انواع خودروهای سواری بر اساس شکل بدنه

امروزه دریایی از انتخاب در بازار خودرو ( البته در بازار جهانی ) وجود دارد ، یعنی بیش از 400 مدل و تنوع فرمهای مختلف.تقسیم بندی تمام این مدلها دشوار است ، اما سوال کلی اینست که ، تفاوت کلاسهای خودرو ها در چیست؟

انواع خودروهای سواری بر اساس شکل بدنه

اولین چیزی که میبایست بدانیم این است که خودرو یعنی "وسیله حمل افراد در هر فرمی" . برای اینکه مفهوم را ساده سازی کنیم ، تمام این انتخاب ها را به 9 دسته ابتدایی از فرم کوپه تا سدانهای فولسایز و اس-یو-وی ها تقسیم میکنیم.

ساده ترین راه برای کلاسبندی خودرو ها ، از روی ظاهر است. وقتی یک خودرو از دوردست به شما نزدیک میشود ، اولین چیزی که جلب توجه میکند چیست؟ دقیقا همان چیزیست که به آن "استایل بدنه" میگویند. مرتفع و جعبه ای؟ کشیده و کم ارتفاع؟ تعداد درها؟ استایل بدنه بهترین راه برای دسته بندی خودروهاست.

سدان:

خودرو سدان 4 در و دارای صندوق عقب معمولی است. مانند اغلب دسته بندیهای دیگر، آنها نیز در رنجهای متنوعی از کوچک (سایز subcompact مانند کیا ریو ، و نیسان ورسا) کامپکت ( هوندا آکورد و نیسان آلتیما ) تا فولسایز (تویوتا آوالون و دوچ چارجر) . برندهای لوکس مثل مرسدس و لکسوز هم خودروهای سدان در این سایزها عرضه میکنند.

 

کوپه:

کوپه ، به صورت تاریخی یک خودرو دو در است با صندوق عقب و سقف فلزی.  به این ترتیب خودروهایی مانند فورد ماستنگ ، آئودی A5 و حتی خودروهای دو نفره ای مثل شورولت کوروت و پورشه باکستر در این دسته بندی قرار میگیرند. البته اخیرا کمپانیها به خودروهای 4 در و کراس-اور با خط سقف کم ارتفاع و نرم نیز کوپه اتلاق میکنند.خودروهایی ناهمسان مانند مرسدس CLS و ب-ام-و X6 همچنین بدین شکل ، کوپه نامگذاری شده اند. در این مقاله ، ما واژه کوپه برای ما ، کماکان همان خودرو دو در خواهد بود.

 

اسپرت:

این سری اسپرت ترین ، خفن ترین ، خوش نما ترین کوپه ها و کانورتیبل ها ، چسبیده به زمین ، نرم و اغلب گران قیمت هستند. عموما دو نفره ، و برخی مواقع دارای دو صندلی کوچک در عقب. خودروهایی مانند پورشه 911 و مزدا میاتا اسپرتهای عمومی هستند، اما این تعریف را میتوان تا "ماسل" هایی مانند فورد ماستنگ و دوج چلنجر هم تعمیم داد. بعد از این نوبت به پرچمداران مجلل رویایی با قیمتهای نجومی (شامل یک درصد از کل خودروها) مانند فراری 488GTB و استون مارتین ونتیج میرسد که با ظاهر خوفناکشان ، رفت و آمد را در خیابانها بند میآورند.

 

استیشن (واگن):

استیشن ها مطابق سدان ها هستند ، با سقفهای امتداد یافته تا عقب به همراه درب صندوق یکپارچه با شیشه عقب ، به جای دربهای سنتی سدان ها. برخی مانند سوبارو آوتبک یا آئودی A4 Allroad ، سطح مرتفعی نسبت به زمین دارند و برخی بدنه فلزی حجیمی دارند تا بیشتر شبیه به SUV ها باشند ، با این حال نزدیکترین رابطه اینها با انواع سدان هاست. واگن ها طی چند دهه اخیر ، محبوبیت گذشته را از دست داده اند و در بازار ایالات متحده ، تعداد مدلهای اندکی از آنها برای عرضه باقی مانده است.

 

هاچ بک:

به طور سنتی ، عنوان هاچ بک به خودرو کامپکت و حتی کوچکتر سدان با سقف مربع شکل و دارای درب صندوق باز شونده به بالا برای دسترسی به محفظه بار به جای دربهای معمولی صندوق عقب اتلاق میگردد. فولکسواگن گلف و کیا ریو دو مدل عمومی هاچ بک ها هستند. جدیدا فرم هاچ بک به خودروهای بزرگتری مانند کیا استینگر و آئودی A7 هم رسیده. اینها مانند سدانها هستند اما در واقع شیب ملایمی در محل اتصال شیشه عقب و صندوق دارند تا دسترسی به محفظه بار را راحت تر کند و قابلیت مضاعفی نسبت به سدانهای معمولی در حمل وسایل داشته باشد.

 

کانورتیبل:

سقف در بدنه جمع میشود تا سواران را با عبور هوای تازه در بین موها هیجان زده تر کند؟ پس با کانورتیبل طرفیم. اکثر کانورتیبل ها سقف برقی با روکش پارچه و چرم دارند که به سمت صندوق تا میشود ، برخی هم با نیروی دست به عقب میروند. برخی مدلهای غیر معمول تر هم مانند “mazda mx-5 miata RF” , “Porsche 911 Targa” با سقفهای فلزی جدا شدنی وجود دارند که “Targa top” نامیده میشوند. در این مدل تنها قسمت جلوی سقف با دست برداشته میشود.

 

SUV :

اس-یو-وی ها (عموما به کراس-اور هم اتلاق میشود) بلند تر و جعبه ای تر از سدان ها هستند ، صندلی ها در سطح بالاتری قرار گرفته و کف خودرو ارتفاع بالاتری از سدانها دارد. اینها از فضای باری مانند استیشن-واگن ها دارند برخوردارند که (عموما) از طریق دربی با بازشو رو به بالا قابل دسترسی خواهد بود. عموما این خودروها دارای سیستم چهارچرخ متحرک هستند و مدلهای بزرگتر سه ردیف صندلی دارند.

سایز ها کامپکت (Hyundai Kona , Nisan kicks) شروع شده ، به سایز متوسط و به فولسایز (Ford expedition , Chevrolet tahoe)  میرسد. برندهای لوکس هم مدلهای اس-یو-وی در سایزهای متنوع به بازار عرضه میکنند.

 

مینی ون:

مینی ون ها ، اسبهای باری در میان خودرو های سواری هستند. یکی از بهترین گزینه ها برای حمل سرنشینان و میزان قابل ملاحظه ای بار ؛ به شکلی کارامد. اینها مینی ون نامیده میشوند اما واقعا با "مینی" بودن خیلی فاصله دارند. فرمی جعبه مانند و کشیده دارند ، با درهای کشویی برای دسترسی مناسب به فضای سرنشینان همراه با درب عقبی بزرگ و محفظه بار حجیم. اکثر مینی ون ها در ردیف دوم و سوم صندلی های قابل تنظیم دارند با قابلیت برداشته سدن یا حتی تا شدن به سمت کف خودرو، برای ایجاد یک فضای بار بزرگ و کاربردی. در میان این دسته خودروها میتوان از “Honda Odyssey” و “Chrysler pacifica” به عنوان بهترین نمونه ها نام برد.

 

وانت بار:

وانت ها دارای فضای سرنشین و فضای بار مجزا و عموما باز در پشت هستند. این خودرو ها عموما تمام چرخ محرک و در برخی مدلها "تمام چرخ متحرک موقتی" هستند تا فقط در استفاده آفرود از این قابلیت استفاده شود. گذشته از مواردی مثل  وانت سایز متوسط “Honda Ridgeline” وانت بارها عموما دارای بدنه ای هستند که روی فریم استیل مجزا سوار شده اند. این مدل از هوندا بیشتر شبیه به یک SUV است که قسمت بار آن بریده شده تا فضای باز داشته باشد. امروزه این وانت ها در دو سایز فولسایز و متوسط عرضه میشوند. از نمونه های موفق این کلاس میتوان از “Ford F-50 Raptor” و “Dodge Ram” نام برد.

به همینها ختم نمیشود...!

در کل ، کلاسها بیش از تعدادی که برشمردیم خواهند بود. برندهای مختلف ، دارای محصولات مختلف در ابعاد و قیمتهای متنوع هستند. اما همیشه چند مدل که دقیقا در دسته بندی ما قرار نمیگیرند وجود خواهند داشت .مانند “BMW X4” یک "کوپه 4 درب اس-یو-وی".

 

منبع:
Caranddriver.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه