معرفی ۲۳ کناب برتر سال ۲۰۲۳

چه یک کتابخوان حرفه ای باشید ، و چه تعداد محدودی کتاب در هر سال مطالعه کنید ، بهتر است کتاب های مطرح هر سال را بشناسید تا دید بهتری برای انتخاب داشته باشید. در این مقاله بهترین کتاب های سال 2023 را به انتخاب Booklist Queen معرفی خواهیم کرد.

معرفی ۲۳ کناب برتر سال ۲۰۲۳

Hello Beautiful

ANN NAPOLITANO

 

سلام زیبا

نویسنده : آن ناپولیتانو

 

پس از دوران کودکی که توسط خانواده اش نادیده گرفته شده بود، ویلیام واترز در کالج به بسکتبال پناه می برد. وقتی ویلیام با جولیا پاداوانو، دختری پر جنب و جوش بسیار نزدیک به والدین و سه خواهرش آشنا می شود، به سرعت بخشی از خانواده صمیمی پاداوانو می شود. اگرچه شکاف‌هایی در خانواده ظاهر می‌شود، ویلیام هرگز تصور نمی‌کرد عاملی باشد که آنها را از هم جدا کند.با ادای احترام به زنان کوچک، سلام زیبا، خانواده و خواهر، سلامت روانی و بخشش را به طرز زیبایی توصیف می کند، به گونه ای که هرگز این داستان را فراموش نخواهید کرد. یکی از بهترین کتاب‌هایی که در طول سال خواهید خواند، Hello Beautiful بهترین کتاب "باشگاه کتاب برای سال ۲۰۲۳" است.

 

The Bandit Queens

PARINI SHROFF

 

ملکه های راهزن

نویسنده: پارینی شراف

 

پنج سال پیش، شوهر ناخوشایند گیتا به سادگی از او جدا شد  و او دیگر خبری از او نداشت. با این حال، در دهکده کوچک هندی او، شایعه ای پخش شد که گیتا او را کشته است. گیتا اهمیتی نداد، زیرا هیچ‌کس نمی‌خواست با یک بیوه سیاه‌پوست سر و کله بزند. تا زمانی که زنان شروع به مشاوره از گیتا در مورد نحوه جدا شدن از همسر خود می کنند اما پاسخ منفی را قبول نمی کنند . دلگرم کننده و همزمان خنده دار، The Bandit Queens( ملکه های راهزن )  داستانی کامل و شخصیت های شوخ دارد که مطالعه ای فرحبخش و در عین حال قابل تامل را ایجاد می کند.

 

Good for a Girl

LAUREN FLESHMAN

 

برای یک دختر خوب است

نویسنده : لورن فلشمن

 

لورن فلشمن یکی از دونده‌های ماراتن  است که در ایالات متحده پرورش یافته . در فیلم Good for a Girl، فلشمن می گوید که چگونه به عنوان یک دختر عاشق دویدن شد و سفر دویدن خود را به اشتراک می گذارد. با این حال، Good for a Girl فقط یک خاطره نیست. این داستان ، نگاهی موشکافانه به نحوه طراحی ورزش های رقابتی است که عمدتا برای مردان و پسران طرای شده و به طور معمول زنان ورزشکار را با شکست خوردن مواجه می کند و باعث ایجاد حوادث منجر به آسیب بدنی ، اختلالات خوراک و مشکلات سلامت روان می شود. با خواندن نسخه‌ای از آن، می‌توانم به شما بگویم که در فهرست کتاب‌های «بهترین کتاب‌های ۲۰۲۳» من قرار خواهد گرفت!

 

Yellowface

R. F. KUANG

رخسار زرد

نویسنده: آر . اف . کوآنگ

 

اگرچه جون و آتنا با هم به مدرسه می‌رفتند، آتنا به‌عنوان یک رمان‌نویس آسیایی-آمریکایی به موفقیت بزرگی دست یافت، در حالی که جون تلاش می‌کرد تا آزادانه زندگی کند ، احتمالاً به این دلیل که او یک دختر سفیدپوست دیگر است. هنگامی که جون شاهد مرگ آتنا در یک تصادف عجیب و غریب است، او به سرعت کارهای ناتمام آتنا را انجام می دهد. جون با انتشار آن اثر به عنوان آهنگ خود ، نام خود را به عنوان یک آهنگساز ناشناس از اقلیت های نژادی معرفی کرد و به یک هنرمند پرفروش و موفق تبدیل شد. با این حال، در حالی که حقیقت در خطر آشکار شدن است، جون باید تصمیم بگیرد که تا چه حد حاضر است برای حفظ راز خود ادامه دهد. این کتاب یکی از برترین انتخاب‌های من برای کتاب‌های "باشگاه کتاب در سال ۲۰۲۳" خواهد بود.

 

 

Homecoming

KATE MORTON

 

بازگشت به خانه

نویسنده: کیت مورتون

 

وقتی مادربزرگ که او را بزرگ کرده بود پس از سقوط از ارتفاع  در بیمارستان به سر می برد، جس با عجله از لندن به سیدنی برمی گردد تا از او مراقبت کند. جس هنگام گذر از خانه مادربزرگش، پس از مواجهه با یک قتل در یک عمارت مرموز در شب کریسمس در سال ۱۹۵۹ ، یک واقعه جنایی واقعی را کشف می کند. مانند هر روزنامه نگاری، جس شروع به بررسی رمز و راز و ارتباطات شگفت انگیز با تاریخ خانواده اش می کند. بیش از ۴  سال از انتشار کتاب کیت مورتون می گذرد، بنابراین بدون شک بازگشت به خانه یکی از مورد انتظارترین کتاب های باشگاه کتاب سال ۲۰۲۳ است.

 

The Half Moon

MARY BETH KEANE

 

نیمه پنهان ماه

نویسنده: مری بت کین

 

از نویسنده کتاب دوباره بپرس، بله، یک کتاب باشگاه کتاب مورد انتظار برای خواندن در سال ۲۰۲۳این کتاب در مورد ازدواج در بحران است. وقتی رئیسش بازنشسته می‌شود، مالکوم متصدی بار قدیمی فرصت خرید  The Half Moon (نیمه پنهان ماه)  را پیدا می‌کند اما به سرعت متوجه می‌شود که کسب سود سخت‌تر از آن چیزی است که او تا الآن پیش‌بینی می‌کرده. در همین حال ، نبرد همسرش جس با ناباروری او را وادار می‌کند تا رویاهای زندگی‌اش را دوباره ارزیابی کند. وقتی مالکوم به رازی درباره جس پی می برد، یک مشتری ناپدید می‌شود و یک کولاک اتفاق می‌افتد...!

 

 

Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow

GABRIELLE ZEVIN

فردا و فردا و فردا

نویسنده: گابریلا زوین

 

در یک روز به شدت سرد، سم ماسور روی سکوی قطار با سدی گرین برخورد می‌کند و دوستی دوران کودکی خود را بر سر بازی‌های ویدیویی تجدید می‌کنند. آنها با هم ایچیگو را می سازند، یک بازی پرفروش که زندگی آنها را تغییر می دهد. در طول سه دهه آینده، دوستی آنها مورد آزمایش قرار می گیرد زیرا موفقیت آنها را به سمت پول، شهرت، عشق و خیانت سوق می دهد. «فردا و فردا و فردا» بیش از بازی‌های ویدیویی، داستانی غم‌انگیز درباره دوستی است همراه با داستانی غیرقابل انکار با توسعه شخصیت‌های پیچیده که به راحتی جایگاهی را برای آن در میان بهترین کتاب‌های باشگاه کتاب در سال ۲۰۲۳ به دست می‌آورد.

 

Lessons in Chemistry

BONNIE GARMUS

درس های شیمی

نویسنده: بانی کارموس

 

الیزابت زات همیشه از کلیشه ها سرپیچی کرده است، به ویژه به عنوان تنها شیمیدان زن در موسسه تحقیقاتی هاستینگ در دهه۱۹۶۰ . پس از اینکه عاشق شیمیدان دیگری می شود که او را همانگونه که هست می بیند، زندگی او را به تنگنا می اندازد. اکنون به عنوان یک مادر مجرد، به طور غیرمنتظره ای خود را مجری یک برنامه آشپزی تلویزیونی می یابد. وقتی رویکرد غیرمعمول الیزابت در آشپزی مخاطبانش را مجذوب خود می‌کند، زنانی که او را تماشا می‌کنند شروع به زیر سوال بردن وضعیت موجود در زندگی خود می‌کنند و الیزابت را هدف کسانی می‌کنند که این تغییر را ناخواسته می‌دانند. در یکی از بهترین کتاب‌های سال ۲۰۲3 ، گارموس یک داستان تاریخی مترقی و جذاب را ارائه می‌کند که با ژرفای صمیمانه و با نگاهی تند به تبعیض جنسی در گذشته (و امروز) پرداخته است.

 

Black Cake

CHARMAINE WILKERSON

 

کیک سیاه

نویسنده: چارمین ویلکرسون

 

خواهر و برادرهای جدا شده بایرون و بنی با مرگ مادرشان دوباره گرد هم می آیند. آنها برای میراث خود یک کیک سیاه سنتی کارائیب و صدای ضبط شده از مادرشان پیدا می کنند. پیام النور داستان پرتلاطم زندگی او را بازگو می کند، زندگی پر از راز و فرزندی که مدت هاست گم شده است که باعث می شود خواهر و برادرها همه چیزهایی را که فکر می کردند می دانند زیر سوال ببرند. ویلکرسون کار بسیار خوبی انجام می دهد و پویایی پیچیده خانواده را که در زیربنای داستان قدرتمند زندگی النور است، زنده می کند.

 

The Light Pirate

LILY BROOKS-DALTON

دزد روشنایی

 

نویسنده: لی لی بروکس دالتون

 

در فلوریدا که قبلاً تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته بود، فریدا در میان یک طوفان مرگبار، فرزندش واندا را به دنیا آورد. همانطور که جهان همچنان در حال متلاشی شدن است، واندا رشد می کند و خود را با دنیایی که همیشه در حال تغییر است وفق می دهد. با زندگی در جامعه ای که در حال فروپاشی است ، واندا به دنبال ماجراجویی، دوست یابی و عشق در مکانی است که توسط طبیعت بازسازی شده است.

 

A Man Called Ove

FREDRIK BACKMAN

مردی به نام اوو

نویسنده: فردریک بکمن

 

اوو، یک پیرمرد سوئدی بداخلاق، فقط می‌خواهد در آرامش رها شود تا بتواند خودکشی کند، اما همسایگان مزاحم او مدام مانع می‌شوند. این داستان دل‌انگیز که برای شما خنده‌دار به نظر می رسد، برای سال‌های آینده مورد علاقه باشگاه کتاب خواهد بود. مردی به نام Ove که نیاز ما به ارتباط در دنیای مدرن را برجسته می کند، نشان می دهد که چقدر مهم است که دنیای دیجیتال خود را ترک کنیم و مطمئن شویم که با همسایگان خود در ارتباط هستیم. حتماً فیلم اقتباسی تام هنکس، مردی به نام اتو را که در ژانویه ۲۰۲۳ اکران شده است ببینید.

 

 

Remarkably Bright Creatures

SHELBY VAN PELT

موجودات بسیار درخشان

نویسنده: شلبی ون پلت

 

پس از مرگ شوهرش، تووا سالیوان در شیفت شب در آکواریوم سوول بی شروع به کار کرد. سی سال پیش، پسر تووا، اریک، در یک قایق در Puget Sound ناپدید شد، و تمیز کردن آکواریوم به او کمک می کند تا با آن مقابله کند. وقتی با مارسلوس، اختاپوس غول پیکر آکواریوم دوست می شود، مارسلوس متوجه می شود که چه اتفاقی برای اریک افتاده است و باید راهی پیدا کند تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، حقیقت را به تووا نشان دهد.

 

The Bear and the Nightingale

KATHERINE ARDEN

خرس و بلبل

نویسنده :کاترین آردن

 

در روسیه قرون وسطایی، واسیا و خانواده اش در شمال دور زندگی می کنند، جایی که زمستان بیشتر سال طول می کشد. او عاشق شنیدن داستان‌هایی از ارواح است که از خانه‌شان در برابر شر محافظت می‌کنند، به‌ویژه شیطان فراست. هنگامی که مادر واسیا می میرد و پدرش دوباره ازدواج می کند، نامادری او اعمال بت پرستی را ممنوع می کند، ارواح ضعیف خانواده نمی توانند آنها را از شر فزاینده محافظت کنند. با ترکیب زیبایی از فولکلور با فضایی فراموش نشدنی، شما کاملاً به سمت این مجموعه تخیلی تاریخی فانتزی کشیده می شوید.

 

 

 

Reputation

SARAH VAUGHAN

شهرت و اعتبار

نویسنده: سارا ووژان

 

اما به عنوان یک سیاستمدار زن، می داند که برای از بین بردن شهرت شما فقط یک لغزش لازم است. اما با استفاده از موقعیت خود به عنوان یک نماینده مجلس، مصمم است برای قربانیان زن مبارزه کند و قانونی علیه پورن خشن تصویب کند، حتی اگر تهدیدات زیادی را به همراه داشته باشد، چه آنلاین و چه حضوری. هنگامی که دختر نوجوانش به یک قلدر دبیرستانی حمله می کند، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد زیرا اما به دلیل مرگ خبرنگاری که تهدید به انتشار داستان کرده بود محاکمه می شود. نویسنده نه تنها روایت قانع‌کننده‌ای نوشت، بلکه توانست به مضامین اصلی خود، خشونت علیه زنان و اینکه چگونه شهرت ما بر اعمال ما تأثیر می‌گذارد، به خوبی اشاره کند. ترکیبی از روایت قتل و مضامین عمیق‌تر زیربنایی، این کتاب را به یکی از بهترین کتاب‌های "باشگاه کتاب سال ۲۰۲۳" تبدیل کرده است.

 

A Fine Balance

ROHINTON MISTRY

یک تعادل خوب

نویسنده: روهینتون میستری

 

در سال 1975، دولت هند نوعی وضعیت اضطراری اعلام کرد که یک بیوه را مجبور می‌کند تا یک هم اتاقی دانشجو و دو خیاط را که از تضاد  طبقاتی فرار می‌کنند و به دنبال کار هستند، بپذیرد. در بررسی عمیق ماهیت انسان، روهینتون میستری یک داستان شخصیت محور را ارائه می دهد که شما را کاملا جذب می کند و در عین حال چشم انداز سیاسی بزرگتری را که فردیت آنها را تحت تأثیر قرار می دهد توضیح می دهد. رمان حماسی تیره و در عین حال زیبای میستری به بررسی تعادل بین امید و ناامیدی می پردازد.

 

Firekeeper’s Daughter

ANGELINE BOULLEY

دختر آتش نشان

نویسنده: آنجلین بولی

 

داونیس فونتین، نوجوان دو رگه ، که یک پایش را از دست داده ، هرگز به طور کامل با ساکنان ثروتمند سفیدپوست شهر زادگاهش سازگاری نداشت. هم تیمی جدید برادرش در هاکی به نظر می رسد چشم داونیس را گرفته. زمانی هم که داونیس شاهد یک قتل تکان دهنده است، به تحقیقات مواد مخدر کشیده می شود که می تواند شخصیت او را از هم بپاشد. این رمان مهیج مناسب حال جوانان با سرعت بالا ترکیبی عالی از داستان عاشقانه و اکشن داشت و در عین حال مسائلی را که جوامع بومی با آن روبرو هستند به نمایش می گذاشت.

 

Demon Copperhead

BARBARA KINGSOLVER

 

دیمن کاپرهد

نویسنده: باربارا کینگ سولور

 

در نسخه امروزی دیوید کاپرفیلد که در جنوب آمریکا اتفاق می‌افتد، دیمن کاپرهد از این صحبت می‌کند که چگونه فقر نهادینه شده  به پسران جوان امروزی آسیب می‌زند. به عنوان فرزند یک مادر مجرد که در یک کانکس زندگی می کند، دیمن جوان باید در این داستان حماسی و تفکر برانگیز ، از پرستاری، کار در کودکی، مدارس ضعیف، اعتیاد، موفقیت و شکست جان سالم به در ببرد.

 

Before We Were Yours

LISA WINGATE

قبل از اینکه ما مال تو باشیم

نویسنده: لیزا وینگیت

 

لیزا وینگیت در این کتاب به بلوغ کار خود می‌رسد. داستان او بر اساس یک رسوایی در یک آژانس فرزندخواندگی است که کودکان فقیر را ربوده و به خانواده‌های ثروتمند می فروخت. در سال 1939، از ریل فلوس دوازده ساله خواسته می شود تا چهار خواهر و برادر کوچکترش را در حالی که پدرش مادرش را به بیمارستان می برد، مراقبت کند. ناگهان گروهی از غریبه ها از راه می رسند و ریل و خواهر و برادرش را به یتیم خانه ای در ممفیس می برند، جایی که ریل باید برای مراقبت از خواهر و برادرش از آزار و اذیت مدیر ظالم آنجا بجنگد.

 

 

A Gentleman in Moscow

AMOR TOWLES

یک جنتلمن در مسکو

نویسنده: امور تاولز

 

در سال 1922، کنت الکساندر روستوف توسط بلشویک‌ها به عنوان یک اشراف پشیمان شناخته و محکوم شد که بقیه عمر خود را در حبس خانگی بگذراند. بنابراین کنت ثروتمند مجبور می شود از سوئیت خود در متروپل، یک هتل بزرگ روبروی کرملین، به اتاق یک خدمتکار در یک اتاق زیر شیروانی نقل مکان کند. در طول دهه‌های بعدی، او تاریخ پرفراز و نشیب روسیه را از پنجره‌ی خود مشاهده می‌کند و باید به این فکر کند که انسان هدفمند بودن به چه معناست. این رمان تخیلی ادبی باشکوه، همان رمانی است که دوست دارید به آرامی بخوانید و از هر کلمه لذت ببرید.

 

 

Ordinary Grace

WILLIAM KENT KRUEGER

گریس معمولی

نویسنده: ویلیام کنت کروگر

 

در شهر خواب آلود نیو برمن، مینه سوتا، مرگ برای همیشه یک مرد جوان را شکل خواهد داد. در سال 1961، فرانک درام تابستانی معمولی نوجوانی را با خانواده‌اش سپری می‌کند: پدر وزیرش، مادر مشکوکش، خواهر بزرگ‌تر با استعدادش و برادر کوچک‌ترش که لکنت زبان دارد. وقتی مرگ‌ها بر اثر تصادف، طبیعت، خودکشی و قتل شروع به اتفاق افتادن می‌کنند، زندگی عادی فرانک تحت تأثیر رازها و انگیزه‌های دنیای بزرگسالی قرار می‌گیرد که او کاملاً نمی تواند آن را درک کند. «گریس معمولی» که به فهرست کتاب‌های کلوپ کتاب اضافه شده است، دقیقاً همان چیزی است که از یک داستان‌های تاریخی دوران بلوغ می‌خواهید.

 

 

I’m Glad My Mom Died

JENNETTE MCCURDY

 

من از مرگ مادرم خوشحالم

نویسنده: جنت مک کردی

 

خاطرات جنت مک ‌کردی، آسیب‌پذیر و خنده‌دار، پیامی تکان‌دهنده از خطرات بازیگری کودک ارسال می‌کند. مک‌کردی با بیان اینکه چقدر عاجزانه می‌خواست مادرش را با بازیگری خشنود کند، کودک درونش را به‌خوبی در آغوش می‌کشد، حتی اگر  به احتمال بهم خوردن رابطه  و منجر به یک رابطه آشفته با خانواده‌اش شود که او تا قبل از مراجعه به درمان پس از مرگ مادرش کاملاً درک نکرده بود.

 

 

Solito

JAVIER ZAMORA

 

سولیتو

نویسنده: خاویر زامورا

خاویر زامورا که در شهر کوچکی در السالوادور بزرگ شده بود، در جوانی پدر و مادرش را تماشا کرد که هر دو به ایالات متحده مهاجرت کردند. وقتی خاویر نه ساله شد، حمایت خانواده بزرگ خود را کنار گذاشت تا دوباره به والدینش ملحق شود. سفر دو هفته ای خاویر با کمک یک "کایوت" با غریبه ها به سفری دو ماهه پر از خطر و بلاتکلیفی و مهربانی غریبه هایی که با آنها سفر می کرد تبدیل می شود.

 

 

The Light We Carry

MICHELLE OBAMA

 

مشعلی که ما حمل می کنیم

نویسنده: میشل اوباما

 

در دنیایی نامطمئن، میشل اوباما، بانوی اول سابق، راهبردهایی را آموزش می دهد تا به شما در یافتن امید و تعادل کمک کند. به جای تاکیدات کلیشه ای، اوباما عمیقاً به گفتگو درباره موضوعات دشوار می پردازد و حکمت عملی برای کمک به خوانندگان برای مقابله با آن پیدا می کند. اوباما امیدوار است با داستان های روشنگر و ابزارهای قابل استفاده، خوانندگان را برای یافتن ارتباط در دنیایی که همیشه در حال تغییر است، توانمند کند و آن را به یکی از برترین کتاب های باشگاه کتاب در سال ۲۰۲۳ تبدیل کند.

 

The Lazy Genius Way

KENDRA ADACHI

راه نبوغ آمیز تنبلی

نویسنده: کندرا آداچی

 

آیا باید همه آن را داشته باشید و نسخه کامل خود باشید یا باید افکار دیگران را نادیده بگیرید و هر کاری را انجام دهید؟ کندرا آداچی به شما التماس می کند که راه سومی را انتخاب کنید .  راه نابغه تنبل. آداچی با نابغه بودن در مورد چیزهایی که برای شما مهم است و تنبلی در مورد چیزهایی که برای شما اهمیت ندارد، به شما قول می دهد که به شما کمک کند تا از سرخوردگی جلوگیری کنید و راه بهتری برای زندگی پیدا کنید. آداچی با ترکیب بهترین توصیه ها به روشی منحصر به فرد، همیشه بر اهمیت انجام بهترین کار برای شما تأکید می کند.

 

 

منبع وب سایت:   booklistqueen.com

 

 

 

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه