سرویس ، نگهداری و تعمیرات خودرویی که خودتان می توانید انجام دهید

مدت‌ها از بردن ماشینم نزد مکانیک می‌ترسیدم، چون می‌دانستم بدون خرج کردن مبلغ گزافی نمی توانم از آنجا خارج شوم. مکانیک هم همیشه راهی برای ایجاد احساس گناه در من داشت که چرا هر پیشنهاد تعمیری را رد می کنم. بنابراین باید یاد می‌گرفتم که چند کار ابتدایی را خودم انجام دهم. در همین حال متوجه شدم بسیاری از کارهای تعمیراتی و نگهداری پایه خودرو برای هر کسی به‌طور شگفت‌آوری آسان است.

سرویس ، نگهداری و تعمیرات خودرویی که خودتان می توانید انجام دهید

من هرگز علاقه خاصی به خودروها نداشته ام ، آنها برای من صرفاً به عنوان وسایل گران قیمتی مطرح بودند که برای رسیدن از نقطه A به نقطه B استفاده می شوند و درگیر مشکلات هزینه بر می شوند. البته من هنوز هم ماشین‌ها را دوست ندارم، اما حالا که دیگر به عملیات نگهداری خودم اطمینان دارم ، در ماشین خودم می‌گردم تا وقتی مشکلی پیش می‌آید قبل از حاد شدن آن را اصلاح کنم. همچنین در زمینه فنی خودرو احساس قدرت می کنم و این دانش باعث شده مصرف کننده بهتری باشم. مکانیک ها هم دیگر مرا نمی ترسانند.

 

برای رسیدگی به امور تعمیر و نگهداری آماده باشید

کارشناسان خودرو موافقند: وظایف خاصی برای نگهداری و تعمیر خودرو وجود دارد که هر کسی باید یاد بگیرد تا خودش آن ها را انجام دهد. بیشتر این تعمیرات پیشگیرانه است و می توانید از آن برای جلوگیری از تعمیر بسیار گران تر استفاده کنید.

برای شروع، باید VIN و مدل دقیق ماشین خود را بدانید. از آنجایی که وقتی وارد کار می شوید ، جزئیات گاهی اوقات گیج کننده است ، می توانید از VIN برای جستجوی هر چیزی که در مورد آن مطمئن نیستید استفاده کنید.

هنگامی که به یک قطعه نیاز دارید، به وب سایت های فروشگاهی خودرو سر بزنید و مدل خودروی خود را وارد کنید. همچنین میتوانید از آن مدل برای جستجوی ویدیوهایی استفاده کنید تا نحوه انجام تعمیر و نگهداری را به درستی آموزش ببینید. نمی توان چیزی را به اندازه ظهور یوتیوب برای آموزش نگهداری خودرو تاثیر گذار تصور کرد.

برای شروع به ابزارهای اولیه نیاز خواهید داشت، از جمله یک پیچگوشتی شارژِی با سری های مخصوص و سوکت های اولیه، یا مجموعه ای از آچارها، یا مجموعه ای از ابزارهای مخصوص پلاستیکی که به شما کمک می کند قطعات داشبورد را جدا کنید. به نظر من بهترین کار این است که صبر کنید تا یک تعمیرات ضروری پیش بیاید و بعد از آن برای تهیه قطعات یا ابزار مربوطه اقدام کنید. به هر حال به فروشگاه می روید، بنابراین بهتر است به جای خریدن ابزار برای تعمیری که ممکن است هرگز نیازی به انجام آن نداشته باشید، چیز های مورد نیاز خود را یکباره تهیه کنید.

مزیت اضافی برخی فروشگاه‌های قطعات خودرو این است که می‌توانید تعمیر را در پارکینگ همان فروشگاه انجام دهید و کارکنان حتی ممکن است ابزارهایی داشته باشند که برای انجام کار ها به شما قرض دهند. یافتن همچین فروشگاهی بسیار ارزشمند است. آنها می توانند چراغ چک آمپر را بررسی کرده و بهترین راه برای حل مشکل را به شما یاد آور شوند. برخی حتی می توانند با دیاگ زدن به خودرو ، کد خطا را به شما اطلاع دهند تا بتوانید خودتان در مورد نحوه برخورد با آن تحقیق کنید. همه هم به صورت رایگان. در حالی که آنها نمی توانند برای شما تعمیرات انجام دهند ، اما آگاهی لازم را دارند و می توانند شما را راهنمایی کنند.

 

تعمیراتی که خودتان می توانید انجام دهید

نحوه تعویض چراغ های جلو و عقب: این اولین تعمیر انفرادی بود که شروع کردم. متوجه شدم چراغ‌های من خیلی روشن نیستند، و به جای بردن آن به نمایندگی یا تعمیرگاه، «دوست خودرویی» من (احتمالاً شما هم دارید) مرا تشویق کرد که فقط لامپ LED روشن‌تری را که او توصیه کرده است بخرم و خودم آن را نصب کنم. وقتی متصدی گاراژی که همیشه می رفتم به من گفت که "وقت ندارند قسمت جلویی چراغ را جدا کند تا یک نصب زمان بر لامپ انجام دهد»، تصمیم گرفتم به حرف دوستم گوش کنم. نحوه انجام آن را در گوگل جستجو کردم و یک ویدیوی یوتیوب پیدا کردم که دقیقاً به من نشان می‌داد چه کار باید بکنم: روی زمین دراز بکشید، دست خود را بالا ببرید و یک لامپ 4 دلاری را پیچ کنید. پول ذخیره شده؟ 128 دلار.

پاداش این کار هم عالی است. موفقیت این تعمیر تقریباً تضمینی بوده ، ارزان است و به ابزار کمی نیاز دارد. شما با جستجوی مدل ماشین خود و عبارت "تعویض چراغ جلو" شروع می کنید. یک میلیون ویدیو ممکن است پیدا شود. چند مورد را تماشا کنید تا مطمئن شوید که به چه چیزی نیاز دارید، و سپس از راحت ترین راه ، قطعات مورد نیاز را تهیه کنید.

چک کردن فشار باد لاستیک: فشار بسیار کم یا خیلی زیاد باد لاستیک می تواند کیلومتر های گرانبهایی در هر لیتر بنزین برای شما هزینه به همراه داشته باشد، یا بدتر از آن، ایمنی شما را هنگام رانندگی در باران یا برف به خطر بیندازد. برای اطمینان از اینکه این اتفاق برای شما نمی افتد، باید مطمئن شوید که فشار باد لاستیک مناسب برای ماشین خاص و نوع لاستیک خود را در هر فصل از سال می دانید. این اطلاعات معمولاً در قسمت داخلی پنل درب راننده شما قرار دارد. اندازه لاستیک و سطح فشار مناسب باید ذکر شده باشد.

برای تست فشار باد لاستیک خود، به یک فشارسنج لاستیک نیاز دارید. آنها ارزان هستند و اکنون مدل های الکترونیکی هم وجود دارند که اساساً اشتباه نمی کنند. گیج را ترجیحا داخل خودرو به همراه داشته باشید تا هنگام رانندگی در جاده به آن دسترسی داشته باشید. اگر فشار باد لاستیک زیاد است، می توانید مقداری هوا خارج کنید، یا به اولین پمپ بنزین یا مرکز سرویس بروید تا باد لاستیک را تنظیم کنید.

اگر بتوانید به همراه گیج لاستیک یک کمپرسور هم برای باد کردن لاستیک تهیه کنید و آن را در ماشین خود نگه دارید ، دیگر حتی نیازی به پمپ بنزین ندارید و داخل پارکینگ خود یا در جاده هم می توانید خود را نجات دهید.

تعویض تیغه های برف پاک کن: شاید شما در شهری زندگی می کنید که در آن کمتر از 364 روز در سال باران می بارد، اما برای همه اینطور نیست. تیغه های برف پاک کن برای من یکی از اجزای عملکردی اصلی سواری هستند، وهمیشه دوست داشتم بدانم که تعویض آن چقدر برایم هزینه دارد.

گران ترین تیغه های برف پاک کن موجود در اینترنت هم قیمت بالایی ندارند و نصب آن ها هم واقعا آسان است. باید سالی یک بار یا در صورت بروز علائم ساییدگی زود تر از این موعد تیغه های خودرو را تعویض کنید.

چک سطح روغن : گمان می کنم که اکثر ما با ماشین های قدیمی که از نوعی نشت روغن رنج می بردند خاطره داریم. از آنجایی که رفع نشتی از تشخیص تا آب بندی مجدد یکی از گران‌ترین تعمیرات در خودرو است، و بسیاری از ما نمیخواهیم و یا ممکن است نتوانیم هزینه این تعمیرات را بپردازیم، بین هر دوره تعویض روغن به کمی روغن اضافی نیاز داریم. تنها راه برای دانستن اینکه آیا و چه زمانی به روغن بیشتری نیاز دارید این است که یاد بگیرید چگونه آن را خودتان چک کنید، به این معنی که یک حوله یا دستمال کاغذی در ماشین خود نگه دارید تا به شما در انجام این کار کمک کند، به علاوه چند لیتر روغن اضافی در صندوق عقب.

از دفترچه راهنمای خودرو خود برای تعیین محل گیج روغن استفاده کنید و آن را بردارید. میله سنجش را پاک کنید و سپس آن را در مخزن روغن فرو ببرید و پس از چند ثانیه در بیاورید. اکنون می توانید سطح روغن را به وضوح ببینید. اگر کم است، فقط باید آن را با روغن مناسب پر کنید.

راه اندازی مجدد باطری خوابیده: من تا 40 سالگی، مدت کوتاهی قبل از اینکه به یک سفر جاده ای طولانی بروم، کابل های جامپر نخریدم، و احساس می کردم انجام دادنش پذیرش یک مسئولیت بزرگ عجیب و غریب است. نمی‌دانستم چگونه از آن‌ها استفاده کنم، و فقط می‌توانستم امیدوار باشم درصورتی که با مشکل مواجد بشوم ، طرف مقابل بداند که چگونه با مسئله کنار بیاید.

اما حقیقت این است که راه‌اندازی یک ماشین با این مشکل بسیار ساده است و سخت‌ترین قسمت این است که آن دو ماشین را به اندازه‌ای به هم نزدیک کنیم که کابل‌ها به سوکت باطری برسند. (اگر زمان به عقب برمی گشت، طولانی ترین کابل هایی را که می توانستم می خریدم.)

از آنجا به بعد ، مراحل ساده هستند. فقط باید به این شکل عمل کنید:

 

     باطری خوابیده: کابل قرمز را به سر مثبت باطری وصل کنید.

     ماشین روشن: کابل قرمز را به سر مثبت باطری وصل کنید.

     ماشین روشن: کابل سیاه را به سر منفی باطری وصل کنید.

     ماشین خاموش: کابل مشکی را وصل کنید، اما نه به باتری. قسمت فلزی رنگ نشده ای از کاپوت را پیدا کنید که بتوانید به آن متصل کنید. سر پیچ ها یا قسمت های دوبل برای این کار مناسب هستند.

میتوانید برای اطمینان از درست انجام دادن این دستور العمل ، مراحل را روی کاغذ بنویسید و در جای مطمئن نگه داری کنید. با احترام به "مورفی" ، احتمال اینکه در زمان خوابیدن باطری به اینترنت هم دسترسی نداشته باشید بالاست.

     ماشین با باطری سالم را روشن کنید.

     2 دقیقه صبر کنید و ماشین دیگر را روشن کنید. موتور باید به درستی روشن شود. (اگر اینطور نبود، می توانید کمی بیشتر صبر کنید تا باطری کاملا شارژ شود ، اما احتمالاً مشکلات بزرگتری دارید.)

     ماشین با باطری خوابیده: کابل سیاه را جدا کنید.

     ماشین سالم: کابل سیاه را جدا کنید.

     ماشین سالم: کابل قرمز را جدا کنید.

     ماشین با باطری خوابیده: کابل قرمز را جدا کنید.

     خودروی سابقاً مشکل دار را به مدت پنج دقیقه سر جای خود ساکن بگذارید و پس از آن حداقل 15 دقیقه به آرامی با آن رانندگی کنید تا باتری شارژ شود.

همین بود ، اما اگر تجهیزات مناسبی داشته باشید، حتی به ماشین دوم هم نیاز ندارید. اگر دوست دارید به ماجراجویی های انفرادی (کمپینگ، سفرهای طولانی جاده ای و ...) بروید، می توانید با صرف هزینه ای منطقی برای خرید یک جامپ استارتر قابل حمل ، ابزاری قابل اتکا برای این مواقع داشته باشید.

پر کردن مایع شیشه شوی: این کار به آسانی خرید یک مایع مخصوص شیشه شوی در فروشگاه قطعات خودروی محلی یا اینترنتی و پیدا کردن ورودی مخزن آب شیشه شوی در محفظه کاپوت است. ترجیحا از یک قیف استفاده کنید، تا علاوه بر جلوگیری از اتلاف مایع مخصوص ، بقیه قسمت های موتوری به مایع شوینده آغشته نشوند ، درب مخزن را سر جایش قرار دهید، و تمام.

تعویض فیلتر هوا: ابتدا، دانستن این نکته مهم است که چند فیلتر هوای مختلف در خودرو وجود دارد. فیلتر هوای موتور در خودرو الزامی است و معمولا فیلتر هوای کابین هم وجود دارد. تعویض این موارد در هنگام تعویض روغن موتور ، برخی اوقات خدمات بسیار گران قیمتی به حساب می روند که سعی می شود به شما فروخته شود.

تعویض فیلتر هوای کابین کمتر ترسناک است، زیرا معمولاً در کابین خودرو قرار دارد. دوباره می توانید ، از کتابچه راهنمای خودرو یا از طریق اینترنت محل قرارگیری آن را پیدا کنید. شما می توانید فیلترها را به صورت عمده از طریق فروشگاه های آنلاین یا در فروشگاه های قطعات خودرو محلی خود خریداری کنید. این موارد را هم به تقویم سرویس خودرو خود اضافه کنید و هر شش ماه یکبار آنها را جایگزین کنید. برای کاری که به راحتی می توانید از پس آن برآیید، نیاز نیست هنگام تعویض روغن مجددا هزینه ای پرداخت کنید.

فیلتر هوای موتور هم در زیر درب کاپوت یافت می‌شود، و برخلاف هر کاری که تاکنون انجام داده‌ایم، ممکن است برای رسیدن به آن نیاز به برداشتن برخی از قطعات داشته باشید. درپوش این قسمت معمولاً توسط چند گیره یا روکش به موتور متصل می شود. نترسید؛ فقط در گوگل جستجو کنید تا یک ویدیوی مناسب مدل خودرو پیدا کنید. اگر هم نگرانید که فیلتر مناسب خودرو شما پیدا نشود ، می توانید این کار را در خارج از فروشگاه قطعات خودرو انجام دهید. فیلتر قدیمی را به فروشگاه ارائه کنید تا جایگزین صحیح را برای شما پیدا کنند. حتی در مواقع خاص می توانید یک فیلتر قابل استفاده مجدد انتخاب کنید و بعدا در صورت لزوم آن را تمیز کنید.

 

فراتر از اصول اولیه

خودرو های مدرن به همان اندازه که ماشین هستند کامپیوتر هم هستند. این بدان معناست که چیزهای بیشتری برای خراب شدن وجود دارد، و بسیاری از خرابی ها نیاز به تعمیرات گران قیمت دارند. بهای تعمیر گرم/خنک کننده صندلی در آخرین وانت بار دست دوم من بود که مرا واداشت تا میزان مخارج چنین تعمیراتی را بررسی کنم. پس از آن متوجه شدم که تقریباً همه چیزهایی که برای تعمیر ماشین خود نیاز دارم، یک سری قطعه برای تعویض و یک ویدیوی آموزشی در یوتیوب است.

من ، به عنوان زنی که سال‌ها به این سوال که «چه ماشینی داری» با «سبز» پاسخ داده بودم، یک صندلی سرنشین کامل را برداشتم، یک کنترل‌کننده و دسته قدیمی را جدا کردم ، دوازده سیم را به‌صورت جداگانه به سوکت های متناظرشان در زیر جعبه فیوز متصل کردم، همه‌چیز را آب‌بندی کردم، و با لبخندی از سر غرور به خانه برگشتم. هزینه تعمیراتی که خودم انجام دادم 83 دلار و کمترین قیمتی که برای انجام همین کار در تعمیرگاه ها گرفته بودم 1800 دلار بود.

من همچنین سال گذشته دمنده تهویه مطبوع را تعویض کردم ، یک کار 500 دلاری دیگر که توسط خودم با 38 دلار انجام شد. این قطعه دمنده تهویه مطبوع ، پشت داشبورد قرار داشت و مانند قبل با استفاده از ویدئو های یوتیوب ، نحوه تعویض آن را یاد گرفتم. هفته گذشته هم یک قطعه دیگر از تهویه مطبوع را جایگزین کردم که دوباره نیاز به جدا کردن داشبورد داشت. تعمیرگاه 400 دلار برای تعویض قطعه می خواست، اما با صرف زمانی دو ساعته و یک قطعه 40 دلاری ، تعمیرات در پارکینگ خانه انجام شد.

دلیل واقعی این که چیزهای زیادی در مورد ماشینم یاد گرفته ام ، انجام همین تعمیرات است و همچنین این کار ها باعث صرفه جویی در هزینه ها شده است. من هنوز این هزینه ها را برای تعویض روغن پرداخت می کنم چون انجام آن را یاد نگرفته ام و واقعاً نمی خواهم، حتی اگر مطمئن باشم که می توانم ، این کار را خودم انجام دهم. البته ادعا هم نمی‌کنم که مکانیک یا چیز دیگری هستم. ماشین من به تازگی از گاراژ برگشته و قسمتی از آن تعمیر شده که انجامش برای من خیلی پیچیده‌تر از حد توانم بود. انجام آن را در گوگل جستجو کردم، و علاوه بر کارهای تخصصی به ابزارهایی نیاز داشت که من در دسترس ندارم. البته اعتقاد ندارم برای اینکه کسی یک راننده واقعی باشد، لازم است همیشه با دست های گریسی دیده شود. اما دوست دارم که حداقل سعی کنم خودم چیزی را درست کنم و در جایی که بتوانم مقداری پول هم پس انداز کنم.

به همین دلیل است که وقتی تعمیرکار یک سرویس را به من پیشنهاد می دهد، خودم در گوگل جستجو می‌کنم تا ببینم آیا آنقدر ساده است که بتوانم آن را انجام دهم و ببینم هزینه قطعات چقدر است تا بدانم آیا معامله منصفانه‌ای در پیش دارم یا خیر. من فقط با تبدیل شدن به یک مصرف کننده آگاه تر، هزاران دلار پس انداز کرده ام.

نکاتی در مورد دفترچه راهنمای ماشین

ماشین شما دفترچه راهنما دارد. اگر خودروی خود را دست دوم خریداری کرده اید، ممکن است قبل از اینکه خودرو به دست شما برسد دفترچه گم شده باشد، اما همچنان می توانید یک جایگزین تهیه کنید یا از اینترنت دانلود کنید. تا همین پارسال هرگز دفترچه راهنما را نخوانده بودم. مثل همیشه.

در حین تعویض لامپ چراغ جلو، مجبور شدم به کتابچه راهنمای شماتیک ها مراجعه کنم و از اینکه فهمیدم این فقط یک کتاب نمودار خسته کننده نیست، شوکه شدم. مملو از اطلاعات مفید و کاربردی بود. من هیچ ایده ای در مورد تفاوت بین L4 و H4 ، یا حتی نحوه وارد کردن ماشین به حالت چهار چرخ متحرک نداشتم. دفترچه راهنما به من نشان داد که تک تک فیوزهای ماشین کجا هستند، بنابراین اگر مشکلی پیش آمد، می توانم آن را پیدا کرده ، آزمایش و تعویض کنم. شاید به نظر نیاید ، اما دفترچه راهنمای خودرو واقعا کارامد است ، پس ارجاع به آن را حتما مد نظر قرار دهید.

 

 

منبع:     Lifehacker.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه