نگاهی به موفقیت بسیار بالای انیمیشن سوپر ماریو Super Mario

فیلم Super Mario Bros رکورد افتتاحیه های آخر هفته را شکست. خانواده‌ها در عید پاک علی‌رغم بررسی‌های ضعیف، به ماریو کمک کردند تا بیش از ۳۰۰ میلیون پوند در سراسر جهان جمع‌آوری کند تا در روز آخر هفته افتتاحیه ، به پرفروش‌ترین انیمیشن مورد اقتباس از بازی ها تبدیل شود. انیمیشن "برادران سوپر ماریو" با فروش ۳۷۷ میلیون دلاری (۳۰۴  میلیون پوند) در سرتاسر جهان در آخر هفته افتتاحیه به صدر باکس آفیس جهانی رسید.

نگاهی به موفقیت بسیار بالای انیمیشن سوپر ماریو Super Mario

فیلم جدید یک داستان سر راست است در مورد اینکه چگونه ماریو لوله کش بروکلین با صدای کریس پرت و لوئیجی (چارلی دی) در طی تعمیر لوله کشی شهری درگیر یک داستان تصادفی شده و مجبور می شوند در جهانی پر از معروف ترین شخصیت های نینتندو کنکاش کنند .

منتقدان تا حد زیادی دوش آب سرد را برای سازندگان این انیمیشن باز کرده اند  اما به هر حال خانواده های مشتاق سرگرمی عید پاک به‌طور دسته‌جمعی در اکران این فیلم  شرکت کرده‌اند. سینماهای ایالات متحده ۲۰۴ میلیون دلار فروش باکس آفیس به ثبت رساندند و ۱۷۳میلیون دلار دیگر هم در خارج از کشور کسب شد.

این بدان معناست که ماریو رکورد افتتاحیه آخر هفته‌ها را هم برای اقتباس‌های بازی‌های ویدیویی (با غلبه بر فروش ۲۱۰ میلیون دلاری Warcraft) و هم برای فیلم‌های انیمیشن (با شکست فروش ۳۵۸ میلیون دلاری Frozen 2 ) شکسته است.

فیلم‌ها و سریال های تلویزیونی مبتنی بر بازی‌ها الزاما بد نیستند . همانطور که Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves و The Last of Us به راه های مختلف این مطلب را ثابت کردند. حتی فیلم پرندگان خشمگین(angry  birds)  هم خیلی بد نبود. ترفند عمومی به این شکل است که به نظر برسد بازی بر اساس فیلم ساخته شده است، نه برعکس. اما این انیمیشن جدید که هایپ بالایی هم داشته ، از همه لحاظ در مقابل نسخه لایو اکشن سال 1993 خسته‌کننده و سطحی است. از لحاظ بصری ساخت ملایمی دارد به گونه‌ای که بیننده را به یاد انیمیشن‌های اروپایی می‌اندازد و از نظر روایی کاملاً تخت است. ، با کمبود گیج کننده ای از محتوای کمدی واقعی.

البته این بازی در دهه 80 مبتنی بر ایده جهانی بازی های ویدیویی ، توسط غول بازی سازی مستقر در کیوتو، نینتندو متولد شد. با ایده ای عجیب و غریب از لوله کش های ایتالیایی-آمریکایی ماریو و لوئیجی. آنها را برادران سوپر ماریو می نامند، اگرچه "ماریو" نام خانوادگی آنها نیست مانند داستایوفسکی که یک داستان  به نام برادران دیمیتری اختراع کرد. این فیلم تلاش باستانی و سورئال ماریو (با صداپیشگی کریس پرت) و برادرش لوئیجی (چارلی دی)، لوله‌کش‌های بروکلین را احیا می‌کند که لهجه احمقانه و توهین‌آمیز ایتالیایی را فقط برای تبلیغ تلویزیونی خود به کار میبرند.

آنها خود را درگیر ماجرایی می بینند که از طریق فاضلاب نیویورک به دنیای ماورایی اما غیر رویایی از نوع "سرزمین اوز" منتقل شده اند. در سرزمین پادشاهی قارچ، ماریو باید با شجاعت "پرنسس پیچ" (با صدا پیشگی آنیا تیلور-جوی) را از دست لاک‌پشت شیطانی "باوزر" (جک بلک)، که لوئیجی را اسیر کرده و قصد دارد پیچ  را به همسری خود دراورد ، نجات دهد. شاهزاده خانم و ماریو باید از "دانکی کانگ" (با صدای ست راگن) و ارتش خصوصی کنگ کمک بگیرند.

در ابتدا چند سکانس متحرک و مبتکرانه دوبعدی وجود دارد که به صورت تصادفی اکشن گیم پلی را به تصویر می کشد، اما زمانی که برادران ماریو سیاره زمین را ترک کردند، ارجاع به بازی به شکلی مکرر، دست و پا گیر و خسته کننده در داستان قرار می گیرد. برخلاف فیلم‌های درخشان لگو همانطور که متیو فوگل، به عنوان فیلمنامه‌نویس کار کرد ، اصرار شدیدی بر عدم کنایه یا خنده‌دار بودن یا خودارجاعی در مورد هر‌کدام از این موارد هم وجود دارد. مسلماً تنها استثنا زمانی است که Bowser  متفکرانه تصنیف های قدرتی را روی پیانوی خود می نوازد. حتی طرفداران افراطی سوپر ماریو نیز ممکن است بازی را به این فیلم ترجیح دهند.

 

 

منبع:   theguardian.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه