بلوری های 4K را رها کنید ، Forza Horizon 5 بهرین تست برای تلویزیون و سیستم صوتی شماست.

اکنون دیگر مطمئنیم که جدیدترین کنسول‌های Xbox Series X و PS5 می‌توانند به سیستم سینمای خانگی شما یک فشار اساسی وارد کنند. البته اینکه چقدر بتوان از این فشار خروجی گرفت کاملا به این بستگی دارد که یک بازی خاص چقدر از سخت افزار کنسول شما استفاده کند.

 

بلوری های 4K را رها کنید ، Forza Horizon 5 بهرین تست برای تلویزیون و سیستم صوتی شماست.

آخرین نسخه از بازی های محبوب فورتزا هورایزن بر روی Xbox Series X ، یک قدم سیستم نمایش شما را به جلو خواهد برد. تعداد کمی از بازی ها تا به امروز توانسته اند سخت افزار کنسول را به اندازه Forza Horizon 5 تحت فشار قرار دهند.

هرکسی که یکی از بازی‌های قبلی Forza Horizon را بازی کرده باشد، ویژگی اصلی نسخه آخر را هم می‌داند: ابزاری در دست دارید تا در مناظر شگفت انگیز و متنوع ( مکزیک در این مورد خاص ) با سرعتی سرسام آور در ابر خودرو ها برانید. میتوانید در مناطق مختلف بازی به گردش بپردازید یا در مجموعه‌ای از رویدادها شرکت کنید که از مسابقات عادی گرفته تا چالش‌های مختلف ، پرش‌ از سطوح شیبدار و حتی مسابقات «بتل رویال» چند نفره را شامل می‌شود.

با انتشار قسمت پنجم ، Playground Games از ویژگی‌های گرافیکی قدرتمند Xbox Series X استفاده کرده است تا هم بخش ماشین ها و هم بخش‌های محیطی از تجربه Forza Horizon را به سطح جدیدی برساند. سطحی که نه تنها لذت این تجربه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، بلکه نتیجه سرمایه گذاری در تلویزیون و سیستم صوتی را به شما نشان می دهد.

در مورد گرافیک، Forza Horizon 5 در Xbox Series X دو حالت گرافیکی اصلی را ارائه می دهد: کیفیت و عملکرد. هر دو کارکردی قابل توجه اما کاملا متفاوت دارند.

 

حالت کیفیت:

طرفداران AV در FH5 همیشه به سراغ حالت Quality می روند. این حالت بازی را با وضوح کامل 4K بومی در محدوده دینامیکی بالا HDR ارائه می کند (حتی می توانید خروجی Dolby Vision HDR را در صورت پشتیبانی تلویزیون استفاده کنید) که با سرعت 30 فریم در ثانیه اجرا می شود. علاوه بر این، ویژگی‌هایی مانند 4X Multi-Sampling Anti Aliasing و سیستم جدید ساخت و ساز جهان که می‌تواند مناظر را از پنج لایه مختلف جزئیات و بافت ایجاد کند، کیفیت و همچنین کمیت تعداد پیکسل‌های 4K را تضمین می کند.

این وضوح خیره‌کننده ثابت در حالت کیفیت به حس عمق بیشتر مناظر زیبای مکزیک کمک می‌کند، همانطور که افقی که نام بازی هم از آن اقتباس شده است ، می‌تواند قبل از «مه‌آلود شدن» بیشتر از قبل رندر شود. این ویژگی همچنین باعث می‌شود اشیای نزدیک - از جمله ماشین‌ها - بسیار جزئی‌تر، سه‌بعدی‌تر، واقعی‌تر و زیباتر به نظر برسند.

محیط‌های نزدیک در حالت Quality حتی زنده‌تر از Forza Horizon 4 به نظر می‌رسند و سبک بازی را حتی به فوتورئالیسم نزدیک‌تر می‌کند که بخش عظیمی از جذابیت فرنچایز ناشی از همین امر است. شگفت‌انگیز است که این موضوع چقدر در حس سرعتی که شما احساس می‌کنید ، مانند وقتی یک کونیگزگ Agera RS را به سرعت 270 مایل در ساعت و بیشتر می‌رسانید، تفاوت دارد. سرعت های واقعا بالا در نسخه های قبلی کمی کارتونی احساس می شد ، اما دیگر اینطور نیست.

درست به همان اندازه که برای یک بازی ماشینی مبتنی بر گشت و گذار به نسبت یک بازی مسابقه‌ای مهم است، جزئیات فوق‌العاده FH5 در صورتی که با سرعتی معادل پیاده‌روی در حال گشت و گذار و غوطه‌ور شدن در محیط اطراف باشید، به شما ارائه خواهد شد.

در FH5 زمانی که شما با محیط نزدیک "تعامل" می کنید (منظور واقعی تصادف است! ) این غرق شدن در محیط بیشتر هم اتفاق می افتد. برای مثال، هنگامی که درخت یا بوته ای تصمیم می گیرد خود را در مقابل خودروی شما بیندازد ، شاخه های درختان با «فیزیک» شگفت انگیز واقع گرایانه در اطراف شما می ریزند. یا اگر به انبوه بشکه‌ها یا حتی قفسه‌های لباس  بیرون از خانه ها برخورد کنید، این چیزها یا متلاشی می‌شوند یا به طور گسترده‌تر و واقعی‌تر به اطراف پراکنده می‌شوند.

متأسفانه این فیزیک بهبود یافته به قطعاتی که واقعاً از ماشین شما کنده می شوند نیز گسترش یافته است. از دست دادن آینه‌های یک آستون مارتین باارزش تجربه‌ای است که تن شما را به لرزه خواهد انداخت.

حالت عملکرد:

جزئیات و وضوح جدید و برجسته حالت کیفیت باعث بهبود قابل توجهی در دقت و ظرافت رنگ‌های تصویر می‌شود. این مورد بیشتر در بدنه خودروها به چشم می خورد ، به خصوص مدل هایی با جزئیات رنگ یا مدلسازی زیاد، که باعث می شود احساس سه بعدی و ملموس تری داشته باشند.

در حالی که می‌توانید تا حدی از تمام این بهبودهای حالت کیفیت در هر تلویزیون 4K که شایسته این نام است بهره ببرید، شکی نیست که آنها بیشترین تأثیر را روی صفحه نمایش های بزرگتر ، جایی که کیفیت خوب 4K همیشه بیشترین تأثیر را داشته است و همچنین صفحه نمایش های درجه یک دارند. آن ‌هایی که دارای طیف رنگ/دقت، کنترل‌های نور و قابلیت‌های مدیریت تصویر (حتی در حالت‌های بازی) هستند که برای نمایش این توان گرافیکی فوق‌العاده مورد نیاز است.

تلویزیون‌هایی که با تنظیمات از پیش‌ برنامه ریزی شده ، همچنان حرکت را به خوبی کنترل می‌کنند، بدون از دست دادن وضوح یا لکه‌دار شدن قابل‌توجه تصویر، با نوعی رگبار تقریباً ثابت از پیکسل‌های بومی 4K که به سرعت در حال تغییر هستند ، حالت کیفیت Forza Horizon 5 را به خوبی نمایش می دهند.

از نظر ما واقعا حیف است که حالت کیفیت ، با پردازشی بالاتر از 30 فریم در ثانیه اجرا نمی شود. این بدان معناست که FH5 تلویزیون شما را همچون عناوین 120 هرتزی مانند Call Of Duty: Cold War در زمینه نرخ فریم تمرین نمی دهد. اما همین نرخ 30 فریم در ثانیه نیز به ندرت در طول زمان پخش طولانی ما مشکل ساز شده است. فقط در طول مسابقات خیابانی یا جنگلی فشرده است که احساس کردیم روانی بیشتر در نرخ 120 هرتز ممکن است لذت واقعی را داشته باشد.

این همان جایی است که تنظیمات گرافیکی Performance وارد کار می‌شود. ممکن است نرخ به ۱۲۰ هرتز نرسد، اما این حالت گرافیکی رزولوشن و یک یا دو اثر محیطی تعاملی ظریف را قربانی می‌کند تا نرخ فریم ۶۰ هرتزی را ارائه دهد. بنابراین، در حالی که در بیشتر مواقع مقاومت در برابر واقع گرایی و جزئیات خیره کننده حالت کیفیت دشوار است، گاهی ممکن است تمایل داشته باشید به طور موقت به حالت عملکرد سوئیچ کنید تا بهترین و پاسخگوترین نتایج را هنگام شرکت در یک رقابت خاص فشرده و شلوغ دریافت کنید.

شایان ذکر است که حالت عملکرد 120 هرتزی Dirt 5 کاملاً به ما یادآوری می کند که یک بازی مسابقه ای چقدر جزئیات، بافت و حتی عمق را ممکن است برای ارائه این همه فریم قربانی کند. اعمال همان سطح از اغماض و مصالحه با جزئیات در Forza Horizon 5 به خاطر یک حالت 120 هرتزی اساساً قلب ما را با دیدن نتیجه این کار در سرعت های بالا به درد می آورد.

وفاداری خیره کننده جدیدترین Forza Horizon در زنده کردن محیط های مکزیک، وابسته به استفاده واقعاً تهاجمی از HDR بوده است. بازی‌ای همچون فورتزا هورایزن 5 که رویکردی تقریباً واقع‌گرایانه به محیط‌های بیرونی دارد، حتی بیشتر از بسیاری از عناوین هم رده خود از نوعی واقع‌گرایی فوق‌العاده بهره می‌برد. بخشی از این میزان دقت گرافیکی توسط محدوده نوری بسیار گسترده HDR فراهم می شود که می‌تواند هم در تنظیمات نور روشن روز و هم نور مصنوعی چراغ‌های جلوی خودرو در شب‌های باشکوه FH5 خودنمایی کند.

تاثیرات آب و هوایی:

FH5 روشی را که HDR می تواند جلوه های مختلف آب و هوای فصلی بازی را ارتقا دهد نیز بهبود می بخشد. به طور خاص، یک سیستم جدید برای تفسیر نحوه عبور نور از میان اشیا ، تأثیر خیره کننده ای بر عملکرد برخی از تنظیمات دارد. به ویژه در مناطق جنگلی، یا لحظاتی که طی آن عبور نور خورشید از لابه لای شاخ و برگ درختان را می بینید.

در عین حال به بازتاب‌ها و جابجایی‌های نوری که در بدنه خودروی شما پخش می‌شود و گرافیک تقویت‌شده با HDR که از طریق آن محیط اطراف ماشین بر روی بدنه منعکس می‌شود، دقت کنید. این ویژگی باعث می شود خودروها بخشی از محیط اطراف خود احساس شوند و به کل تجربه مسابقات استحکام بیشتری ببخشد. نما های مبهم و شناور دیگر در مسابقات وجود ندارند.

با این حال، میزان تاثیرگذاری قابلیت های HDR در  FH5 به طور مستقیم به ویژگی های تلویزیون شما بستگی دارد. بنابراین اگر روی صفحه نمایشی با کیفیت بالا سرمایه گذاری کرده باشید که قادر به ارائه ترکیبی از روشنایی بالا و کنترل نور موضعی مناسب باشد، نور روز در فورتزا بیشتر شبیه نور روز خواهد بود ، در حالی که نور چراغ های خودرو هم بیش از پیش مشابه نور چراغ خودرو ها در دنیای واقعی هستند. در واقع به این صورت است که شما از نمایش واقعی ویژگی های HDR لذت خواهید برد.

 با این حال، مطمئن شوید که تلویزیون و Xbox Series X شما تا حد ممکن در مورد HDR با هم به طور یکسان کار می کنند. اگر تلویزیون شما دارای حالت تصویر HGiG (HDR Gaming Interest Group) است، هنگام بازی کردن آن را فعال کنید. همچنین، مطمئن شوید که در تنظیمات ایکس باکس سریز ایکس ، گزینه HDR را فعال کرده اید. اگر این کار را انجام ندهید و قبلاً هرگز روال تنظیم HDR را اجرا نکرده باشید ، ممکن است متوجه شوید که، حتی در تلویزیون‌های بسیار پیشرفته، بخش‌های درخشان تصاویر بییش از حد روشن به نظر می‌رسند و جزئیات و سایه زنی های ظریف از بین رفته اند.

البته که اکنون درباره کیفتی تصویر صحبت می کنیم ، اما حتما مطمئن شوید که پیش از انجام این گونه بازی ها حالت Low-Latency را در تلویزیون خود فعال کرده اید. این تنظیمات علاوه بر اینکه سریع ترین زمان واکنش را به شما می دهد، حالت های مربوط به بازی معمولاً تمام "کاهش نویز" و اکثر "پردازش های حرکتی" را غیرفعال می کنند، تا اطمینان داشته باشید که می توانید ویژگی های خارق العاده گرافیکی بازی را بدون داشتن مزاحمت های پردازشی مانند لکه دار شدن تصویر در نقاط حرکت، نرمی بیش از حد ، برق زدن در اطراف اجسام متحرک و تاخیر پیکسلی در دست داشته باشید.

تجربه صوتی:

لذت بردن از جلوه‌های بصری بهبود یافته  FH5 از طریق سیستم AV ، توسط موتور صدای Dolby Atmos که به‌طور چشمگیری اصلاح شده است تکمیل خواهد شد. این ویژگی چیزی است که طراحان بازی آن را «ردیابی پرتو» برای صدا می‌نامند. به عبارت دیگر، سیستم صوتی Dolby Atmos از همان اصول موقعیت مکانی ردیابی پرتوهای گرافیکی برای تشخیص عوامل محیطی مانند دیوارهای تونل، ساختمان‌های نزدیک، اتومبیل‌های مجاور، صداهای ضربه و تصادفات و غیره استفاده می‌کند تا صداهای بازتابی و مستقیم را در یک میدان صوتی 360 درجه که در اطراف موقعیت شما در دنیای بازی ساخته شده است ، با دقت بیشتری شبیه سازی کند. این ویژگی ها شامل جلوه های صوتی در موقعیت های بالاتر از سر شنونده هم میشوند که در صورت وجود سیستم بلندگو با قابلیت تداعی اصوات در ارتفاع ، یا نصب بلندگو ها در سقف می توانید از آن به خوبی استفاده کنید.

این رویکرد “Audio Raytracing” ، تجربه صوتی Forza Horizon را تقریباً به همان اندازه که جلوه‌های بصری اصلاح‌شده آن انجام می‌دهد، تغییر می‌دهد، و بار دیگر باعث می‌شود دنیای بازی بسیار زنده‌تر و نزدیک‌ترحس شود. به خصوص در طول مسابقات، که در آن اکشن بازی به شدت تقویت می‌شود و می‌توانید صدای اتومبیل‌های رقبای خود را که از هر طرف به سمت شما می‌آیند، بشنوید.

همانطور که گفته شد ، کانال ارتفاع Atmos برای القاء حس فضای درست در بازی ، چه در فضا های بسته و چه در هنگام عبور اشیاء ( هواپیما ها ، موتور ها و حتی ماشین های بد شانسی که از مسیر خارج شده اند) از بالای سر شما ، بسیار عالی عمل می کند.

با اینکه در طیف وسیعی از هدفون های پیشرفته ، میتوانید از مزایای دالبی اتموس استفاده کنید ، اگر برنامه هدفون دالبی اتموس را خریده باشید ، هیچ جایگزین دیگری در قدرت و دقت سیستم صوتی اتموس و دامنه و استحکام صدای فورتزا هورایزن 5 در دسترس نخواهید داشت.

گرافیک و صداگذاری Forza Horizon 5 هنوز جای پیشرفت دارد. برای مثال، می‌تواند روی برخی از جزئیات نزدیک که توسط تلویزیون شما به درستی نمایش داده نمی‌شود، یک درخشش قابل توجه وجود داشته باشد. موتورهای خودرو می توانند کمی ناله کننده به نظر برسند، و ایجاد کمی اکشن بیشتر از سوی ساب ووفر شما جای دوری نمی رود. البته هنوز روزهای نسبتاً اولیه در زندگی Xbox Series X است، به این معنی که توسعه دهندگان هنوز نتوانسته اند از قدرت نهایی سخت افزار آن بهره ببرند، بنابراین شاید هنوز به طور کامل همه چیزهایی را که کنسول قادر به انجام آن است، منتشر نکرده اند.

با این حال، این موارد جزئی، شاید حتی خنده دار باشند. به طور کلی، Forza Horizon 5 خیره‌کننده‌ترین ویترین را برای آنچه کنسول Xbox Series X و سیستم سرگرمی خانگی شما می‌توانند انجام دهند، ارائه می‌دهد. یا شاید حتی بهترین بهانه برای سرمایه گذاری در رساندن سیستم AV خود به یک سطح بالاتر باشد.

 

منبع:    whathifi.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه