5 بازی شاخص که حول محور تاریخ خاور میانه ساخته شده اند

شخصیت‌ها و محیط های خاورمیانه ای در صنعت گیم کم‌تر حضور دارند ، و بسیاری از شخصیت‌های حاضر هم در قالب افراد شرور یا اهدافی ناشناس برای تیراندازی هستند. با این حال، این روند مطلق هم نیست، مثال‌های زیر ثابت می‌کند این منطقه می‌تواند الهام‌بخش داستان‌نویسان در صنعت گیم باشد.

5 بازی شاخص که حول محور تاریخ خاور میانه ساخته شده اند

خاورمیانه سال‌هاست که با وجود فرنچایزهایی مانند FIFA، Minecraft و Fortnite که جوانان این منطقه از سرسخت‌ترین طرفداران آن ها به حساب می‌آیند ، بازار رو به رشدی برای بازی‌های ویدیویی بوده است،.

مراکز شهری از استانبول تا کازابلانکا مملو از کافه‌های بازی‌های ویدیویی است که اغلب به آرم پلی‌استیشن یا پوسترهای وینیل در اندازه واقعی شخصیت‌های مسلح سری Call of Duty مزین شده اند.

در مسابقات بازی ها نیز، رقبای منطقه ای به خوبی حضور دارند. برای مثال سال گذشته یک گیمر سعودی به نام مساعد الدوساری بیش از 560,000 دلار جایزه برای بازی در مسابقات فیفا دریافت کرده است.

در حالی که بازی به عنوان یک سرگرمی در منطقه گستره وسیعی دارد، وقتی صحبت از نمایش این مناطق در بازی های ویدیویی می شود، داستان متفاوت است.

به طور کلی، تعداد کمی از شخصیت‌های غیرسفیدپوست هستند که نقش‌ اصلی داستان‌های درون بازی را بر عهده می‌گیرند، هرچند که با وجود فرانچایز هایی مانند Yakuza و Life is Strange، این امر به آرامی در حال تغییر است.

در ادامه 5 عنوان شاخص را مرور خواهیم کرد ، که بر اساس تاریخ یا مضامین خاور میانه ای شکل گرفته اند:

Prince of Persia

اگرچه بازی اصلی اولین بار در سال 1989 عرضه شد، شاهزاده ایرانی (به اختصار PoP) پس از ریبوت Sands of Time در سال 2003 مجددا وارد جریان اصلی شد. داستان یک شاهزاده ناشناس را دنبال می کند که به همراه پدرش در هند سفر می کند تا سلطان را ملاقات کند. در آنجا او به طور تصادفی با "خنجر زمان" برخورد می کند که به کاربر قدرت معکوس کردن و توقف زمان را می دهد. شما وظیفه دارید که با استفاده از این قدرت های عرفانی، همچنین با به کار گیری ترفند های آکروباتیک در پلتفرم های مختلف ، دشمنان را شکست داده و به مسیر خود ادامه دهید.

PoP در آن زمان بسیار قابل توجه بود (و متأسفانه همچنان همینطور است) زیرا یکی از معدود بازی هایی بود که توسط یک ناشر مشهور (یوبی سافت) منتشر می شد که یک قهرمان از خاورمیانه را به نمایش می گذاشت و داستان هم در آن منطقه اتفاق می افتاد. جدای از ریبوت این سری خاص، نکته غیرعادی است این است که چگونه این فرانچایز سال‌ها تا حد زیادی مغفول مانده است. Sands of Time منجر به شکل گیری سه دنباله جداگانه شد که همه آن ها با نقدهای مثبت و موفقیت تجاری روبرو شدند. این عنوان همچنین در سال 2010 منجر به ساخت یک فیلم هالیوودی شد، اما بازیگران این فیلم حتی "جیک جیلنهال" واقعا گنگ دیده می شدند، به شکلی که خودش نیز اعتراف کرد که از بازی در این نقش پشیمان شده است.

همچنین یک بازی مستقل در سال 2008 منتشر شد که از نظر داستان، سبک و لحن از بقیه سری متمایز بود. این بازی داستان یک شاهزاده شبه راهزن را دنبال می کرد که به برقراری نظم در یک ایران عرفانی و خیالی کمک می کند. جالب ترین عنصر بازی استفاده از نقوش و نمادهای زرتشتی بود. این دین که زمانی در ایران دین رسمی بود، امروزه پیروان کمی دارد.

Journey

داستان Journey یک شخصیت ردا پوش ناشناس را دنبال می‌کند که در محیط‌های متغیر و پرفراز و نشیب بیابانی سفر می‌کند و سعی می‌کند راه خود را به سمت کوهی دوردست با یک قله تخت طی کنند.

کاراکتر مسافری که بازیکن کنترل می کند هیچ جزئیاتی در چهره خود ندارد و چشمان درخشانش تنها عنصر انسانی است که در این چهره سایه دار قابل مشاهده است.

کاراکتر علاوه بر شناور شدن و سر خوردن در مناظر بیابانی، صدای زنگی نیز منتشر می‌کند که می‌توان از آن برای برقراری ارتباط با بازیکنان دیگر استفاده کرد، همچنین می توان طول روسری آن‌ها را افزایش داد و به آن‌ها اجازه داد در مسافت‌های کوتاه بپرند و پرواز کنند. این صدا همچنین توجه شخصیت را بر روی خرابه ها متمرکز می‌کند، سپس تصاویری را نشان می‌دهد که ظهور و سقوط تمدن گمشده‌ای که اکنون پوشیده از شن است را نشان می‌دهد.

برای یک بازی بدون دیالوگ و توضیحاتی اندک، Journey مملو از نمادگرایی هایی است که هم مرزی های با مذهب هم پیدا می کند. در واقع، خالق آن "جنوا چن" اعتراف کرده است که قصد ایجاد یک "تجربه کلیسا مانند" را داشته است که گیمرها را "مسحور" می کند. اما تعیین معنی دقیق به بازیکن واگذار می شود.

برای این نویسنده، فضای صحراهای خاورمیانه‌ای بازی چیزی ارائه می داد که ریشه در آموزه‌های ادیان ابراهیمی داشت، اما ایده تولد دوباره پس از مبارزه نیز به مضامین بودایی اشاره داشت.

Assassin’s Creed Origins

هنگامی که سری اساسینز کرید برای اولین بار شروع به کار کرد، به بازیکنان اجازه می داد کنترل Altair، یکی از اعضای Assassins، ارتش بدنام اسماعیلی را در دست بگیرند، که به طور منظم برای ترور دشمنان خود، اعم از مسلمان و مسیحی، در قتل های هیجان انگیزی که گاه به طور پیچیده در طول سال ها برنامه ریزی شده بود، اعزام می شد.

سپس سازندگان تصمیم گرفتند داستان این سری را جهانی کرده و داستان‌هایی را در دوران جنگ انقلابی ایالات متحده، ایتالیا در دوران رنسانس و انگلستان ویکتوریایی به نمایش بگذارند.

در سال 2017، این سریال با Origins به خاورمیانه بازگشت که در مصر باستان در پایان دوره بطلمیوسی، حدود 50 سال قبل از میلاد اتفاق می‌افتد. فرمول اصلی بازی شامل دویدن آزادانه ، پرش از دیوارها و کشتن دشمنان دست نخورده باقی مانده بود و داستان هم حول محور یک گشت بیابانی یا “Medjay” به نام بایک از سیوا می چرخد.

داستان با روایت تلاش بایک برای انتقام ، پس از کشتن ناخواسته پسرش در جدال با گروهی از مردان نقابدار، قهرمان خود را درگیر کشمکشی بین Hidden Ones، که آغازی برای Assassins در بازی اصلی بودند و Order of the Ancients دشمنان اساسین ها و شروع کننده شوالیه‌های معبد، می کند.

با وجود دسیسه های سیاسی متعدد ، توسعه دهندگان همچنین تصمیم گرفتند که محیط وسیع جهان باز آن را به یک ابزار آموزشی تبدیل کنند.

بازی چند ماه پس از انتشار با حالت «تور اکتشاف» به‌روزرسانی شد که تمام مبارزات را حذف کرده و بازی را به یک موزه زنده تبدیل می‌کند. بیش از 70 تور وجود دارد که هر کدام بر جنبه خاصی از زندگی مصر باستان تمرکز دارند و همگی با کمک دانشگاه ها و مورخان ایجاد شده اند. این ابزار آنقدر محبوب شد که برای کسانی که به خود بازی علاقه ای ندارند به طور جداگانه در دسترس است. حیف است که این استاندارد طلایی تعامل از آن زمان به یک ویژگی مشترک در سراسر صنعت تبدیل نشده است.

Heaven’s Vault

Heaven’s Vault عنوانی است که در یک محیط نامشخص در شمال آفریقا/خاورمیانه روایت می شود و به طور مبهمی شبیه Journey است. شما در نقش یک باستان‌شناس به نام آلیا الاسرا بازی می‌کنید که مافوقش از او می‌خواهد تا محققی را که ناپدید شده است پیدا کند و مجبور می‌شود یک همراه روباتیک به نام سیکس را با خود ببرد.

قهرمان روسری پوش با اکراه این چالش را می پذیرد، البته با نوعی کنجکاوی که ناشی از شرایط ناپدید شدن یک محقق است. الاسرا مانند هر باستان شناس دیگری نمونه هایی را از خرابه ها و مصنوعات مختلف جمع آوری می کند و به دنبال حل این معما است.

با مضامینی از مصر باستان، بازیکن باید یک خط هیروگلیف متعلق به یک تمدن گمشده را رمزگشایی کند، که فقط توسط اقوام باستانی شناخته می شود. توسعه دهندگان استودیو Inkle می گویند که بیش از هزار کلمه را در این زبان فانتزی ایجاد کرده اند.

Heaven’s Vault نه تنها با دیگر بازی‌های روایی، بلکه با بازی‌هایی که دارای نتایج و گزینه‌های دیالوگ متعدد هستند نیز متفاوت است. دلیل این است که انتخاب‌هایی که از طریق الاسرا انجام می‌دهید می‌تواند شخصیت و نحوه درک او را شکل دهد. انتخاب‌های شما ، خود را به عنوان تغییراتی در لحن و شخصیت اسرا نشان می‌دهد. او بسته به موقعیتی که در آن قرار می گیرد، می تواند خود را دلسوز و عمل گرا، یا قاطع و حتی تحقیرآمیز نشان دهد. سازندگان باید به خاطر خلق چنین شخصیت منحصر به فرد و به یاد ماندنی ستایش شوند.

Civilization VI

سری Civilization از زمان روشن شدن مانیتورها توسط لوله های پرتو کاتدی، گیمرها را خلسه وار در مقابل نمایشگرهای خود نگه داشته است.

با شروع در قطعه زمین مربعی کوچک، بازیکنان گروهی از انسان ها را کنترل می کنند. در ابتدا فقط یک یا دو نفر (البته هر واحد در این بازی ، نماینده گروهی از افراد و وسایل است) ، در حالی که با استفاده از منابع و جغرافیایی که با آن مواجه می شوند، شهرک سازی می کنند. با گذشت زمان، شهرک های رقیب ظاهر می شوند و بازیکن باید در مورد بهترین اقدام تصمیم بگیرد: همکاری یا جنگ.

طی سه روز کامل بازی کردن ، بازیکن میتواند سلطه خود بر جهان را تثبیت کرده و راهی نزدیکترین همسایه خورشید یعنی آلفا قنطورس شده تا تمدنی جدید ایجاد کند.

بازی‌ای که ریشه در تاریخ دارد، نمی‌تواند از ذکر خاورمیانه اجتناب کند، به‌ویژه با توجه به نقش این منطقه در تولد تمدن و فراهم کردن ‌زمینه برای قدرتمندترین امپراتوری‌های جهان.

از این نظر، توسعه‌دهندگان منطقه و شخصیت‌های آن را به نمونه ‌های جانبی تنزل نمی‌دهند، بلکه مطمئن می‌شوند که آنها شخصیت‌های کامل و بازیگری محوری در روایت هستند.

یکی از نمونه های قابل توجه در این زمینه شخصیت کوروش کبیر، بنیانگذار افسانه ای امپراتوری هخامنشی ایران است که قلمرو او از سواحل بسفر تا کرانه های رود سند امتداد داشت و بین سال های 550 تا 330 پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی می کرد.

تلاش‌هایی انجام شده تا اطمینان حاصل شود که کوروش درون بازی و پادشاه تاریخی دارای ویژگی‌های مشترک هستند. توسعه طلبی تاریخی کوروش در زندگی واقعی در اشتیاق نسخه درون بازی برای انجام تهاجمات غافلگیرکننده به قلمرو بازیکن منعکس شده است. بازیکنی که ایران را کنترل می‌کند، هنگامی که از تاکتیک‌های واقعی پادشاه تقلید کند، مانند تثبیت دستاوردهای سرزمینی با ایجاد شبکه‌های جاده‌ای، شبکه‌های پستی و ارتش حرفه‌ای، در بازی پاداش دریافت می‌کند.

 

 

منبع:  middleeasteye.net

0
تعداد نظرات
  نظرات


آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه