6 تصور درباره رم در کامپیوتر ها ، که درست نیستند

RAM (حافظه با دسترسی تصادفی) یکی از اجزای اساسی رایانه ها و تلفن های هوشمند است. اما تصورات غلط زیادی در مورد رم وجود دارد. پرسش هایی مطرح می شود ، مانند این که آیا می توانیم اندازه RAM یا مارک های مختلف را با هم ترکیب کنیم یا نه.

6 تصور درباره رم در کامپیوتر ها ، که درست نیستند

وظیفه RAM این است که محاسبات را برای مدت زمان محدودی به خاطر بسپارد تا پردازنده شما هر بار نیازی به انجام مجدد آن ها نداشته باشد. اما در مورد استفاده از اندازه های مختلف رم در کنار هم سوءتفاهم هایی وجود دارد. مثلا آیا اندازه رم ها باید مطابقت داشته باشه؟ آیا باید از رم هایی با سرعت یکسان استفاده کرد؟

 

1- نمیتوانید حجم های مختلف و برند های مختلف را ترکیب کنید.

اکثر لپ‌تاپ‌ها یا رایانه‌ها حداقل دارای دو اسلات برای RAM هستند. مادربردهای مدرن تر دارای چهار اسلات RAM هستند. یک تصور غلط رایج وجود دارد که نمی توانید از اندازه های مختلف رم با هم استفاده کنید یا اینکه نمی توانید مارک های رم را با هم ترکیب کنید.

به زبان ساده، این فرض درست نیست. بنابراین، آیا می توانید مارک های رم یا اندازه های رم خود را ترکیب کنید؟ پاسخ این است که بله، شما می توانید اندازه های رم و حتی سرعت های مختلف رم را با هم ترکیب کنید ، اما ترکیب و تطبیق ماژول های رم برای بهبود عملکرد سیستم شما ، بهترین روش نیست.

برای بهترین عملکرد سیستم، توصیه می شود از حافظه های رم توسط سازنده یکسان، با همان اندازه و فرکانس استفاده کنید. اما دلیل ساده‌ای در پشت این وجود دارد که چرا مخلوط کردن اندازه‌های رم معمولاً بهترین گزینه برای به حداکثر رساندن عملکرد سیستم نیست.  RAM ها دارای اجزاء مختلفی هستند و طوری در کنار هم قرار گرفته اند تا عملکرد خوبی داشته باشند ، بنابر این ترکیب برند ها و انواع مختلف رم قطعات مختلفی را در کنار هم قرار می دهد که الزاما به بهبود علکرد سیستم کمکی نمی کند.

رم ها را برای بهترین عملکرد مچ کنید

رم زمانی که با سخت افزار منطبق جفت شود بهترین عملکرد را دارد. برای عملکرد بهینه، رم های شما باید از ولتاژ یکسانی استفاده کنند و کنترلرهای مربوطه باید به خوبی با یکدیگر و مادربرد مرتبط شوند. به همین دلیل بهتر است در تمامی اسلات ها از یک مدل رم استفاده کنید.

با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید از حافظه های رم با اندازه های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر اولین شاخه شما 4 گیگابایت است، همچنان می توانید یک شاخه جدید 8 گیگابایتی اضافه کنید. هنگامی که حالت دو کاناله (که حالت فلکس نیز نامیده می شود) را روشن کنید، به عنوان دو شاخه 4 گیگابایتی در کنار هم و با عملکرد بهینه عمل می کند.

4 گیگابایت باقی مانده از شاخه جدید در حالت تک کانال اجرا می شود. به طور کلی، سرعت آن به اندازه استفاده از دو شاخه هم اندازه نیست، اما همچنان سریعتر از آنچه قبلاً داشتید است.

فرکانس یا سرعت هم همینطور است. حافظه های رم شما به طور پیش فرض در فرکانس پایه پایین با هم کار می کنند. بنابراین، آیا رم ها باید مطابقت داشته باشند؟ آیا باید از برند رم یکسان در هر شکاف استفاده کنید؟ الزاما نه ، اما اگر این کار را بکنید بهتر است.

 

2- به رم بیشتر نیاز ندارم ، یا سیستم من رم کافی دارد.

یکی از توصیه های رایجی که می شنوید این است که: "این مقدار رم برای اجرای نرم افزار کافی است. نیازی به میزان اضافه ندارید." بله، ممکن است مقدار مشخصی رم برای اجرای برنامه‌هایتان کافی باشد، اما بدان معنا نیست که سیستم شما نمی‌تواند از این سریع‌تر باشد. رم بیشتر، به سرعت سیستم کمک خواهد کرد ، حتی اگر از اندازه های مختلف رم با هم استفاده کنید. این امر به خاطر روشی است که برنامه ها طبق آن ساخته شده اند.

اکثر توسعه دهندگان برنامه های خود را طوری می نویسند که درصد مشخصی از RAM موجود را درخواست کند. اگر رم بیشتری نصب کرده باشید، همان درصد درخواستی به معنای حجم بیشتر برای هر برنامه خواهد بود.

این که شما فقط از 60 درصد (یا درصد کمی) از کل ظرفیت رم خود استفاده می کنید، به این معنی نیست که به رم بیشتری نیاز ندارید. کارهای معمولی شما ممکن است فقط 60 درصد از RAM را درخواست کنند و بقیه رم آزاد ، برای کارهای دیگری که ممکن است در آینده شروع کنید ذخیره می شود.

به عنوان یک قانون کلی برای رایانه ها، 4 گیگابایت میزان رم حداقلی است و 8 گیگابایت اندازه توصیه شده برای بهترین عملکرد برای کاربران معمولی است. گیمرها، علاقه مندان به رایانه شخصی، و حرفه ای هایی که با گرافیک، ویدیو یا صدا کار می کنند باید به دنبال حداقل 16 گیگابایت رم باشند، در حالی که سیستم های 32 گیگابایتی اکنون دیگر رایج شده اند. همه اینها این سوال را ایجاد می کند که واقعاً به چه مقدار RAM نیاز دارید؟

 

3- حجم رم تنها پارامتر مهم است

احتمالاً می دانید که گوشی یا رایانه شخصی شما چقدر رم دارد. وقتی شخصی می گوید که رم بیشتری در رایانه شخصی خود دارد، شما به طور خودکار فرض می کنید که سیستم او سریعتر کار می کند. اما این لزوما درست نیست. ظرفیت یا اندازه رم تنها چیز مهم نیست.

از جمله عوامل تعیین کننده عملکرد رم می توان به سرعت و فرکانس اشاره کرد. RAM مانند CPU دارای سرعت کلاک است. هرچه سرعت کلاک بیشتر باشد، عملکردهای بیشتری را می تواند در یک ثانیه انجام دهد. اغلب می‌توانید رم‌هایی با فرکانس 2400 مگاهرتز یا 3000 مگاهرتز پیدا کنید، در حالی که 3200 مگاهرتز و 3600 مگاهرتز اکنون برای سیستم‌های پیشرفته استفاده می شوند.

یکی از مشکلاتی که در اینجا می توانید با آن مواجه شوید سرعت نامناسب RAM است که از دو جهت بر شما تأثیر می گذارد.

اول این که ، اگر رم شما با فرکانس 2000 مگاهرتز کار می کند اما مادربرد شما فقط از رم 1333 مگاهرتز پشتیبانی می کند، سیستم شما از اختلاف 700 مگاهرتز بین این دو سرعت استفاده نخواهد کرد.

دوم، اگر ماژول های رم را با سرعت های مختلف ترکیب کنید، هر دو شاخه با کمترین سرعت ماژول کار می کنند. بنابراین، اگر یک حافظه رم با فرکانس 2400 مگاهرتز و دیگری را با فرکانس 3600 در کنار هم قرار دهید ، هر دو با سرعت کمتر 2400 کار می‌کنند و پتانسیل رم سریع‌تر را هدر می‌دهند.

به طور کلی، یک کاربر معمولی رایانه تفاوت زیادی بین رم 8 و 16 گیگابایتی مشاهده نخواهد کرد. با این حال، تغییر آن به یک رم سریعتر با همان 8 گیگابایت می تواند منجر به افزایش عملکرد قابل توجهی شود. بنابراین، بسته به نحوه استفاده از دستگاه خود، باید بفهمید که کدام یک برای شما مهمتر است: رم سریعتر یا رم بیشتر؟

 

4- پاک کردن اطلاعات رم سرعت را افزایش می دهد

این عبارت که باید رم خود را پاک کنید تا آن را سریعتر کنید، یکی از ماندگارترین افسانه های RAM در بین همه است. این ایده که پاک کردن رم باعث سریع‌تر شدن آن می‌شود، همزمان با نرم‌افزارهای روان-ساز مانند «تقویت‌کننده‌های رم» و «بهینه‌سازهای حافظه» به وجود آمد.

خلاصه اینکه رم خود را پاک نکنید. چیزی که از رم می‌خواهید این است که پر از داده‌های مفید باشد تا به سرعت فرآیندهای سیستم شما کمک کند.

کار رم خالی نشستن نیست. در واقع، سیستم عامل و نرم افزار شما باید از هر ذره رم موجود استفاده کنند. آزاد کردن رم با یکی از این برنامه های تقویت کننده هیچ کاری نمی کند. در هر صورت، این چنین کاری ممکن است در نهایت سیستم شما را کند تر هم بکند زیرا "آزاد کردن" به این معنی است که محاسبات خاصی را از حافظه رم حذف می کنید.

رم با هارد دیسک یکی نیست. RAM به طور خودکار داده هایی را که نگه می دارد مدیریت می کند، و تنظیم می کند تا داده هایی را که اغلب به آنها دسترسی پیدا می کنید نگه دارد. اگر 4 گیگابایت رم دارید، سیستم شما دائماً اطلاعاتی را که به طور مکرر در آن 4 گیگابایت به آن دسترسی دارید را می نویسد، پاک می کند و بازنویسی می کند.

این بدان معنا نیست که پر کردن مداوم RAM چیز خوبی است. اگر دائماً RAM خود را پر کنید، می تواند منجر به مشکلات دیگری در سرعت شود. اکثر سیستم عامل های مدرن از آنچه به عنوان فایل صفحه بندی شناخته می شود استفاده می کنند که به آن حافظه مجازی نیز می گویند. رایانه شما شروع به انتقال برخی از داده ها از رم فوق سریع به حافظه معمولی بسیار کندتر می کند.

حافظه مجازی واقعاً مفید است زیرا از کند شدن رایانه شما تا حد سینه خیز رفتن جلوگیری می کند. با این حال، اگر مکرراً رم خالی می کنید، معمولاً نشانه آن است که زمان خرید ماژول های رم با ظرفیت بالاتر فرا رسیده است.

به افسانه افزایش سرعت با پاکسازی RAM باز گردیم. از نرم افزارهای تقویت کننده رم یا پاکسازی حافظه استفاده نکنید. آنها کار خاصی نمی کنند. در بهترین حالت، فقط یک مزاحمت و اتلاف وقت هستند. در بدترین حالت هم ، می توانند ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا کلاهبرداری اینترنتی باشند.

 

5- باید از تعداد مساوی شاخه های رم استفاده کرد

افسانه نهایی این است که شما همیشه باید از تعداد جفت حافظه رم استفاده کنید. اینجا هم مانند بخش اول در مورد اندازه های مختلف، لازم نیست از دو ، چهار یا شش حافظه رم استفاده کنید. حتی می‌توانید از یک حافظه رم استفاده کنید ، به همین دلیل است که تولیدکنندگان حافظه رم را به صورت تکی هم به فروش می‌رسانند.

در صورت تمایل می توانید از سه حافظه رم نیز استفاده کنید، اما همانطور که در بالا ذکر شد، می تواند به قیمت کاهش عملکرد کلی سیستم تمام شود. اگر دو حافظه رم 8 گیگابایتی منطبق دارید، آنها در حالت دو کاناله کار می کنند و کارآمدترین و مؤثرترین عملکرد سیستم را ارائه می دهند.

اکنون، فرض کنید که سه عدد رم 8 گیگابایتی DDR4 دارید که مجموع حافظه شما را به 24 گیگابایت افزایش می‌دهد. عالیه، درست؟ بسته به پیکربندی سیستم شما، نوع رمی که استفاده می‌کنید و مادربردتان، اضافه کردن سومین رم می‌تواند پشتیبانی از رم دو کاناله را برای دو دسته اول رم غیرفعال کند. بنابراین، با اینکه ظرفیت نهایی بیشتری دارید، ممکن است عملکرد کلی شما کاهش یابد.

شما می توانید مطالب زیادی را در مورد استفاده از تعداد جفت حافظه رم به صورت آنلاین پیدا کنید. البته، لازم نیست حتما از تعداد جفت استفاده کنید، اما اگر تصمیم دارید که این کار را انجام ندهید می تواند به عملکرد کلی سیستم شما آسیب برساند.

 

6- نمیتوانید رم لپتاپ را افزایش دهید

در حالی که ارتقاء رم در لپ تاپ شما همیشه به سادگی انجام آن روی دسکتاپ نیست، اما قطعا می توانید این کار را انجام دهید. با این حال، این کار با برخی هشدارها همراه است، یعنی موفقیت شما به نوع لپ تاپ هم بستگی دارد. برای صرفه‌جویی در هزینه‌، برخی از تولیدکنندگان رم را در جای خود لحیم می‌کنند که جایگزینی آن را بسیار دشوار می‌کند، به‌اندازه‌ای که بیشتر افراد قید این کار را می زنند.

همانند ارتقای رم در دسکتاپ، جایگزینی رم در لپ‌تاپ ها نیز با محدودیت‌های مشابهی همراه است. به عنوان مثال، رم در لپ‌تاپ شما از نظر شکل متفاوت است و به جای شکل معمولی DIMM که احتمالاً به آن عادت کرده‌اید از فرم فاکتور SO-DIMM استفاده می‌کند. بهترین راه برای فهمیدن قابلیت های رم لپ تاپ شما این است که جستجوی اینترنتی مدل لپ تاپ و "ارتقای رم" را انجام دهید و ببینید چه چیزی توصیه می شود. از طرف دیگر، مشخصات لپ تاپ خود را جستجو کنید، زیرا ممکن است چیزی در ادامه توضیح میزان رم ، مانند "قابل ارتقا تا 64 گیگابایت" بیان کند.

رم روی آیفون و مک متفاوت عمل می کند

اپل رویکرد متفاوتی نسبت به رایانه‌های شخصی و تلفن‌های اندرویدی در مورد رم دارد، بنابراین بسیاری از قوانین بالا از مدار خارج می‌شوند. اما نگران نباشید، برای توضیح این تفاوت ها راهنمایی هایی وجود دارد.

معماری پایه آیفون با اندروید بسیار متفاوت است. به همین دلیل است که نمی‌بینید اپل در مورد میزان رم آیفون‌هایش صحبت کند، در حالی که آنها هنوز به سرعت بهترین گوشی‌های اندرویدی هستند.

متأسفانه همه مدل های مک به شما اجازه ارتقای رم سیستم خود را نمی دهند. برای بسیاری از کاربران مک، این هرگز یک مشکل نبوده است، اما ممکن است برای برخی تبدیل به یک مشکل شود. اگر RAM سیستم شما دیگر کافی نیست، راهنمایی های مناسبی در مورد نحوه ارتقاء رم سیستم های مک در اینترنت وجود دارد که می توانید به آن ها مراجعه کنید.

از بین بردن همه افسانه های رم در یک زمان

این شش مورد که ذکر شد رایج‌ترین افسانه‌هایی هستند که در مورد رم می‌خوانید.

با RAM های نا هماهنگ می توانید کارهای زیادی انجام دهید: شاخه های نامتناسب، سرعت های مختلف، اندازه های مختلف و غیره. در بیشتر موارد، شما فقط با یک کامپیوتر کندتر مواجه خواهید شد. با این حال، همیشه بهترین کار این است که رم ها با یکدیگر مطابقت داشته باشند. به این ترتیب، بهترین عملکرد موجود را دریافت خواهید کرد و احتمال خرابی یا سایر مشکلات ناشی از عدم تطابق ماژول های حافظه کمتر خواهد بود.

 

 

منبع:    Makeuseof.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه