قابلیت های دسترسی پذیری و نقش آن در بهبود بازی ها.

با وجود گسترش دامنه مخاطبان بازی های کامپیوتری ، افراد بسیار زیادی با محدودیت های شناختی یا حرکتی به این جامعه عظیم وارد شده اند. همین امر موجب شده تا بسیاری از سازندگان و ناشران دست به بهبود قابلیت های دسترسی در بازی ها برای مخاطبان خود بزنند.

قابلیت های دسترسی پذیری و نقش آن در بهبود بازی ها.

طراحی فراگیر در بازی های ویدیویی چقدر برای همه مفید است

بازی‌های خوب، بازی‌هایی با قابلیت دسترسی بالا هستند و ویژگی‌های دسترسی قوی بازی‌های ویدیویی در دید کلی می‌تواند برای همه مفید باشد.

در این همایش برای روز جهانی آگاهی از دسترسی در سال 2022، ران کوری، مدیر عامل انجمن بازی‌های تعاملی و سرگرمی (IGEA)، بر افزایش فشار توسعه‌دهندگان بازی برای جدی گرفتن قابلیت های دسترسی در کارشان تمرکز کرده و از آن حمایت می‌کند.

بازی های ویدیویی به عنوان یک سرگرمی فعالانه شناخته می شوند. تجربه ای که در آن بازیکنان تشویق می شوند تا با دنیاهای جدید تعامل داشته باشند و با آنها درگیر شوند، روایت ها را شکل دهند و با دوستان ارتباط برقرار کنند. با این حال، این تجربیات ممکن است توسط توانایی فیزیکی و شناختی بازیکن به چالش کشیده شود. برای اینکه بازی‌ها برای همه بازیکنان فراگیر شود ، توسعه‌دهندگان و ناشران به طور یکسان محصولات خود را در دسترس‌تر می‌کنند.

دسترسی در این زمینه به رفع موانع غیرضروری اشاره دارد که ممکن است بازیکنان را از دسترسی یا لذت بردن از محتوا باز دارد.

دسترسی ‌پذیری در بازی‌ها اغلب مانند رمپ های پیاده رو به نظر می رسند. این رمپ های کوچک در نزدیکی گذرگاه‌ها در ابتدا برای بهره‌مندی افراد ویلچری طراحی شده بود، اما در نهایت به نفع بسیاری دیگر تمام شد. ویژگی‌های دسترسی در بازی‌ها همین تأثیر را دارند. سرویس دهی به طیف وسیعی از بازیکنان با توانایی های مختلف، از جمله بازیکنان دارای معلولیت، یا به سادگی آنهایی که با بازی ها یا حتی  یک بازی خاص آشنا نیستند. اثر آنی این است که بازیکنان هنگام جستجوی بازی‌هایی که مناسب خودشان باشد ، انتخاب بیشتری دارند.

موضوع دسترس‌پذیری اخیراً در جامعه بازی‌ها برجسته‌تر شده است و توسعه‌دهندگان بیشتری هنگام ساخت بازی‌ها آن را در ذهن خود نگه می‌دارند. ابزار آلات جدیدی مانند کنترلر های اختصاصی هم به افزایش دسترسی در بازی‌ها کمک کرده‌اند، و برخی از ویژگی‌ها اکنون به استاندارد تبدیل شده اند.

به طور کلی، این گزینه‌ها شامل امکان شخصی سازی مجدد دکمه های کنترل‌ها، تنظیمات حساسیت و سختی، و فعال کردن گزینه‌های زیرنویس یا خواندن متون و همچنین تنظیمات مربوط به کور رنگی است.

فراتر از دسترسی به بازی ها، بازنمایی افراد دارای معلولیت در بازی ها نیز به موضوعی مهم تبدیل شده است. طبق گزارش دیجیتال استرالیا 2022 (DA22) که به سفارش انجمن بازی‌های تعاملی و سرگرمی (IGEA)، بزرگسالان استرالیایی که بازی‌های ویدیویی بازی می‌کنند، می‌گویند که «موافق» یا «کاملاً موافق» هستند که نیاز بیشتری به بازنمایی‌ تنوع در بازی‌ها وجود دارد. 60٪ از پاسخ دهندگان "دسترسی و همه شمولی" را به عنوان یک تمرکز شناسایی کردند.

از طریق معرفی عنوان جدیدی برای انتخاب بهترین عنوان دست یافته به دسترس‌پذیری در جوایز توسعه‌دهنده بازی استرالیا در سال 2021، IGEA قصد داشت پیشرفت‌هایی را که توسعه‌دهندگان محلی در این زمینه به دست آورده‌اند برجسته کند. برنده این سال در زمینه دسترسی پذیری ، Unpacking ساخته Witch Beam بود.

به عنوان یک عنوان پازل مستقل، Unpacking به طور منحصر به فردی با حذف تایمرها و امتیازات تجربه مراقبه ای قوی تری ایجاد کند. این انتخاب‌های طراحی ذاتاً بازی را در دسترس‌تر می‌کنند ، زیرا تجربیات بازیکنان تحت فشار زمان یا خوب حل کردن پازل ها صرف نمی‌شوند، عناصری که ممکن است با ناتوانی تبدیل به مانع شوند. این رویکرد همچنین جایزه Unpacking را برای بهترین قابلیت دسترسی شناختی در Can I Play That 2021 به ارمغان آورد.

سایر فینالیست‌های جایزه "کمال در دسترسی" شامل   Eastern Market Murder و Submerged: Hidden Depths نمونه‌ای از فرآیند ادغام موفق قابلیت های دسترسی در طراحی بازی‌ها از ابتدای پروژه هستند.

 

به عنوان یک بازی مبتنی بر واقعیت افزوده که در آن بازیکنان به طور فیزیکی در خیابان‌های ملبورن کاوش می‌کنند، تیم سازنده Market Murder در همان ابتدا به چالش‌های حرکتی رسیدگی کرد تا مطمئن شود بازی خارج از سایت اصلی هم قابل بازی است. پیاده‌سازی این مورد، آن را برای گیمرهایی با تحرک کم و همچنین بازیکنان خارج از ملبورن قابل بازی کرد. این بازی همچنین شامل دیالوگ های کاملاً واضح است که تجربه بهتری را برای گیمرهای کم بینا و افراد کم شنوا ایجاد می کند.

بسیاری از عناوین AAA نیز متعهد به بهبود استاندارد دسترسی در بازی های خود شده اند. شایان ذکر ترین عنوان ، The Last of Us Part II ، با بیش از 60 گزینه در تنظیمات قابلیت های دسترسی که تجربه بازیکنان دارای معلولیت را بهبود میبخشید می‌داد، استاندارد جدیدی در قابلیت های دسترسی برای عناوین AAA تعیین کرد. Naughty Dog همچنین با طراحی سه پیش‌ فرض حاوی تنظیمات توصیه‌شده برای نیازهای بینایی، شنوایی و مهارت‌های حرکتی ، به بازیکنان در رفع آن ها خود کمک کرد.

به‌عنوان قدردانی از تعهد برای افزایش دسترسی به بازی، The Last of Us Part 2 اولین جایزه نوآوری در دسترسی را در جوایز بازی سال 2020 دریافت کرد.

دیگر عناوین معروف AAA که ویژگی‌های مفیدی را ارائه می‌کنند عبارتند از Ratchet and Clank: Rift Apart، PUBG و Forza Horizon 5 که جایزه نوآوری در دسترس‌پذیری را در سال 2021 برنده شد.

علاوه بر توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، ارائه‌دهندگان سخت‌افزار نیز دسترسی‌پذیری را از طریق محصولات خود مورد توجه قرار داده اند.  مایکروسافت کنترلر تطبیقی ​​Xbox را برای رفع نیازهای گیمرهایی با تحرک محدود عرضه می‌کند. کنترلر تطبیقی ​​ایکس باکس که در سال 2018 عرضه شد، یک مرکز واحد است که در آن بازیکنان دستگاه‌های خارجی شامل سوئیچ‌ها، دکمه‌ها، پایه‌ها و جوی استیک‌ها را برای ایجاد یک تجربه کنترل‌کننده سفارشی متناسب با نیازهای فردی به یکدیگر متصل می‌کنند. کنترلر و جعبه آن با استفاده از داده های اعضای انجمن خیریه AbleGamers، بنیاد فلج مغزی، SpecialEffect و مجروحان جنگ طراحی شده است.

از طریق این نوآوری، مایکروسافت تاکید دارد که دسترسی در بازی ها به خود محصول محدود نمی شود، بلکه به شناسایی و تصحیح بسته بندی کنترلر هم بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بازیکنان نمی توانستند کنترلر را به درستی از جعبه خارج کنند، محصول تا حدی غیر قابل استفاده  محسوب می شود. مشاوره و گوش دادن به نظرات مخاطبان ، به انجام این چالش کمک کرد.

توسعه‌دهندگان بازی همچنین به طور فزاینده‌ای در حال بررسی مواردی هستند که می‌توانند در بازی‌های خود پیاده‌سازی کنند تا دسترسی‌پذیری را افزایش دهند. در نظر گرفتن این ویژگی ها در ابتدای توسعه آسان تر و ارزان تر است تا در پایان آن. این ویژگی‌ها علاوه بر راحت‌تر بودن، می‌توانند بازی را به روی تعداد بیشتری از بازیکنان باز کنند.

IGEA تشخیص داده است که دانستن اینکه از کجا باید شروع کرد، چه نوع نیازهای دسترسی را باید در نظر گرفت و زبان صحیح چیست، می تواند چالش برانگیز باشد. به این ترتیب راهنمایی هایی برای قابلیت های تنوع، برابری و دسترسی منتشر کرده است. این بسته فهرستی جامع از منابع موجود است که به توسعه‌دهندگان، بازاریابان و ناشران کمک می‌کند تا بازی‌هایی را برای افراد دارای معلولیت طراحی و تبلیغ کنند.

گروه‌های اجتماعی در سراسر استرالیا و نیوزلند نیز تشکیل شده‌اند تا نیاز به دسترسی در بازی‌ها را از طریق ارائه تجربه، نظرات و منابع برای توسعه‌دهندگان برطرف کنند. یکی از این ها، Accessibility Unlocked، از توسعه دهندگان دارای معلولیت و قابلیت دسترسی در بازی ها حمایت می کند. علاوه بر افزایش آگاهی، Accessibility Unlocked منابعی را برای توسعه‌دهندگان به اشتراک می‌گذارد تا بفهمند چرا گزینه‌های دسترسی ضروری هستند، روش‌هایی در مورد نحوه اجرای این موارد و منابعی برای خود توسعه‌دهندگان دارای معلولیت.

به لطف حمایت حامیان و کارشناسان جهانی، مانند Accessibility Unlocked، شاهد تغییر جریان ها به صورت محلی بوده ایم. Unpacking نه تنها به عنوان بازی سال، بلکه با دریافت تقریباً 30 جایزه دیگر از زمان عرضه، همراه با بسیاری از عناوین دیگر که به طور مشابه در سراسر جهان شناخته شده اند، این ایده را تقویت می کند که بازی های خوب، بازی های قابل دسترسی هستند، و اینکه بازی ها باید همچنان بازیکنان را درگیر و شیفته خود کنند. بدون محدودیت.

 

منبع:    gameshub.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه
شنبه 21 مرداد 1402 0 دیدگاه
چهارشنبه 28 تير 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 06 تير 1402 0 دیدگاه