هنر مانگای ژاپنی و هر آنچه باید درباره آن  بدانید

مانگا یک هنر ژاپنی است شامل طراحی انیمه، کتاب‌های کمیک، رمان‌های گرافیکی. مجلات مانگا در شکل اصلی ژاپنی خود عمدتاً با جوهر سیاه روی صفحات سفید یا رنگی روی کاغذ بازیافتی ضعیف چاپ می‌شدند و معمولاً چهارصد صفحه یا بیشتر داشتند  

 

 هنر مانگای ژاپنی و هر آنچه باید درباره آن  بدانید

مانگا یکی از انواع روایت داستانی همراه با تصویر سازی از شاخص ترین عناصر فرهنگ ژاپنی می باشد. علاوه بر شاخه اصلی انتشار مانگا ها به شکل مکتوب و مصور، علاقمندان مانگا میتوانند انیمیشن، فیلم و بازی های فراوانی را که بر اساس مانگا ها ساخته شده اند تجربه کنند.

 

مانگا ژاپنی چیست؟

 مانگا یک هنر ژاپنی است که شامل طراحی انیمه ، کتاب‌های کمیک و رمان‌های گرافیکی است.  مانگا از جهاتی با کارتون‌های غیرژاپنی، کمیک‌ بوک‌ها و رمان‌ها متفاوت است.  برای شروع، مانگا از راست به چپ، پشت به جلو طراحی می شود .  این بدان معناست که آخرین صفحه یک کتاب یا کمیک در غرب، صفحه اول یک مانگا خواهد بود.  در مرحله بعد، طبق کتاب راهنمای انیمه اثر سایمون ریچموند، «مجلات مانگا در شکل اصلی ژاپنی خود عمدتاً با جوهر سیاه روی صفحات سفید یا رنگی روی کاغذ بازیافتی ضعیف چاپ می‌شوند.  آنها معمولاً چهارصد صفحه یا بیشتر خواهند داشت و حاوی تعدادی داستان سریالی و تک شماره هستند.

سبک های طراحی مانگا چیست؟

 سبک‌های طراحی مانگا از شخصیت‌هایی با «چشم‌های بزرگ، رسا و مدل‌های موی حواس‌پرت» گرفته تا فیگورهای متشکل از تعداد انگشت شماری تا تصاویر بسیار دقیق و واقعی را شامل می‌شود.  ریچموند توضیح می‌دهد: «سبک سینمایی ارائه همراه با جلوه‌های صوتی گرافیکی و خطوط سرعت برای تأکید بر اکشن رایج است».  مشخصه پسران با خطوط صاف ناهموار و دختران به سبکی روان و فانتزی ارائه می شود.

 داستان‌های مانگا نیز سرعت کمتری نسبت به کمیک‌های سبک وسترن دارند، و هنرمندان اغلب «بر روی حوادث یا جزئیات خاص برای ایجاد روحیه، تأکید بر یک نقطه داستان یا برجسته کردن یک کنش یا احساس خاص درنگ می‌کنند».  در نهایت، مانگا اغلب دارای داستان سرایی چندلایه، توطئه های طولانی و شخصیت های پیچیده و واقع گرایانه است.

 چند نمونه از مانگاها ؟

 نمونه هایی از مانگا عبارتند از Dragon Ball، Fullmetal Alchemist، Princess Knight، Lone Wolf and Cub و Hello Kitty.  این عناوین ممکن است آشنا به نظر برسند زیرا احتمالاً نسخه های انیمه را دیده اید.  با توجه به The Rough Guide to Anime اثر سیمون ریچموند، حدود شصت درصد انیمه ها (انیمیشن ژاپنی) اقتباسی از مانگای موفق هستند.  این ممکن است دلیلی باشد که بسیاری از مردم این دو رسانه را اشتباه می گیرند.

آیا مانگا محبوب تر از انیمه است؟

 اگرچه محبوبیت انیمه در ایالات متحده در حال افزایش است (و در ژاپن بسیار زیاد است)، محبوبیت مانگا حتی بیشتر است و همیشه بیشتر  بوده است.  در واقع، مانگا حداقل برای دو قرن در ژاپن برای توصیف نقاشی های طنز استفاده می شود.  ریچموند توضیح می‌دهد که «مان » در مانگا را می‌توان به معنای «فانتزی و اغراق شده » خواند، در حالی که «گا» به معنای «تصویر» است.  اختراع این کلمه معمولاً به کاتشوسیکا هوکوسایی بزرگ (1760-1849) نسبت داده می‌شود که مجموعه پانزده جلدی او از چهار هزار طرح طنز با عنوان مانگا هوکوسای در سال 1814 منتشر شد.  با این حال، ریچموند توضیح می دهد: «آدام کرن، دانشیار ادبیات ژاپنی در دانشگاه هاروارد، ضرب کلیشه مانگا را به سانتو کیودن، هنرمند کیبیوشی که در سال 1798 از این کلمه در چاپ استفاده کرد، مرتبط می کند.

 سریع به دهه 1920 و 1930 بروید.  در این مدت، مانگا به ستون اصلی آن مجلات ماهانه مانند Shonen Club تبدیل شد.  کمیک های محبوبی مانند نوراکرو اثر سوئیهو تاگاوا، درباره توله سگی که برای سربازی ثبت نام می کند، در کتاب های جلد سخت با بیش از یک میلیون نسخه به فروش می رسد.  ریچموند می‌گوید، «روند امروزی یکسان است و موفق‌ترین استریپ‌ها و سریال‌های مجلات و روزنامه‌های مانگا در کتاب‌های جلد شومیز و جلد گالینگور چند جلدی معروف به تانکوبون جمع‌آوری می‌شوند.»  و همانطور که گفته شد، بیشتر مانگا ها در سریال ها یا فیلم های انیمه اقتباس شده اند و بسیاری از آنها حتی تبدیل به فیلم های اکشن می شوند.

 برخی از بهترین فیلم های اکشن بر اساس مانگا عبارتند از:

 

 گرگ و توله تنها (کنجی میسومی، 1972)

 خواهر کوچک ما (هیروکازو کره ایدا، 2015)

 Rurouni Kenshin Trilogy (Keishi Ohtomo 2012, 2014)

 سه گانه پسران قرن بیستم (Yukihiko Tsutsumi، 2008-2009)

 جاده داغ (تاکاهیرو میکی، 2014)

 پارازیت (تاکشی یامازاکی، 2014)

 بانی دراپ (سابو، 2011)

 هلتر اسکلتر (میکا نیناگاوا، 2012)

 کلاس ترور (ایچیرو هاسومی، 2015)

  من یک قهرمان هستم (شینسوکه ساتو، 2015)

 لیست سریال ها و فیلم های انیمه بر اساس مانگا بی پایان است.  موارد زیر تنها تعدادی از بهترین ها هستند:

 آکیرا (Katsuhiro Otomo, Ryōhei Suzuki, Shunzō Katō, Film 1988)

 شبح در پوسته (مامورو اوشی، یوشیماسا میزو، فیلم 1995)

 پرنسس مونونوکه (هایائو میازاکی، توشیو سوزوکی، فیلم 1997)

 هایکیو!  (هارویچی فورودات، 2014-2016)

 کیمیاگر تمام فلز (سریال 2003، 2009؛ فیلم 2005، 2011؛ ​​اکشن زنده 2017)

 پاک شده (Yuichiro Hirakawa, Film 2016; Tomohiko Ito, Series 2016)

 حمله به تایتان (Tetsurō Araki، فیلم 2014-2015؛ سریال 2013-اکنون)

 Usagi (Bunny) Drop (Kanta Kamei، Series 2011)

 Yona of the Dawn (Kazuhiro Yoneda، سریال 2014-2015)

 گینتاما (شینجی تاکاماتسو، یویچی فوجیتا، چیزورو میاواکی، سری 2006 تا کنون)

 

 در راهنمای ریچموند، نویسنده 10 مانگا برتر تمام دوران را فهرست کرده است.  در زمان انتشار این راهنما، 10 مورد برتر شامل موارد زیر بودند:

 

 اسلم دانک

 ماجراجویی عجیب جوجو

 توپ اژدها

 کیمیاگر تمام فلزات

 Doraemon

 ققنوس

 جک سیاه

 Nausicaa از دره باد

 موشی شی

 یادداشت مرگ

 آینده مانگا چگونه است؟

 اگرچه مانگا تاریخچه طولانی تری نسبت به انیمه دارد و در ژاپن محبوب تر  است، اما هر دو رسانه به عنوان سفیران فرهنگ پاپ ژاپن پذیرفته شده اند.  آژانس امور فرهنگی ژاپن همچنین از سال 1997 هر ساله جشنواره هنرهای رسانه ای ژاپن را برگزار می کند. این جشنواره بر صحنه هنر معاصر ژاپن تمرکز دارد و در چهار بخش جوایزی را اهدا می کند.  از جمله آنها می توان به انیمه (هر دو فرم بلند و کوتاه) و مانگا اشاره کرد.

 

 منابع

 

 "بهترین بر اساس یک انیمه مانگا."  انیمه-سیاره.  انیمیشن سیاره، 2001-2017.  وب  13 مه 2017.

 

 کوتزاتاناسیس، پانوس.  "30 بهترین فیلم اکشن زنده ژاپنی بر اساس مانگا."  طعم سینما.  طعم سینما 8 اردیبهشت 1395. وب.  13 مه 2017.

 

 "100 مانگا برتر محبوب ترین."  شبکه خبری انیمه.  شبکه خبری انیمه 1998-2017.  وب  13 مه 2017.

 

 ریچموند، سیمون.  راهنمای خشن برای انیمه.  London: Rough Guides, 2009. چاپ.

 

 شیدلو، تای.  "14 بهترین فیلم انیمیشن ژاپنی."  رنت صفحه.  Screen Rant, 22 May 2016. وب.  13 مه 2017.

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

مقالات پیشنهادی >

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه