آیا استارت زدن خودرو با کولر روشن مضر است؟

روشن بودن کولر خودرو در هنگام استارت زدن ، برای موتور خودرو و یا خود کولر مضر است یا نه؟ آیا روشن کردن خودرو با کولر فعال کار درستی است؟ و هرآنچه باید در مورد استفاده از كولر خودرو و نحوه‌ی استفاده صحیح از آن بدانید.

آیا استارت زدن خودرو با کولر روشن مضر است؟

شاید هیچ چیز به اندازه خنکای سیستم تهویه مطبوع خودرو در یک ظهر داغ تابستانی ، آرامش بخش نباشد.

دلیل اصلی تعبیه این سیستم در خودرو ها ، خنک کردن هوا برای سرنشینان و ایجاد فضایی دلنشین برا آنها ست. با این حال اکثرا مراقبت کافی از این سیستم به عمل نیاورده و نگهداری های مورد نیاز این سیستم را انجام نمیدهیم ، حتی شاید تا زمانی که این سیستم از کار نیفتاده ، برایمان سوال هم پیش نمی آید که اصول مراقبتی تهویه مطبوع یک خودرو چیست .

اینجاست که از خود میپرسیم کولر خودرو چگونه کار میکند ، چطور میتوان آن را تعمیر کرد و یا روشن کردن خودرو با کولر فعال کار درستی است؟

بر خلاف تصور بیشتر افراد ، تهویه مطبوع خودرو هوای خنک را تنها برای مصرف کولر ایجاد نمیکند ، بلکه در حقیقت هوای مورد نیاز سیستم خنک کننده خودرو را نیز فراهم میکند.

 

در این مقاله نشان خواهیم داد که علامت های مختلف سیستم تهویه مطبوع خودرو بیانگر چه چیزی هستند و اینکه چطور میتوانید هوا را درون کابین خودرو به شکل مناسب به جریان درآورید. پس اگر هر یک از سوالات زیر درباره کارکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو برای شما پیش آمده است ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید:

تهویه مطبوع چگونه کار میکند؟

آیا میتوان هنگام روشن بودن تهویه مطبوع ، استارت زد؟

نشانه های سیستم تهویه مطبوع به چه معنا هستند؟

جریان هوا را چگونه داخل خودرو هدایت کنیم؟

 

تهویه مطبوع چگونه کار میکند؟

کمپرسور ، کندانسور ، تبخیر کننده ، خشک کننده ، سوپاپ اطمینان گرمایی و گاز مبرد ، قطعاتی هستند که سیستم تهویه خودکار خودرو را تشکیل میدهند . تهویه مطبوع با استفاده از تمامی این قطعات ، میتواند هوای داخل کابین را خنک کند.

ابتدا ، کمپرسور با فشار ، گاز مبرد را به شکل مایع تبدیل میکند.

 

مایع سپس از طریق مسیرهایی از داخل کندانسور عبور میکند.

به این شکل ، مایع خنک کننده با هوایی که از خارج خودرو وارد میشود ، در تماس قرار میگیرد.

 

پس از این ، مایع وارد خشک کننده شده و تمام رطوبت باقی مانده در گاز مبرد از میان میرود.

این فرایند ، علاوه بر ایجاد خنک کننده ای مطبوع تر ، سیستم را نیز پایدا نگاه میدارد.

 

بعد از این ، مبرد که اکنون خنک شده است وارد سوپاپ انبساط شده ، تا با کاهش فشار مایع راحت تر وارد تبخیر کننده شود.

 

در این مرحله مایع از تبخیر کننده عبور میکند.تمام هوایی که از فضای سرنشینان وارد سیستم میشود هم از هسته تبخیر کننده عبور میکند.

هوایی که از خارج به محفظه تبخیر کننده وارد میشود اکنون خنک شده و فن آن را به سمت فضای سرنشینان می دمد.

 

این روند کلی کارکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو است.

 

آیا میتوان هنگام روشن بودن تهویه مطبوع ، استارت زد؟

صاحبان خودرو ، نگرانی های مختلفی درباره وسیله نقلیه خود و روش نگهداری از آن دارند. مانند این که آیا استارت زدن خودرو در حالی است که کولر هم روشن است ، برای موتور و یا سیستم تهویه مطبوع مضر است؟ پاسخ ساده "نه" است. هیچ ضرر بخصوصی در روشن کردن خودرو با کولر روشن وجود ندارد. با این که موارد بسیاری وجود دارد که میتواند تاثیر منفی بر سلامت خودرو داشته باشد ، این یکی جزو آنها نیست.

 

نکته ای که باید بدانید این است که ، عملکرد سیستم های مختلف خودرو ، مستقل است. وقتی موتور خودرو خاموش باشد ، خودرو به شکل خودکار نیروی آن را قطع میکند.

بدین معنا که وقتی خودرو استارت میخورد ، هر قطعه ای مانند کولر ، رادیو و غیره خاموش میشوند. اهمیتی هم ندارد که این ها روشن بوده اند یا خاموش. این عمل ، جریان لازم برای موتور استارتر را تامین میکند.

درست بعد از روشن شدن موتور ، قطعات دیگر مجددا نیروی لازم را دریافت میکنند و از همان جایی که خاموش شده بودند ادامه کار می دهند.

علاوه بر این ، تهویه مطبوع به شکلی طراحی شده است تا در هر لحظه آماده به کار باشد. بنا بر این حتی اگر با روشن کردن موتور  مجددا به کار بیفتد ، مانند این است که سیستم به طور خودکار روشن شده باشد.

بنابر این روشن کردن خودرو ، هنگام روشن بودن سیستم تهویه مطبوع ، آسیبی به موتور خودرو وارد نخواهد کرد و استارت زدن خودرو هنگام روشن بودن یا خاموش بودن کولر تفاوتی ندارد.

نشانه های سیستم تهویه مطبوع به چه معنا هستند؟

سیستم کولر در خودرو ها 2 گونه عملکرد اصلی. حالت هوا را در فضای بسته کابین خودرو به جریان می اندازد و دومی هوای بیرون از خودرو را به کابین وارد می کند. مطلب ساده ای به نظر می رسد ، اما بسیاری از رانندگان نحوه استفاده درست از این دکمه را نمیدانند.

گردش هوا:

اگر میخواهید هوا را در داخل کابین به گردش درآورید ، این حالتی است که باید استفاده کنید. با فشردن این کلید ، دریچه هوایی که در جلوی خودرو تعبیه شده بسته شده و ورود هوا از بیرون خودرو به داخل کابین را متوقف میکند.

برای استفاده از این حالت دلایل مختلفی وجود دارد. مانند وقتی که پشت یک کامیون رانندگی میکنید و دود تمام مسیر را در بر گرفته است.

 

وقتی در یک مسیر خاک آلود تردد میکنید ، محدود کردن جریان هوای کولر به گردش داخل کابین ، از ورود گرد و غبار به خودرو جلوگیری میکند. هم چنین اگر میخواهید کولر هرچه سریع تر فضای داخل کابین را خنک کند ، باید از این حالت استفاده کنید.

اگر هم به تازگی وارد خودرو ای شده اید که در معرض تابش نور مستقیم آفتاب بوده است ، و احساس میکنید کولر زمان زیادی نیاز دارد تا هوا را به دمای مطلوب برساند ، استفاده از این حالت ،  دمای کابین را سریع تر متعادل خواهد ساخت.

هوای تازه:

حالت دوم در تهویه مطبوع ، ورود هوای تازه به کابین است. یکی از شرایطی که باید از این حالت استفاده کنید ، زمانی است که شیشه بخار گرفته اند و میخواهید بخار را از بین ببرید. دلیل بخار گرفتن شیشه های خودرو ، تفاوت دمای هوای داخل و بیرون کابین است.

برای از بین بخار بخار شیشه ها ، کافی ست در این حالت ، دکمه های بخار زدایی شیشه های جلو و عقب را هم فعال کنید تا بخار روی شیشه ها از بین برود. همچنین در صورتی که نیاز دارید تا در سریع ترین حالت ممکن این کار را انجام دهید ، میتوانید سیستم تهویه مطبوع را هم روشن کنید تا رطوبت داخل کابین کاهش یافته و مکانیزم بخار زدایی بهتر عمل کند. استفاده از هوای تازه هم در این حالت کمک میکند تا هوای مرطوب داخل کابین تخلیه شود.

 

اگر داخل ماشین چیزی خورده اید که بوی بدی داشته ، یا اینکه سیگار کشیده اید ، این حالت با باز کردن دریچه ورود هوای خارج از خودرو به داخل کابین ، به شما کمک میکند تا هوای تازه به فضای کابین وارد شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله کار کرد بخش های اصلی سیستم تهویه مطبوع خودرو را توضیح دادیم و بررسی کردیم که آیا استارت زدن در حالی که کولر روشن است ، به خودرو آسیب می رساند یا خیر؟

همچنین حالت های تهویه و گردش هوا را در این سیستم معرفی کردیم و نحوه استفاده از هر یک را در شرایط گوناگون نشان دادیم.

تهویه مطبوع خودرو و نحوه استفاده از آن نه تنها برای آسایش راننده و سرنشینان خودرو ، بلکه در شرایط خاص نقش مهمی در ایمنی سرنشینان خواهد داشت.

به یاد داشته باشید رانندگی در شرایط نامناسب آب و هوایی و قرار گرفتن در معرض گرمای هوا و همچنین عدم دریافت هوای تازه و تنفس در فضای بسته هر یک به نحوی بر کنترل راننده و تسلط او بر خودرو تاثیر منفی خواهد داشت.

 

منبع:  Autovfix.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه