با روتر قدیمی خود چه کار هایی میتوانیم انجام دهیم؟

کارهایی که با یک روتر قدیمی می توان انجام داد: ایجاد یک تکرار کننده بی سیم ، شبکه برای اینترنت اشیاء ، شبکه مهمان ، ماد کردن روتر ، استریم رادیو اینترنتی و ...

با روتر قدیمی خود چه کار هایی میتوانیم انجام دهیم؟

اگر به تازگی یک روتر جدید برای خانه یا محل کار گرفته باشید ، دور انداختن روتر قبلی که خیلی هم از کار افتاده به نظر نمیرسد ، احتمالا  باعث عذاب وجدان شما خواهد شد.این دوست قدیمی احتمالا چندین سال بدون ایجاد مشکل خاصی به شما خدمت کرد. بنابراین خداحافظی با هچین دستگاهی ، واقعا کار ساده ای نیست.

اولین فکری که در این مواقع به سرمان میزند انبار کردن روتر است. البته این نقشه ، فقط دور انداختن دستگاه را تا اسباب کشی بعدی به تعویق می اندازد، پس راه حل واقعی چیست؟

جدای از یک مسئله شخصی ، افراد زیادی هستند که هر روزه به دلایل مختلف روتر خود را ارتقاء می دهند. بنابراین در ادامه  روش های مختلفی را خواهیم دید که می توانیم روتر قدیمی خود را به سمت آن ها تغییر کاربری دهیم. برخی از آنها را قبلا هم می دانستیم ، در حالی که استفاده های دیگری هم از روترهای قدیمی وجود دارد که برای اولین بار با آن ها مواجه می شویم.

در هر صورت، این لیست از 10 کاربرد خلاقانه روترهای قدیمی را جمع آوری کرده ایم که همه باید از آن آگاه باشند.

1- ایجاد یک تکرار کننده WIFI

آیا مکان هایی هستند که شبکه جدید شما در آن نقاط ضعیف عمل میکند یا دسترسی به آن وجود ندارد؟

اگر واقعاً اینطور است، می توانید با استفاده از روتر قدیمی خود به عنوان یک تکرار کننده شبکه ، از آن برای افزایش برد شبکه بی سیم استفاده کنید.

البته میتوانید از مبدل های اترنت هم برای این منظور استفاده کنید، اما استفاده از روتر دوم در شبکه ایده خوبی است.

روتر قدیمی خود را با استفاده از سیگنال Wi-Fi به شبکه بی سیم جدید وصل کنید.

پس از اتمام، روتر قدیمی به عنوان یک تکرار کننده سیگنال وای فای عمل می کند و شبکه شما را قادر می سازد تا به مناطق بیشتری از خانه یا محل کار شما برسد و در نتیجه پوشش شبکه افزایش پیدا میکند. این احتمالاً یکی از ساده‌ترین و در عین حال مؤثرترین استفاده‌ها از یک روتر قدیمی است.

 

2- ایجاد یک شبکه جدید برای اینترنت اشیاء

اتصال دستگاه‌های IOT به همان شبکه‌ای که از آن به اینترنت متصل می‌شوید می‌تواند برای شبکه شما خطرات امنیتی ایجاد کند. بنابراین، همیشه توصیه می شود پروژه های سرگرمی و دستگاه های IOT خود را به یک شبکه جداگانه متصل کنید.

این مسئله باعث می شود که روش جدیدی برای استفاده از روترهای قدیمی خود داشته باشید.

برای حفظ امنیت و یا اگر روتر جدید شما از شبکه مهمان پشتیبانی نمی کند، همیشه بهتر است از یک روتر دیگر که در این مقاله منظور ما روتر قدیمی خودمان است و شبکه  مجزا برای استقرار دستگاه های IOT استفاده کنید.

 

3- ایجاد یک شبکه مهمان

اگر رفت و آمد ، و بازدید مرتب مهمان ها از برنامه های عمومی منزل شماست ، داشتن یک شبکه مختص مهمان ها ، استفاده زیادی برای شما خواهد داشت.

می توانید از روتر قدیمی خود برای ایجاد یک شبکه مخصوص مهمان ها و ارائه اینترنت بی سیم مستقل از شبکه اصلی خانه استفاده کنید.

امکان مشابهی را نیز می توان در دفتر های کار برای قسمت پذیرش فراهم کرد ، تا مهمانان و مشتریان بتوانند در حین انتظار آزادانه به اینترنت بی سیم دسترسی داشته باشند.

این کار شبیه به استفاده از روتر به عنوان تکرار کننده است. اما این بار روتر قدیمی شما به شبکه ایمن و محافظت شده فعلی با رمز عبور موجود متصل می شود اما یک دسترسی جدید بدون رمز یا همراه با رمز عبور برای مهمانان شما فراهم می کند.

برای این کار باید روتر قدیمی خود را در حالت مهمان نصب کنید.این کار همچنین از دسترسی مهمانان شما به سایر دستگاه های متصل به شبکه اصلی جلوگیری می کند.

همچنین می توانید با تنظیم فایروال در روتر اصلی خود که به اینترنت متصل است، یک لایه امنیتی اضافی اضافه کنید.

 

4- استفاده مجدد از روتر ، با ماد کردن آن

این نوع استفاده مجدد از روترهای قدیمی ، مخصوص کاربلد هاست.

اگر از منظر الکترونیکی به یک روتر نگاه کنید، این دستگاه اساساً یک سیستم است که می تواند برای انجام آنچه که در نظر دارید دوباره برنامه ریزی شود.

اکسس پوینت ها و روترهای استفاده شده معمولا دارای چند پین GPIO، پورت سریال، اتصال بی سیم و اترنت و گاهی اوقات حتی یک پورت USB هستند. با استفاده از هر یک از این رابط‌ها، می‌توانید کارکرد روتر خود را برای رفع برخی نیازهای اتوماسیون خانگی تغییر دهید.

پس از اتمام اصلاح روتر، می توانید از آن برای انجام کارهای مختلف استفاده کنید. می توانید از آن برای انجام کارهای ساده مانند چشمک زدن LED تا کارهای بسیار پیچیده تر مانند باز و بسته کردن شیر آب برای آبیاری باغ و یا روشن و خاموش کردن یک وسیله الکتریکی از راه دور از طریق رله و غیره استفاده کنید.

محدودیت شما در این مورد ، تخیل شماست. این امر به این دلیل امکان پذیر شده است که بسیاری از روترها در حال حاضر بر بستر لینوکس کار می کنند.به این ترتیب بسیاری از روترها می‌توانند توسط یک توزیع باز لینوکس به نام OpenWrt دوباره فلش شوند و سخت‌افزار روتر امکان استفاده به شکل های گوناگون را داشته باشد.

 

5- استفاده برای استریم رادیو اینترنی

اگر واقعاً تصمیم دارید که برای نصب OpenWrt روی روتر قدیمی خود این مسیر طولانی را طی کنید ، یک کار جالب دیگر هم وجود دارد که با آن می توانید انجام دهید. رادیوی اینترنتی خود را بسازید و ایستگاه های رادیویی مورد علاقه خود را در اینترنت پخش کنید. البته به یاد داشته باشید که علاوه بر نرم‌افزار، سخت‌افزارهای دیگری هم مانند کارت صدای USB برای پخش صدا از دستگاه خود برای این کار مورد نیاز است.

این پروژه می تواند کمی پیچیده باشد، به خصوص برای تازه کاران. اما اگر خود را برای یک چالش جدید آماده می کنید، یک پروژه الکترونیکی عملی عالی خواهد بود.

دلیل علاقه من به اینگونه کارها این است که وقتی این پروژه ها را با موفقیت به پایان میرسانید، در می یابید که می توانید پروژه های الکترونیکی دیگر را با سهولت نسبی انجام دهید.

به عبارت دیگر، این کار دریچه ایست برای تبدیل شدن شما به یک نرد واقعی!

 

6- ساخت یک سوییچ شبکه ساده

با افزایش تعداد وسایل هوشمند که به خانه‌های ما راه پیدا می‌کنند، احتمال اینکه دچار کمبود پورت‌های اترنت شویم بسیار زیاد است.به عنوان مثال، اکثر روترها حد اکثر از 4 یا 6 پورت اترنت پشتیبانی می کنند.

تقریباً تمام دستگاه‌های هوشمند مانند تلویزیون‌ها ، باکس های استریم ، کنسول‌های بازی و جدیدا یخچال‌های هوشمند نیاز به دسترسی به شبکه دارند. در این موارد اگر شبکه بی سیم در دسترس نداشته باشید یا به هر دلیل (مانند کیفیت بالاتر اتصال اترنت) بخواهید دستگاه را از طریق کابل به شبکه متصل کنید ، ممکن است با مشکل کمبود تعداد پورت های اترنت مواجه شوید.

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، می‌توانید از روتر قدیمی خود به عنوان سوئیچ شبکه برای اضافه کردن تعدادی پورت استفاده کنید. سوئیچ شبکه را می توان معادل یک جعبه تقسیم برق دانست. این دستگاه با اتصال خود به روتر اصلی، تعداد پورت های اترنت قابل دسترسی را افزایش می دهد.

روتر قدیمی شما حداقل 4 پورت اترنت خواهد داشت ، به این معنی که می توانید برای 4 دستگاه دیگر دسترسی فوری به شبکه فراهم کنید.

فقط مطمئن شوید که شبکه بی سیم را در روتر قدیمی خود غیرفعال کرده اید تا از تداخل شبکه جلوگیری شود.

 

7- تبدیل به یک پل وایرلس

بسیاری از اوقات متوجه می شوید که روتر جدید شما منحصراً بی سیم است و یا شاید از یک ارائه دهنده اینترنت 4G استفاده می کنید. این بدان معناست که تمام لوازم هوشمندی که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم، جایی برای اتصال ندارند.

در هر صورت ممکن است زمانی که نیاز به اتصال دستگاه های اترنت به شبکه خانگی خود دارید ، متوجه شوید که پورتی برای اتصال وجود ندارد ، در این مواقع یک پل بی سیم راه حل مشکل است.

روتر قدیمی شما در اینجا می تواند به عنوان یک پل بی سیم عالی عمل کند. این کار مانند تبدیل روتر به یک تکرار کننده است با این تفاوت که این بار روتر قدیمی شبکه را از طریق اترنت ارائه می دهد.

روتر قدیمی را به شبکه وای فای موجود خود متصل کنید و دستگاه هایی که نیاز به پورت اترنت دارند را به روتر قدیمی خود متصل کنید ، کار تمام است.

 

8- ساخت یک هاب هوشمند خانگی

در یکی از موارد قبلی اشاره کردیم که چگونه یک روتر را میتوان به میل خود تغییر کاربری داد. اکثر روترها دارای اینترفیسی هستند که با یک دانش اولیه الکترونیک میتوانید آن را هک کنید و کاربری روتر قدیمی خود را برای استفاده جایگزین تغییر دهید.

برخی از روترها دارای یک پورت USB هستند که از طریق آن فلش کردن به شکل  OpenWRT یا DD-WRT به راحتی انجام می شود.

برخی دیگر از روترها احتمالا دارای یک پورت سریال هستند که از طریق آن می توانید مجدداً روتر قدیمی خود را به عنوان یک سرور اتوماسیون خانگی تغییر دهید.

چیزی که قرار است اتفاق بیفتد این است که روتر شما سروری را میزبانی خواهد کرد که می توانید از طریق مرورگر خود در رایانه شخصی یا تلفن هوشمند خود به آن دسترسی داشته باشید.

مشخص است ، اولین چیزی که به ذهنتان میرسد چیست!

چرا این مسیر پیچیده را برای خودکارسازی دنبال کنید، در حالی که می‌توانید به راحتی همان کار را از طریق روش‌های اتوماسیون جایگزین انجام دهید؟

نکته این است که نه تنها از روتر قدیمی خود به خوبی استفاده کنید، بلکه با خیس کردن پاهای خود، حضور در پروژه های جدیدی را تجربه کنید.

فقط به احساس موفقیتی فکر کنید که وقتی چیز به درد بخوری از دور ریز های قدیمی خود ایجاد کرده اید ، خواهید داشت.

به علاوه، با انجام همین کارها ، دانش زیادی از نحوه کار ابزار های الکترونیک یاد خواهید گرفت.

 

9- تبدیل به درایو NAS

شما می توانید از یک روتر قدیمی برای دسترسی همه دستگاه های خود ، به یک هارد دیسک متصل به شبکه استفاده کنید. این یک NAS است.

یک هارد دیسک متصل به شبکه که هر دستگاهی در شبکه شما به محتوای آن دسترسی دارد.

با این حال، توجه داشته باشید که این کار را فقط با روترهایی می توان انجام داد که توانایی اجرای فریمور های سفارشی مانند DD-WRT و پورت USB دارند تا بتوانید هارد دیسک خود را به آن متصل کنید.

هنگامی که تنظیمات را کامل کردید، همه دستگاه‌های متصل به شبکه می‌توانند از هر کجای خانه به فایل‌های روی هارد دیسک دسترسی داشته باشند.

 

10- استفاده به عنوان وب سرور

اگر می‌توانید عملکرد روتر خود را با استفاده از فریمور های سفارشی مانند OpenWRT برای ایجاد یک میزبان NAS یا یک هاب هوشمند سازی خانه دستکاری کنید، در صورت نیاز، چرا یک صفحه وب اولیه را روی آن میزبانی نکنید؟

بله، مشخص است که ما در مورد وب سایت های کاربردی سنگین صحبت نمی کنیم.

اما وب ‌سایت‌های خانوادگی اولیه برای به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات با خانواده یا یک جامعه کوچک برای میزبانی بوسیله یک روتر قدیمی بسیار مناسب هستند.

اگر فریمور روتر توان اجرای LAMP (Linux Apache MySQL PHP) را داشته باشد ، حتی ممکن است سعی کنید وبلاگی را در این سرور میزبانی کنید. این قابلیت بدان معناست که به طور بالقوه می توانید به دنبال نصب وردپرس روی سرور خود باشید.

سپس می‌توانید از آن به‌عنوان محلی برای آزمایش تم‌ها، افزونه‌ها و API‌های مختلف پیش از آپلود آن ها در سایت‌های اصلی خود استفاده کنید.

این کار هم یک پروژه بسیار خوب برای برنامه نویسان سایت ها محسوب میشود.

 

11- با روتر قدیمی خود پول در بیاورید

ما در این مقاله در مورد بسیاری از موارد فنی صحبت کردیم که می توان برای استفاده مجدد از یک روتر قدیمی انجام داد. اما قابل درک است اگر نخواهیم هیچ یک از این کارها را انجام دهیم.

در حالی قطعاً از شما می‌خواهیم که اگر می‌توانید با همان روتر قدیمی خود کار های خلاقانه انجام دهید ، اما اگر هم به دلایلی تمایلی به انجام چنین کارهایی نداشتید، همیشه می‌توانید سخت‌افزار قدیمی خود را در سایت‌های خرید و فروش اجناس دست دوم بفروشید.

دریافت مقداری پول در ازای وسایل و سخت افزارهای قدیمی قطعاً راه خوبیست برای افزایش توان خرید سخت افزار های جدید.

امیدوارم از خواندن این پست به همان اندازه که من از نوشتن آن لذت بردم لذت برده باشید.

 

منبع:  yantraas.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

مقالات پیشنهادی >

آخرین اخبار

سه شنبه 19 ارديبهشت 1402 0 دیدگاه
دوشنبه 28 فروردين 1402 0 دیدگاه