آیا می توانیم از یک شارژر برای چندین دستگاه استفاده کنیم؟

اما آیا واقعا به تعداد زیادی کابل و شارژر متفاوت نیاز داریم؟ آیا می توانیم از یک شارژر برای چندین گوشی استفاده کنیم؟ آیا هر دستگاهی: گوشی، تبلت یا لپ تاپ نیاز به شارژر مخصوص خود دارد؟

آیا می توانیم از یک شارژر برای چندین دستگاه استفاده کنیم؟

تا کنون روال عرضه محصولات به این شکل بوده که هر دستگاهی – گوشی هوشمند، تبلت یا لپ تاپ – با شارژر مخصوص به خود ارائه میشده است. اما آیا واقعا به این همه کابل و شارژر متفاوت نیاز داریم؟ آیا می توانیم از یک شارژر برای چندین دستگاه استفاده کنیم؟

در گذشته این موضوع بسیار پیچیده‌ بود، تا جایی که استانداردهایی وارد کار شدند تا مدیریت این امر را بسیار آسان‌تر ‌کند.

انواع مختلف شارژر ها

در حالی که تنوع شارژرها با گذشت زمان به سمت استانداردتر شدن حرکت میکند ، هنوز انواع مختلفی از شارژرها در حال استفاده هستند:

  • شارژرهای  لپ تاپ: متأسفانه، هنوز هیچ نوع شارژر استانداردی برای لپ تاپ ها وجود ندارد. شما باید شارژری تهیه کنید که به طور خاص برای لپ تاپ شما طراحی شده است. اتصال دهنده ها استاندارد نیستند، بنابراین احتمالاً نمی توانید به طور تصادفی شارژر اشتباه را به لپ تاپ خود وصل کنید. اگرچه، با معرفی USB Type-C (که در زیر توضیح داده شده است)، این امر شروع به تغییر کرده است، البته به کندی.
  • کانکتور لایتنینگ اپل: اپل اکنون از رابط لایتنینگ که در سال 2012 معرفی شد برای دستگاه های موبایل خود استفاده می کند. همه دستگاه‌های جدید iOS از کانکتور لایتنینگ استفاده می‌کنند و می‌توانند به هر شارژر لایتنینگ تایید شده یا توسعه‌یافته توسط اپل متصل شوند. دستگاه‌های قدیمی‌تر از کانکتور 30 پین اپل استفاده می‌کنند. اگر واقعاً نیاز داشتید ، اپل کانکتوری ارائه کرده است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های جدید را با کانکتور لایتنینگ به شارژهای قدیمی‌تر با کانکتور 30 پین متصل کنید.
  • شارژرهای Micro-USB: این استاندارد برای سال ها وجود داشت و بسیاری از گوشی های هوشمند و تبلت ها از اتصالات Micro-USB استاندارد استفاده می کردند. این سوکت ها جایگزین کانکتورهای Mini-USB قبلی و شارژرهای اختصاصی که تلفن های همراه قدیمی قبل از آن استفاده می کردند، شدند. برای پیروی از دستورالعمل های اتحادیه اروپا در مورد نوع رایج شارژر برای گوشی های هوشمند، اپل هم اکنون یک آداپتور Lightning-to-Micro-USB هم ارائه می دهد.
  • USB Type-C: این جدیدترین استانداردی است که وارد صحنه شده است و اساساً تکامل Micro-USB است. USB Type-C یک کانکتور برگشت پذیر با توان انتقال داده بسیار بالاتر و نرخ شارژ قابل قبول است. این سوکت به طور موثر جای Micro-USB را در اکثر دستگاه های جدید به جز iDevices اپل گرفته است و حتی اخیرا به عنوان یک روش استاندارد شارژ در بسیاری از لپ تاپ ها ظاهر می شود.

 

شناخت ولت ، آمپر و وات

راه‌های مختلفی برای درک ولت‌، آمپر و وات‌ وجود دارد، اما اینجا از رایج‌ترین استعاره استفاده می‌کنیم: برق را مانند جریان آب در یک لوله در نظر بگیرید. در این مورد:

    ولتاژ (V) فشار آب است.

    آمپراژ (A) حجم آب جاری در لوله است.

    وات (W) میزان آب خروجی است که با ضرب ولتاژ در آمپر به دست می آید.

خیلی ساده است ، درست ؟ در گذشته، بیشتر شارژرهای تلفن همراه در دو نوع عرضه می شدند: 5V – 1A و 5V – 2.1A. شارژرهای کوچکتر برای گوشی های هوشمند و بزرگترها برای تبلت ها ساخته می شدند. هر شارژر تلفنی را می شد با هر تلفنی استفاده کرد و بیشتر شارژرهای تبلت روی هر تبلتی کار می کردند. قوانین هم خیلی ساده بودند ، همه شارژرهای Micro-USB با ولتاژ 5 ولتی ارائه می شدند، بنابراین هرگز نگران وصل کردن تصادفی تلفن خود به شارژری با ولتاژ بسیار بالا نبودیم.

اما در حال حاضر، همه چیز بسیار پیچیده تر است. با وجود دستگاه هایی با باطری های بزرگ‌ تر، فناوری هایی مانند شارژ سریع کوالکام، و فرمت‌هایی مانند USB-C که امکان شارژ بهتر را فراهم می‌کند، شارژرها پیچیده‌ تر از همیشه هستند. در صورت علاقه، می‌توانید اطلاعات مقادیر خروجی شارژر را که در جایی روی خود شارژر نوشته شده است، پیدا کنید.

قصد پیچیده کردن بیش از حد مطلب را نداریم ، اما داشتن یک دانش اولیه ، برای فهم نحوه کار شارژر ها ضروریست:

نحوه کارکرد شارژر ها

فرض کنید تلفن شما با یک شارژر 5V – 1A ارائه شده است. این همان چیزی است که ما به طور کلی به عنوان یک شارژر «کند» در نظر می گیریم، زیرا اکثر شارژرهای مدرن اکنون بسیار سریعتر هستند.

آیا این بدان معناست که شما نمی توانید از شارژر 5 ولت/2.1 آمپر یا حتی شارژر 9 ولت/2 آمپر (در مورد USB-C) استفاده کنید؟ اصلا. در واقع، یک شارژر با آمپر بالاتر احتمالاً گوشی شما را سریعتر شارژ می کند و اتصال گوشی به این شارژر ایمن است. اساساً، تمام باتری‌های مدرن با تراشه‌ای ساخته می‌شوند که ورودی را تنظیم می‌کند ، آنها به میزان جریانی اجازه ورود میدهند که میتوانند از آن استفاده کنند. این امر در واقع دو طرفه است ، زیرا شارژرها هم از این ویژگی‌های «هوشمند» پشتیبانی می‌کنند، به همین دلیل که همیشه باید به جای شارژرهای ارزان قیمت، شارژرهای باکیفیت و با نام های تجاری معتبر خریداری کنید.

پس ، آیا هر شارژری هر دستگاهی را شارژ میکند؟

پاسخ کوتاه این است: به احتمال زیاد بله، اگرچه نتایج متفاوتی خواهید داشت.

برای مثال، فرض کنید از یک شارژر قدیمی 5 ولتی/1 آمپری برای یک گوشی هوشمند کاملاً جدید استفاده ‌کنید. نتایجی که به دست خواهید آورد بسیلر کمتر از حد انتظارتان خواهد بود ، زیرا دستگاه بسیار کندتر از شارژری که همراه تلفن موبایل ارائه شده بود شارژ می شود. اکثر گوشی های هوشمند مدرن می توانند شارژرهای بسیار سریع تری را قبول کنند.

لپ تاپ ها اغلب داستان متفاوتی دارند. اگر دستگاه یک پورت شارژ اختصاصی داشته باشد، من از هیچ چیز به جز شارژر اصلی استفاده نمی کنم . اما از آنجایی که USB-C اولین فناوری USB است که توان کافی برای شارژ باتری لپ‌تاپ در اختیار دارد ، ممکن است لپ‌تاپ جدیدی داشته باشید که به جای کابل برق اختصاصی، از طریق USB شارژ می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، آیا می توانید از شارژر یک گوشی برای لپ تاپ هم استفاده کنید؟ شارژر لپ تاپ روی گوشی هوشمندتان چطور؟

اغلب، پاسخ در اینجا "بله" خواهد بود. شارژر تلفن هوشمند برای لپ تاپ ضعیف خواهد بود، اما ممکن است بتواند آن را در حالی که لپ تاپ در حالت آماده به کار است شارژ کند. البته بهتر است برای فهمیدن این موضوع یک بار آن را آزمایش کنید. اگر درست کار نکرد، به دستگاه شما آسیبی هم نمی رساند.

از طرف دیگر، مطمئناً می‌توانید از شارژر لپ‌تاپ USB-C خود برای شارژ کردن گوشی هوشمند خود استفاده کنید. مجدداً، موارد حفاظتی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم، به شارژر و باتری اجازه می‌دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به طور خودکار به سریع‌ترین سرعت شارژ مجاز پیش‌فرض برسند. خیلی هم عالی!

برای مثال، من تقریباً همیشه وقتی در خانه هستم، لپتاپ ASUS Chromebook C302 خود را با شارژر گوشی Pixel 2 XL شارژ می‌کنم و زمانی که خارج از خانه هستم هم چندین بار از شارژر C302 روی Pixel خود استفاده کرده‌ام. من همیشه شارژر لپتاپ را در کیف با خود حمل میکنم و شارژر Pixel هم همیشه در خانه است.

سوالات متداول:

آیا استفاده از تبدیل برای اتصال کانکتورهای گوناگون ایمن است؟

بله. در صورتی که از اجناس کم قیمت و بی کیفیت استفاده نکنید. برای مثال میتوانید با استفاده از تبدیل USB – C به Micro – USB یا حتی به سوکت آیفون موبایل خود را شارژ کنید. یا میتوانید کانکتور 30 پین آیفون را به لایتینگ و تایپ - سی تبدیل کنید.

آیا میتوانم با استفاده از پورت USB گوشی همراه را شارژ کنم؟

فارغ از نوع کانکتور ، شما میتوانید از هر نوع پورت USB برای شارژ کردن گوشی استفاده کنید.

با اتصال شارژر به گوشی ، علامت ضربدر قرمز روی باطری نمایش داده میشود. چرا ؟

نماد باتری X قرمز به شما اعلام میکند که شارژر فقط مقدار کمی انرژی به دستگاه می دهد و ممکن است با سرعت کافی شارژ نشود. هیچ خطری نباید وجود داشته باشد و می توانید به شارژ کردن دستگاه، هرچند آهسته ادامه دهید.

دستگاه من از شارژ بوسیله USB  پشتیبانی نمیکند ، چه کار می توانم بکنم؟

فقط میتوانید از شارژری که همراه دستگاه ارائه شده استفاده کنید. اگر این شارژر در دسترس نیست ، باید از یک شارژر دیگر با همان کانکتور و دقیقا همان میزان ولتاژ استفاده کنید.

من مطالبی خوانده ام درباره اینکه نباید از شارژرهای دیگر استفاده کرد ، چرا شما مخالف آنها عقیده دارید؟

بسیاری از مردم هنوز اطلاعات نادرست دارند، زیرا آنها به شرایط قبلی عادت کرده اند. آنها ممکن است از استانداردهای جدیدتر اطلاعی نداشته باشند و تصور کنند چیزی تغییر نکرده است. من آن ها را با افرادی مقایسه می‌کنم که هنوز می‌گویند نباید باتری تلفن خود را تا زمانی که کاملاً تخلیه نشده است شارژ کنید. اطلاعات قدیمی مانند این منجر به انتشار اطلاعات نادرست زیادی در مورد شارژ USB شده است.

 

منابع:     howtogeek.com    technipages.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه