نگاهی به فیلم مستأجر به کارگردانی رومن پولانسکی

فیلم مستاجر  The Tenant یک فیلم ترسناک روانشناختی محصول 1976 توسط رومن پولانسکی است که آخرین قسمت از سه گانه آپارتمان نامیده می شود.

نگاهی به فیلم مستأجر به کارگردانی رومن پولانسکی

نگاهی به فیلم مستأجر به کارگردانی رومن پولانسکی

The Tenant – Roman Polański

نویسنده: Culture.pl

 

The Tenant یک فیلم ترسناک روانشناختی محصول 1976 توسط رومن پولانسکی است که آخرین قسمت از سه گانه آپارتمان نامیده می شود.

 اگرچه «مستأجر» هرگز یکی از محبوب‌ترین آثار رومن پولانسکی نبوده است، اما یکی از فراموش نشدنی‌ترین آثار این کارگردان است.  ترسناک با درام روانشناختی در داستانی در مورد هبوط با جنون، ترکیب شده با روایتی درباره آپارتمانی نفرین شده، که در آن مخاطب با آپارتمانی مواجه می شود مستاجرانش را در تسخیر خود دارد.

The Tenant داستان ترلکوفسکی (رومن پولانسکی)، مهاجر جوانی را روایت می کند که به آپارتمانی در یک خانه مسکونی در پاریس نقل مکان می کند.  این یک آپارتمان معمولی نیست - Simone Choule ، ساکن قبلی آن، اخیراً از پنجره بیرون پریده و اکنون در بیمارستان مجاور برای بقای  زندگی خود می‌جنگد.  ترلکوفسکی به آپارتمانی نقل مکان می کند، جایی که وسایل خودکشی بالقوه هنوز در اطراف آن قرار دارد و به زودی اتفاقات مشکوکی در اطراف او رخ می دهد.  هر روز، ترلکوفسکی به طور فزاینده‌ای تحت تأثیر همسایگانش قرار می‌گیرد - صاحب خانه اجاره‌نشین، مسیو زی (ملوین داگلاس )، نگهبان بداخلاق (جو ون فلیت)، و افراد عجیب و غریب که درمسایگی زندگی می‌کنند.  او به زودی می فهمد که همسایگانش می خواهند او را مجبور کنند که جان خود را بگیرد.  یا شاید همه اینها فقط توهمات یک ذهن بیمار است، مرحله بعدی یک بیماری روانی که قهرمان جوان را آزار می دهد؟

 

پولانسکی در سبک برند سینمایی  خود پاسخ صریحی به این سوال نمی دهد.  همانطور که قبلا در Repulsion و Rosemary’s Baby (بچه رزماری) همین کار را انجام داد، او شخصیتی را خلق می کند که هر لحظه بیشتر و بیشتر به واقعیت پیرامونش شک می کند.  مهم نیست که این معضل محصول یک توهم باشد ، آنچه مهم است احساسات ذهنی قهرمان داستان است.  پولانسکی از بالای شانه اش به بیماری در حال پیشرفت نگاه می کند.  همانطور که میلوش درونیاک در مقاله ای در مورد مستأجر می نویسد:

پولانسکی نقش روانپزشکی را ایفا می کند که بیمار خود، شخصیت اصلی را در یک آپارتمان چهار دیواری حبس می کند و او را مشاهده می کند و یک بیماری روانی را تشخیص می دهد.

 پولانسکی برای این فیلم از طرح رمان Le Locataire Chimérique اثر رولان توپور استفاده کرد.  کارگردان محله چینی ها باید نوعی ارتباط با توپور را احساس کرده باشد.  آنها هر دو از نوادگان یهودیان لهستان بودند، هر دو به پاریس نقل مکان کردند و شیفتگی قابل تشخیصی به سوررئالیسم و ​​طنز سیاه در هنر خود نشان دادند.

مستاجر فیلمی استثنایی در سبد کاری  پولانسکی بود.  پس از موفقیت محله چینی ها، کارگردان روند تولید ساده تری را انتخاب کرد و در ازای بودجه کلان آزادی خلاقانه ای به دست آورد.  از این جهت ارزش بیشتری داشت که در حین کار بر روی The Tenant، او می توانست در جمع افرادی باشد که بیشتر به او اعتماد داشتند.

او فیلمنامه را با دوستش ژرارد براخ نوشت که در مجموع ۱۱ فیلم در طول زندگی حرفه‌ای‌اش ساخت.  اندرو برانسبرگ، که همچنین با کارگردان لهستانی در تراژدی مکبث کار کرده بود، تهیه کننده مستأجر و نزدیک به پولانسکی بود. او کسی بود که فیلم مستند رومن پولانسکی: خاطرات فیلم را در سال 2011 ساخت، پرتره ای صمیمی از  کارگردان در زمان بسیار سختی برای او ساخته است.

 

 در حین کار با براونسبرگ، پولانسکی این شانس را داشت که آزادانه همکارانش را انتخاب کند و کیفیت محصول را به دست آورد.  در فیلم مستاجر همکاری او با پیر گوفروی .صحنه‌نویس برجسته لوئیس بونوئل آغاز شد و پشت دوربین یکی از بزرگترین استادان سینمای جهان .سون نیکویست، همکار دیرینه اینگمار برگمان، ایستاد.

تحت این شرایط ، فیلم در استودیو Eclair در Epinay-Sur-Seine، یک کپی از یک خانه مسکونی پاریسی ساخته شد.  این واقعیت که فیلم در یک استودیو ساخته شده است، و نه در لوکیشن، باعث شد چشم‌نوازترین صحنه‌های آن به نمایش درآید - برای مثال، صحنه‌ای که در آن همسایه‌ها در حیاط خانه اجاره‌نشینی، ترلکوفسکی را تشویق می‌کنند.  برای انجام یک پرش خودکشی یا صحنه آغازین چشمگیر (که در عین حال داستان را خلاصه می کند) آماده می شود.

 

فیلم پولانسکی در سال 1976 آخرین قسمت از به اصطلاح سه گانه آپارتمانی بود که در آن کارگردان شخصیت هایی را به تصویر می کشید که بیشتر و بیشتر در جنون فرو می روند.  این فیلم پر جنب و جوش و ناراحت کننده، نامزدی نخل طلای کن را برای پولانسکی به ارمغان آورد و برای پیر گوفروی نامزدی جایزه سزار برای بهترین صحنه نگاری را به همراه داشت.  حتی اگر مستأجر در طول سال‌ها غبار زمان بر روی آن نشسته، تخیل کارگردان و سهولت ترکیب کلیشه‌های مختلف فیلم و هنر بازیگرش هنوز بسیار چشمگیر است.

 مستاجر (لوکاتر)، کارگردان: رومن پولانسکی، نویسنده: رومن پولانسکی، جرارد براخ بر اساس رمان Le Locataire chimérique اثر رولان توپور، فیلمبرداری: Sven Nykvist، صحنه‌شناسی: Pierre Guffroy، موسیقی: Philippe Sarde، بازیگران:  رومنپولانسکی .  آجانی، ملوین داگلاس، جو ون فلیت، برنارد فرسون.

 

منبع:  وب سایت culture.pl/en/work

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه