زندگینامه و آثار رولان بارت فیلسوف و پدیدار شناس برجسته فرانسوی

رولان جرارد بارت فیلسوف و منتقد ادبی فرانسوی تأثیرگذار بود که نظریه های اجتماعی ، مردم شناسی و نشانه شناسی ، علم پدیدارشناسی را مورد بررسی قرار داد و تأثیر آنها را بر جامعه مطالعه کرد.

زندگینامه و آثار رولان بارت فیلسوف و پدیدار شناس برجسته فرانسوی

متولد: 12 نوامبر 1915 Cherbourg-en-Cotentin فرانسه
درگذشت: 25 مارس 1980 (64 ساله) پاریس فرانسه


رولان جرارد بارت فیلسوف و منتقد ادبی فرانسوی تأثیرگذار بود که نظریه های اجتماعی ، مردم شناسی و نشانه شناسی ، علم پدیدارشناسی را مورد بررسی قرار داد و تأثیر آنها را بر جامعه مطالعه کرد.  آثار او بر جنبش های فکری ساختارگرایی و پساساختارگرایی تأثیر گذاشت.
سفر فلسفی با ایده های واکنشی به پدیده اگزیستانسیالیسم  او در کتاب Writing Degree Zero (1953) افکار خود را بیان می کند و می گوید که نویسندگان با پایبندی به سبک و قواعد خاصی در نوشتن ، اغلب شکل اصلی خود را از دست می دهند که منجر به عدم خلاقیت و غیر مولف  بودن می شود.  منظور او از این امر این است که خلاقیت یک فرایند مداوم تغییر تدریجی است که تنها با تمرین مداوم و انعطاف پذیری می تواند به کمال برسد.

آثار او اسطوره شناسی (1957) ، مقالات انتقادی (1964) و برج ایفل و اسطوره شناسی از نگاهی دیگر  (1964) ، معنایی را که ما با نمادهای مختلف فرهنگی محبوب ، از دنیای مد گرفته تا تبلیغات تا کشتی ، مرتبط کرده ایم ، کشف می کند.

 بارت در کتاب خود به نام سیستم مد ، نشان می دهد که چگونه می توان علائم و نشانه های مختلف را به گونه های متفاوت پیچاند ، نسبت به ماهیت اولیه تغییر  و دوباره تفسیر کرد.  او توضیح می دهد که چگونه می توان هر کلمه ای را با جذابیت و معنای آرمان گرایانه در زمینه مد مرتبط کرد.  به گفته بارت ، مردم احتمالاً هرگونه لباس را با تجمل و زیبایی مرتبط می دانند.
مشهورترین اثر بارت مقاله ای با عنوان "مرگ نویسنده" (1967) است که در آن نظریه ادبی معروف خود را ارائه می دهد.  او با ادغام سوابق نویسنده ، تحصیلات ، طبقه ، قومیت ، مذهب ، ملیت و جنسیت هنگام تفسیر و نقد آثار ادبی نویسنده  به شدت مخالف است.


بارت بر این عقیده بود که نویسنده و اثرش موجودات جداگانه ای هستند و بنابراین هنگام بررسی انتقادی کار او نباید با هم مرتبط باشند.  در نظر گرفتن تعصب و گرایش های مذهبی و سیاسی نویسنده هنگام بررسی متون او ممکن است راهی آسان تر برای درک آثار او به نظر برسد ، اما در واقع این یک سیستم معیوب است که می تواند درک خوانندگان را به طور بالقوه از آثار نویسنده محدود کند.
بارت در کتاب خود S/Z (1970) نظر خود را در مورد یک متن ایده آل بیان می کند.  از نظر بارت ، اگر یک متن از نظر معنایی محدود نباشد ، واقعاً ایده آل است و می توان آن را به طرق مختلف تفسیر کرد.  او دو اصطلاح ادبی را معرفی می کند: متن نویسنده ، به معنای متنی که خوانندگان می توانند به طور خلاق آن را درک کنند ، و متن خواندنی ، که در آن خوانندگان به معنای مورد نظر نویسنده محدود می شوند.
در مجموع ، بارت فلسفه ادبی منحصر به فرد و شیوه نگارش مبهم و غیرعادی را حفظ کرد که به طور گسترده توسط نویسندگان در سراسر جهان کپی شد.  نظریه های او به اندازه مساوی از ستایش و انتقاد خوانندگان و منتقدان برخوردار بود.  پس از دهه 1970 ، فلسفه وی نه تنها در فرانسه ، بلکه در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافته بود.  او از فیلسوفان و اندیشمندان مختلف الهام گرفت ، از جمله مایکل فوکالت ، ژاک لاکان و ژاک دریدا.


آخرین کتابهای او ، زندگینامه ای با عنوان رولان بارت توسط رولان بارت (1975) و A Lover'sDiscourse (1977) ، جایگاه او را به عنوان یک نویسنده صاحب سبک و نویسنده ادبی ثابت کرد.  بارت در 64 سالگی درگذشت. بارت ریدر (1982) و حوادث (1987) توسط دوستش سوزان سانتاگ پس از مرگ وی منتشر شد.
رویکرد انتقادی وی به ادبیات تا حد زیادی به توسعه نشانه شناسی ، ساختارگرایی و پساساختارگرایی کمک کرد.  فلسفه او محدود به این مکاتب فکری نیست.  در واقع ، بر انواع مختلف ارتباطات مانند عکاسی ، موسیقی و حتی رایانه تأثیر گذاشته است.  آثار رولان بارت همیشه در حال تغییر و تطبیق است و حتی امروزه بینش جدیدی را در اختیار فیلسوفان ادبی قرار می دهد.

منبع: دانشنامه بریتانیکا Britanica

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه