اندازه سنسور دوربین عکاسی دیجیتال از چه اهمیتی برخوردار است؟

 قبل از انتخاب بهترین دوربین با بهترین سنسور برای شما، مطمئن شوید که با اندازه های مختلف سنسور دوربین در بازار آشنا هستید، مزایا و معایب هر اندازه سنسور چیست و سعی کنید بین بودجه و اهداف عکاسی خود تعادل ایجاد کنید.

اندازه سنسور دوربین عکاسی دیجیتال از چه اهمیتی برخوردار است؟

آیا به این فکر کرده اید که "بهترین" اندازه سنسور دوربین چقدر است؟  اهمیت ابعاد سنسور دوربین در انتخاب سازنده ، لنزها ، بدنه و موارد دیگر در مورد عکاسی شما نقش دارد. برخی از ژانرها هنگام استفاده از یک قالب نسبت به نوع دیگر مزایای قابل توجهی کسب می کنند.  روند کلی شاید اینگونه به نظر بیاید هر چه سنسور بزرگتر باشد  بهتر است اما ممکن است شگفتی های زیادی برای شما در متن زیر  هویدا شود.
در این راهنمای درک اندازه سنسور دوربین ، نه تنها محبوب ترین فرمت ها را بررسی خواهم کرد ، بلکه نحوه بهترین استفاده از آنها را نیز توضیح خواهم داد.  ما همه چیز را از اندازه سنسور گوشی های هوشمند گرفته تا بدنه های حرفه ای با فرمت متوسط   و آنچه که هر کدام برای عکاسی شما ارائه می دهند ، مورد بررسی قرار خواهیم داد.  نمودارهای مقایسه اندازه سنسور مفید نیز تصویری واضح تر از آنچه با آن کار می کنید به شما ارائه می دهد.

اندازه سنسور دوربین به چه معناست؟
 نمودار مقایسه اندازه سنسور
 اهمیت اندازه سنسور دوربین
 بهترین اندازه سنسور دوربین چقدر است؟

 

اندازه سنسور دوربین به چه معناست؟

 اندازه سنسور دوربین دیجیتال موضوعی است که تنها با نیازهای مختلف جامعه عکاسی در هم تنیده شده است.  با این حال ، درک اینکه سنسور چیست ، چنین نیست.  سنسور ناحیه ای از دوربین دیجیتال است که به نور حساس است و هنگام فعال بودن تصویر را ثبت می کند.( به مانند عملکرد فیلم حساس به نور در دوربین های آنالوگ)

 سنسورها معمولاً بر حسب میلی متر (و گاهی اینچ) اندازه گیری می شوند.  به عنوان مثال ، سنسورهای فول فریم تا حد ممکن به فیلم استاندارد 35 میلی متری (35.00 24 24.00 میلی متر) نزدیک هستند.  گاهی اوقات ، برخی از تغییرات را در عرض 1-2 میلی متر در قالب مشاهده می کنید.  استاندارد APS-C تنوع کمی بین برندها دارد.

 

اندازه سنسور دوربین و کیفیت تصویر با هم ارتباط دارند.  اما بزرگتر همیشه به معنای بهتر نیست!  سنسورهای کوچکتر نه تنها جایگاه استفاده زیادی دارند بلکه مزایای متمایزی نیز دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 وضوح دوربین ، همچنین به عنوان شمارش مگاپیکسل شناخته می شود ، معیاری برای تعداد عکس های جداگانه بر روی یک سنسور است.  مگاپیکسل و سنسورهای دوربین دیجیتال روابط دیگری دارند که بعداً به آنها می پردازیم.  اما در حال حاضر ، می توانید مگاپیکسل (MP) را به جزئیات مرتبط کنید.

 

 کارت مقایسه دیجیتال سنسور اندازه دوربین

 در حالی که اعداد به ما ایده خوبی از اندازه های مختلف می دهند ، گاهی اوقات تجسم واقعی یک چالش است.  این نمودار مقایسه اندازه سنسور دوربین تفاوت نسبی بین هریک از رایج ترین فرمت های سنسور دوربین موجود در بازار را نشان می دهد.

 

مقایسه سنسور دوربین و اندازه انواع آن

 اندازه سنسور دوربین تلفن همراه از نظر اندازه متغیر است اما یک سنسور 1/2.55 ((مورد استفاده iPhone 11) در انتهای لیست  قرار دارد.

 سنسورهای 1 اینچی دوربین های کامپکت در اندازه بعدی هستند و در اکثر دوربین های کامپکت  استفاده می شوند.  در ابعاد 12.80 9. 9.60 میلی متر ، آنها همچنین به اندازه کافی بزرگ هستند که می توانند مقدار مناسبی از نور را ثبت کنند.  هلی شات فانتوم 4 مانند بسیاری از سنسورهای دوربین (کامپکت پیشرفته) از سنسور 1 اینچی استفاده می کند.

 سنسورهای Micro 4/3rds در 17.00 13 13.00 میلی متر اولین قدم برای دوربین های دارای لنز قابل تعویض است.  لنزهای قابل تعویض به شما انعطاف پذیری خلاقانه و کیفیت تصویر بهتری نسبت به لنزهای بزرگنمایی همه کاره در دوربین های کامپکت می دهد.  Panasonic و Olympus مارک های اصلی Micro 4/3rds موجود هستند.

 بعد اندازه سنسور دوربین APS-C می آید که مساحت تقریبی 23.60 15. 15.60 میلی متر دارد.  بسیاری از مارک ها میلی متر را در اینجا اضافه یا حذف می کنند.  Canon ، Nikon ، Fujifilm ، Pentax و Sony عمده ترین تولیدکنندگان APS-C هستند و اکثر دوربین هایی که از این اندازه سنسور استفاده می کنند برای عکاسان مبتدی و متوسط   (به استثنای چند مورد) طراحی شده اند.

 شروع به کار با دوربین APS-C یکی از رایج ترین نکات در راهنمای عکاسی مبتدیان است.

اندازه سنسور فول فریم اغلب به عنوان پایه ای برای ضریب برداشت و سایر اندازه گیری ها استفاده می شود.  در ابعاد 35.00 24 24.00 میلی متر ، این سنسورها بزرگترین حسگرهایی هستند که در مدل های مصرف کننده پیدا می کنید.  مارک های رایج دوربین فول فریم شامل سونی ، کانن و نیکون است و اکثر مدلها برای عکاسان پیشرفته و حرفه ای طراحی شده اند.

اگر می خواهید بزرگترین اندازه سنسور دوربین را داشته باشید ، باید به مدیوم فرمت روی آورید ، که طیف وسیع تری را در اختیار شما قرار می دهد ، معمولاً سنسور های این دوربین ها در حدود 43.80 32 32.90 میلی متر تا 53.0 40 40.20 میلی متر می باشد، .  از آنجا قالب بزرگ(large  format)نیز وجود دارد ، اما اکنون با قیمت های شش رقمی در بازار عرضه می شود.  این اندازه سنسورهای دوربین برای نیازهای خاصی طراحی شده است ، مانند عکاسانی که برای چاپ تصاویر بزرگ نیاز به وضوح فوق العاده ای دارند.

 

اهمیت اندازه سنسور دوربین

 آیا اندازه سنسور دوربین مهم است؟  کاملاً - اما (همیشه) به اندازه "بزرگتر بهتر است" ختم نمی شود.  درک اندازه سنسور دوربین به دانستن مزایای هر فرمت مرتبط می شود.  پس از انجام این کار ، شما آگاه خواهید بود تا اندازه سنسور را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

- اندازه سنسور دوربین و کیفیت تصویر

 تفاوت در اندازه سنسور دوربین قطعاً بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.  اما مهم است که منظور ما از "کیفیت تصویر" مشخص شود.  آیا در مورد کیفیت عکس صحبت می کنیم؟  چقدر می توانیم قابلیت یک چاپ بزرگ ایجاد کنیم؟  میزان وضوح تصاویر؟  وضوح؟  محدوده دینامیکی؟  عمق میدان؟

همانطور که به نظر می رسد ، حتی اندازه سنسورهای تلفن های هوشمند نیز به اندازه کافی خوب هستند تا چاپها را از بدنه ای در سطح حرفه ای غیرقابل تشخیص قرار دهند و دامنه دینامیکی و عمق میدان کم را کنار بگذارند.  بنابراین ، ما باید عمیق تر وارد جزئیات بیشتر از  واژه "کیفیت تصویر" صحبت کنیم.

 

 اندازه سنسور دوربین در مقابل MEGAPIXELS

 اندازه و وضوح سنسور دوربین لزوماً به یکدیگر مربوط نمی شوند.  دوربین تلفن 20 مگاپیکسل و دوربین فول فریم 20 مگاپیکسل هر دو دارای 20 میلیون پیکسل و رزولوشن یکسان هستند.  با این حال ، آنها کیفیت تصویر یکسانی ندارند زیرا اندازه سنسور دوربین و اندازه پیکسل تفاوت ایجاد می کند.

سنسور بزرگتر به شما امکان می دهد پیکسل های بزرگتر نسبت به سنسور کوچکتر با رزولوشن یکسان داشته باشید.  پیکسل های بزرگتر روی دوربین فول فریم در جمع آوری نور کارآمدتر هستند.  آنها نه تنها حساس تر هستند ، بلکه دامنه دینامیکی بهتری دارند و به شما امکان می دهد عکس هایی با وضوح بالا بگیرید.

 در نورپردازی خوب و با فناوری مدرن ، این فاصله حاشیه ای است.  اما به محض اینکه نورپردازی حتی کمی چالش برانگیز شود ، تأثیر سنسور و اندازه پیکسل به طور فزاینده ای آشکار می شود.

 

 اندازه سنسور دوربین و ضریب برش تصویر 

 اندازه سنسور و ضریب برش تقریباً آنطور که به نظر می رسد پیچیده نیست.

 ضرب ضریب برش سنسور در فاصله کانونی لنز به شما این معنا را می دهد که گویی از دوربین 35 میلی متری (دوربین فول فریم) استفاده می کنید.  به عنوان مثال ، استفاده از لنز 35 میلی متری با سنسور APS-C با ضریب برش 1.5 برابر ، معادل نمای 50 میلی متری در بدنه فول فریم را به شما ارائه می دهد.  پنجره سنسور کوچکتر ، نمای ارائه شده توسط لنز 35 میلی متری را کاهش می دهد. 

ضریب برش تبدیل ریاضی آسان را به حالت فول فریم ارائه می دهد.  با این حال ، اگر شما در یک نمای فول فریم آموزش ندیده اید ، مهم نیست که به نظرات در مورد فرمت ها فکر کنید.

 ضریب برش همچنین دسترسی بیشتری به شما می دهد و هنگام عکاسی از سوژه ها از دور ، حسگرهای کوچکتر مزایای بیشتری دارد.  یک لنز 200 میلی متری بر روی بدنه Micro 4/3rds (ضریب برش 2.0x) دارای دسترسی به یک دوربین فول فریم با لنز 400 میلی متری است و وزن آن کمی کمتر است.

 

 اندازه سنسور دوربین و عمق میدان

 درک اندازه سنسور و تنظیمات دیافراگم بسیار مهم است زیرا دیافراگم تأثیر مشابهی بر عمق میدان دارد.  وقتی دیافراگم را از f/2 به f/2.8 متوقف می کنیم ، میزان سوژه ما در فوکوس افزایش می یابد.  استفاده از سنسور کوچکتر با دیافراگم لنز مشخصه مشابهی دارد.
بر این اساس ، اندازه های کوچکتر سنسور دوربین در مقایسه با اندازه های بزرگتر سنسور دوربین (هنگام استفاده از دیافراگم و فاصله کانونی یکسان) عمق میدان کمتری را ارائه می دهند.  به همین ترتیب ، هر چه اندازه سنسور دوربین شما کوچکتر باشد ، فاصله بیش فوکوس بیشتر خواهد بود.

*لطفاً توجه داشته باشید که ما فاصله کانونی یکسانی را در اندازه سنسور دوربین در مقایسه با عمق میدان در نظر می گیریم.  اگر میدان دید یکسانی را در نظر بگیریم ، عمق میدان در دوربین هایی با سنسورهای بزرگتر و در دوربین هایی با سنسورهای برش بزرگتر خواهد بود.

 تأثیر اندازه سنسور بر دیافراگم تقریباً یک stop نور در هر مرحله از منطقه است.  اگر از فرمت متوسط   به عنوان خط پایه استفاده کنیم ، فول فریم از نظر دیافراگم یک stop کمتر از عمق میدان را ارائه می دهد.  به عنوان مثال ، f/2 در  فول فریم از نظر عمق میدان معادل f/2.

8 در فرمت متوسط   است.

 سنسور APS-C یک stop کمتر از فول فریم و 2  stop کمتر از فرمت متوسط   است.  به منظور جداسازی موضوع ، f/2 در APS-C دارای ظاهر f/2.8 در فریم فول فریم و فرمت متوسط   f/4 است.  Micro 4/3rds یک ایستگاه دیگر در زیر است و همینطور در خط پایین.


اندازه سنسور دوربین در عکاسی با نور کم

 ISO و اندازه سنسور دوربین نیز  با یکدیگر مرتبط هستند.  ISO 800 در سنسورهای دوربین Micro 4/3rds به اندازه ISO 800 در سنسورهای فول فریم تمیز به نظر نمی رسد.  برای ساده نگه داشتن مسائل ، فقط توجه داشته باشید که ISO یک استاندارد ثابت در مارک ها نیست ، چه برسد به اندازه فریم سنسور.  من ISO و نویز در عکاسی را با کمی عمق بیشتر در اینجا پوشش می دهم!

 اگر عاشق عکاسی از آسمان شب هستید ، از جمله عکاسی از راه شیری یا عکاسی از نورهای شمالی ، هم لنزهای با دیافراگم بزرگ و هم دوربین با اندازه سنسور بزرگ را می خواهید.  اگر از عکاسی در نور کم لذت می برید ، سنسورهای فول فریم اندازه مناسبی برای سنسور دوربین هستند زیرا در حال حاضر بهترین تعادل بین سنسور و اندازه بدنه دوربین ۳۵ میلی متری هستند.

 

بهترین اندازه سنسور دوربین کدام است؟

 اکنون که می دانید اندازه سنسور دوربین بر کیفیت عکس چگونه تأثیر می گذارد ، می توانیم بحث کنیم که اندازه سنسور مناسب برای شما چیست؟  متأسفانه ، پاسخ سئوال دیگری است: نیازهای شما به عنوان یک عکاس چیست؟

 اگر عکاسی هستید که مرتباً پوسترهای بزرگ چاپ می کند و حداکثر محدوده و وضوح دینامیکی را می خواهد ،  فول فریم و فرمت متوسط(مدیوم فرمت ) و اگر خیلی پول دارید large format فرمت بزرگ    بهترین انتخاب برای شما هستند.
فول فریم بهترین تعادل بین اندازه بدنه ، عمق میدان ، عملکرد در نور کم و رزولوشن است که در بازار امروز پیدا خواهید کرد.  عکاسان پرتره ، مد ، نجوم و منظره معمولاً با وجود مالیات بر قیمت و وزن ، بیشترین بهره را از فول فریم به عنوان یک دوربین چند منظوره می برند. اما در دنیای حرفه ای قطع متوسط دوربین استاندارد این ژانر است. اما باید در نظر گرفت که بودجه هم نکته ای بسیار حائز اهمیت است. 

با این حال ، اندازه سنسور دوربین APS-C هنوز بسیار کارآمد  است.  APS-C در مقایسه با سنسورهای فول فریم دارای عمق میدان کمتر ، وضوح و اندازه پیکسل کمتر است.  در عوض ، اندازه بدنه و عدسی کاهش می یابد.  و افزایش دامنه ارائه شده توسط عامل برش آنها را برای عکاسان نیمه حرفه ای  که کمی از همه چیز می خواهند انتخاب های عالی هستند. 

 Micro 4/3rds در حالی که هنوز کیفیت تصویر را در سطح حرفه ای ارائه می دهد ، نسبت به فریم کامل یک محصول قابل توجه دارد.  عکاسان حیات وحش  و مستند اجتماعی ممکن است دسترسی اضافی را با اندازه بدنه و لنزها مناسب نیازهای خود بیابند.

 وقتی نگاهی به سنسورهای 1 اینچی و 1/2.55 اینچی گوشی های هوشمند و آیفون می اندازید ، زیرا معمولاً مدلهای لنز ثابت هستند ، باید به ویژگیهای دیگر دوربین بیشتر توجه کنید.

 

 تجربه شخصی من با اندازه های سنسور دوربین

 به عنوان یک تجربه شخصی ، من سفر عکاسی خود را با اندازه سنسور دوربین APS-C (Nikon D3200) شروع کردم.  این سنسور هنگام شروع و انجام عکاسی عمومی ، تمام نیازهای من را برآورده می کرد ، اما بعد از چند سال با عکاسی عمدتاً از منظره و شب از بسیاری جهات عقب ماندم.

من تصمیم گرفتم برای یک سنسور دوربین فول فریم (Nikon D800) دورخیز  کنم ، و این یکی از بهترین تصمیماتی بود که من تا به حال گرفته بودم ، زیرا پیشرفت چشمگیری در نتایج تصاویر منظره ام داشتم.

 

نتیجه

اندازه سنسور دوربین یک موضوع جذاب است که می تواند وارد جزئیات بسیار فنی شود.  با این حال ، هدف من نشان دادن اندازه سنسور دوربین به روشی قابل هضم و آسان بود تا بتواند مفاهیم ابتدایی را به مخاطبین القا کند. 

 جوابی به عنوان بهترین اندازه سنسور دوربین وجود ندارد ، اما کاملاً به نیازهای شما بستگی دارد.

 قبل از انتخاب بهترین دوربین با بهترین سنسور برای شما ، مطمئن شوید که با اندازه های مختلف سنسور دوربین در بازار آشنا هستید ، مزایا و معایب هر اندازه سنسور چیست و سعی کنید بین بودجه و اهداف عکاسی خود تعادل ایجاد کنید.
دوربین عکاس را نمی سازد ، اما اندازه سنسور دوربین مناسب به شما کمک می کند تا تصاویری را که رویای آن را دارید بسازید. 

نویسنده: DAN ZAFRA

منبع وب سایت: capturetheatlas.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

چهارشنبه 10 خرداد 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 19 ارديبهشت 1402 0 دیدگاه
دوشنبه 28 فروردين 1402 0 دیدگاه