پاک کردن فایل های اضافی ویندوز برای خالی کردن فضای درایو C

اگر بر روی کامپیوتر ویندوزی خود نیاز به آزاد کردن فضا بر روی دیسک دارید ، در این مقاله فایل ها و پوشه هایی در ویندوز معرفی میشود که می توانید با خیال راحت حذف کنید تا فضای بیشتری به دست بیاورید.

پاک کردن فایل های اضافی ویندوز برای خالی کردن فضای درایو C

پاک کردن فایل ها و فولدر های ویندوز برای خالی کردن فضا

ویندوز شامل فایل ها و پوشه های زیادی است که به برخی از آنها واقعاً احتیاج ندارید. دانستن اینکه چه چیزی برای حذف از ویندوز ایمن است می تواند چالش برانگیز باشد. بین کش های پنهان و فایل های بی استفاده قدیمی که فضای زیادی را اشغال میکنند ، مواردی وجود دارد که می توانید آنها را حذف کنید تا این مشکل مرتفع شود.

در اینجا برخی از فایل ها و پوشه های ویندوز را که حذف آنها کاملاً ایمن است ، همراه با دلایلی که میتوانید آنها را پاک کنید ، مرور کنیم. این مقاله به شما کمک می کند علاوه بر این که فضای دیسک خود را آزاد میکنید ، در مورد رایانه خود هم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

بهترین راه برای پاکسازی فولدرهای ویندوزی ، Disk Cleanup است

قبل از اینکه پرونده ها و پوشه های ویندوز را که می توانید با خیال راحت حذف کنید بررسی کنیم ، باید بدانید که حذف دستی آنها معمولا بهترین راه حل نیست.

گذشته از اتلاف وقت برای انجام این کار ) در حالی که می توانید فرآیند را خودکار کنید) بهتر است اجازه دهید ابزار Disk Cleanup این تمیز کردن ها را برای شما انجام دهد. با این کار می توانید فایل های مورد نیاز خود را به طور تصادفی حذف نکنید یا پوشه های اشتباه را پاک نکنید.

ابزار Windows Disk Cleanup به شما کمک می کند فضای دیسک را در رایانه خود به سادگی بازیابی کنید. این ابزار را می توانید با جستجوی Disk Cleanup در منوی Start و سپس انتخاب درایو مورد نظر باز کنید. اجازه دهید اسکن برنامه شروع شود ، سپس چندین دسته فایل را مشاهده خواهید کرد که می توانید آن ها را پاک کنید. برای گزینه های بیشتر ، Clean up system files را بوسیله مجوز ادمین انتخاب کنید.

اگر این رابط کاربری بیش از حد دست و پا گیر است ، می توانید به قسمت Settings> System> Storage بروید تا ابزار پاکسازی فضای جدیدتر Windows 10 را امتحان کنید. روی گزینه Temporary Files کلیک کنید ، سپس لیستی مشابه ابزار Disk Cleanup مشاهده خواهید کرد.

 

چه چیزهایی را به وسیله Disk Cleanup پاک سازی کنیم

این مقاله یک راهنمای کامل برای ابزار Disk Cleanup نیست ، بنابراین ما قصد نداریم هر گزینه ای را که این ابزار ارائه می دهد بررسی کنیم. با این حال ، گزینه های اصلی ای که ارائه میدهد ، ساده و در دسترس است (اطمینان حاصل کنید که ابتدا گزینه Clean up system files را انتخاب کنید تا بتوانید همه این انتخاب ها را ببینید):

 

  • Windows Update Cleanup: با این کار نسخه های قدیمی فایل های Windows Update پاک می شوند. در اکثر موارد حذف آنها مشکلی ایجاد نمیکند ، اما در صورتی که برای بروز رسانی ویندوز مشکل بوجود آمده است ، باید آنها را برای عیب یابی نگه دارید.
  • گزارش های ارتقاء ویندوز: به طور مشابه ، اینها فایلهای داده ای هستند که Windows Update آنها را نگه می دارد تا به شما در حل مشکلات مربوط به ارتقاء یا نصب کمک کند. اگر خطاهایی در مورد ارتقاء ویندوز به نسخه جدید نداشته اید ، می توانید آنها را پاک کنید.
  • فایلهای منبع زبان: اگر قبلاً زبان یا صفحه کلیدی استفاده میکرده اید که دیگر نیازی به آن ندارید ، این امکان را دارید که به راحتی آن ها را پاک کنید.
  • Recycle Bin: در حالی که خالی کردن سطل ویندوز را از طریق پنجره مخصوص خود هم امکان پذیر است ، می توانید این کار را به راحتی در اینجا انجام دهید. فقط مطمئن شوید هیچ چیزی داخل آن وجود ندارد که به آن نیاز داشته باشید.
  • فایل های موقت: همانطور که از نام آنها مشخص است ، فایل های موقت در طولانی مدت برای هیچ کاری استفاده نخواهد شد ، بنابراین می توانید آنها را بدون نگرانی پاک کنید.

 

اکنون ، بیایید ببینیم چه چیزی را می توانید با خیال راحت از ویندوز 10 حذف کرد:

1- فایل های Hibernate

آدرس:  C:\hiberfil.sys

حالت خواب زمستانی در کامپیوتر ها مشابه حالت خواب است ، با این تفاوت که سیستم تمام برنامه های باز را در درایو ذخیره می کند و سپس خاموش می شود. می توانید باتری را از لپ تاپ خود بردارید و یا کامپیوتر را از برق جدا کنید و به مدت یک هفته در حالت خواب زمستانی نگه دارید ، سپس دوباره سیستم را راه اندازی کرده و درست در همان جایی که کار را متوقف کرده بودید ، شروع به کار کنید.

البته این قابلیت فضا را اشغال می کند ، و این دقیقا همان چیزی است که فایل های خواب زمستانی برای آن به کار میروند.  بسته به اندازه هارد دیسک شما ، فایل های مربوط به این قابلیت به احتمال زیاد چندین گیگابایت یا بیشتر است.

اگر از این ویژگی استفاده نمی کنید و می خواهید آن را غیرفعال کنید ، می توانید به راحتی از طریق Command Prompt این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید فقط hiberfil.sys را حذف کنید ، زیرا ویندوز دوباره آن را بازسازی می کند.

روی دکمه Start راست کلیک کنید یا Win + X را فشار دهید ، سپس گزینه Command Prompt (Admin) یا Windows PowerShell (Admin) را از منوی باز شده انتخاب کنید و دستور زیر را برای غیرفعال کردن خواب زمستانی تایپ کنید:

powercfg.exe /hibernate off

 

این تمام کاری است که برای غیرفعال کردن خواب زمستانی لازم است. هنگامی که این کار را انجام دادید ، ویندوز باید به شکل خودکار hiberfil.sys را حذف کند. توجه داشته باشید که غیرفعال کردن حالت خواب زمستانی ، قابلیت راه اندازی سریع رایانه را نیز در ویندوز 10 غیر فعال می کند. با این حال ، این کار ضرر چندانی هم ندارد ، زیرا مشخص شده است که راه اندازی سریع باعث کند شدن زمان بوت و ایجاد مشکلات دیگر می شود.

 

2- فولدر Temp در ویندوز

آدرس:  C:\Windows\Temp

همانطور که از نامش حدس می زنید ، فایل های موقت ویندوز پس از استفاده اولیه دیگر مهم نیستند. فایل ها و پوشه های داخل این قسمت حاوی اطلاعاتی هستند که ویندوز در یک زمان از آنها استفاده کرده است ، اما دیگر به آنها نیازی ندارد.

به جای پاک کردن این قسمت از طریق Disk Cleanup ، می توانید مستقیما به آدرس این پوشه رفته و محتویات آن را به صورت دستی حذف کنید. فقط Ctrl + A را فشار دهید تا همه چیز داخل آن انتخاب شود ، سپس Delete را فشار دهید. هنگام انجام این کار ، ویندوز ممکن است در چند مورد به شما خطا دهد ، آنها را نادیده بگیرید و سایر موارد را پاک کنید.

 

3- Recycle Bin

آدرس:  shell:RecycleBinFolder

سطل ویندوز یک پوشه خاص است . در حالی که زیر مجموعه درایو C شما به نظر میرسد ، توسط ویندوز محافظت شده و دسترسی به آن ندارید. هر زمان که یک فایل را در سیستم خود حذف می کنید ، ویندوز آن را به Recycle Bin ارسال می کند. این مکان ویژه ای است که فایل های حذف شده تا زمانی که آنها را به طور دائمی حذف یا بازیابی نکنید نگهداری می شوند.

 

اگرچه احتمالا برای شما واضح است ، اما برای کسانی که ممکن است از آن آگاه نباشند ، این مطلب را درج می کنیم. البته به راحتی می توان فراموش کرد که ده ها گیگابایت از داده های قدیمی در سطل بازیافت قرار دارند.

 

می توانید از طریق میانبر روی دسکتاپ خود به Recycle Bin دسترسی داشته باشید. اگر این گزینه را نمی بینید ، shell: RecycleBinFolder را در نوار آدرس File Explorer تایپ کنید. هنگامی که وارد شوید ، همه چیزهایی را که اخیراً حذف کرده اید مشاهده خواهید کرد.

روی موارد جداگانه کلیک راست کرده و Delete را برای پاک شدن دائمی آنها انتخاب کنید ، یا Restore را انتخاب کنید تا فایل به محل اصلی خود ارسال شود. در  Recycle Bin Tools ، دکمه های خالی کردن سطل بازیافت و یا بازیابی همه موارد را به طور همزمان مشاهده خواهید کرد.

برای تغییر نحوه عملکرد سطل بازیافت ، روی Properties کلیک کنید. در این منو ، می توانید حداکثر ظرفیت سطل زباله را تغییر دهید ، یا حتی گزینه Don't move files to the Recycle Bin را انتخاب کنید تا موارد به جای انتقال به Recycle Bin مستقیما از سیستم حذف شوند. البته ما این کار را توصیه نمی کنیم ، زیرا انتقال فایل ها به سطل بازیافت در صورت حذف تصادفی فایل ها ، یک شانس دوم به شما می دهد. همینطور گزینه Display delete confirmation dialog ، هر زمان که یک فایل را پاک کنید ، با افزودن یک مرحله دیگر ، از حذف ناخواسته فایل ها جلوگیری میکند.

 

4- فولدر ویندوز قدیمی

آدرس:  C:\Windows.old

هر زمان که نسخه ویندوز خود را ارتقا می دهید ، سیستم یک کپی از فایل های قبلی شما به نام Windows.old را در خود نگه می دارد. این پوشه در اصل همه چیزی که نصب قدیمی ویندوز شما را تشکیل می دهد ، نگه می دارد تا در صورتی که چیزی به درستی منتقل نشده باشد ، به اطلاعات قدیمی دسترسی داشته باشید.

در صورت لزوم ، می توانید از این پوشه برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز استفاده کنید. همچنین ممکن است این پوشه را باز کرده و در صورت نیاز چند فایل گم شده را بازیابی کنید.

ویندوز مدت کوتاهی پس از ارتقاء ، این پوشه را به طور خودکار حذف می کند ، اما در صورت کمبود فضا ، خودتان می توانید آن را حذف کنید. اگر سعی کنید از طریق File Explorer اقدام کنید ، این مورد حذف نمی شود ، بنابراین Disk Cleanup را در منوی Start تایپ کرده و ابزار را همانطور که قبلاً توضیح داده شد راه اندازی کنید.

بر روی Clean up system files در پایین پنجره کلیک کنید و به برنامه اجازه دهید اسکن دیگری انجام دهد. پس از اتمام کار ، به دنبال نصب (های قبلی) ویندوز باشید و با استفاده از این ابزار آن را حذف کنید.

بدیهی است که حذف این فایل ها بازیابی اطلاعات را در صورت بروز مشکل دشوار می کند. پس از انجام ارتقاء ویندوز (حتی در آخرین نسخه ویندوز 10) ، به شما توصیه می کنیم تا وقتی مطمئن نشده اید که همه چیز به درستی کار می کند ، این پوشه را نگه دارید.

 

5- Downloaded Program files

آدرس:  C:\Windows\Downloaded Program Files

نام این پوشه کمی گیج کننده است. این پوشه در واقع فایل هایی که توسط اینترنت اکسپلورر و اپلت های جاوا استفاده می شود را در خود نگه می دارد ، تا اگر از یک ویژگی مشابه در یک وب سایت استفاده می کنید ، لازم نباشد آن را دو باره دانلود کنید.

در واقع ، امروزه این پوشه بی فایده است. ActiveX یک فناوری منسوخ شده است که پر از حفره های امنیتی است و جاوا در وب امروزه تقریباً منقرض شده است. اینترنت اکسپلورر تنها مرورگری است که از ActiveX پشتیبانی می کند و احتمالاً فقط در وب سایت های قدیمی شرکت ها (در صورت وجود) با آن روبرو خواهید شد.

اکثر کاربران خانگی دیگر از IE استفاده نمی کنند ، چه برسد به ActiveX. پوشه Downloaded Program Files شما ممکن است خالی باشد ، اما در صورت خالی نبودن ، محتویات آن را پاک کنید.

 

6- گزارش های Live Kernel

آدرس:  C:\Windows\LiveKernelReports

پوشه LiveKernelReports مورد دیگری است که احتمالاً هنگام اسکن فایل های بزرگ در رایانه شما ظاهر می شود. این پوشه محل ذخیره فایل هایی است ، که شامل گزارش هایی از فعالیت های جاری سیستم هستند. اگر رایانه شما با مشکلی روبرو شد ، می توانید محتویات این فایل ها را تجزیه و تحلیل کرده و شروع به عیب یابی کنید.

حذف هر یک از فایل های حجیم با پسوند فایل DMP در این پوشه ایمن است. اما ، مانند موارد قبل ، توصیه می کنیم به جای حذف دستی فایل ها ، از Disk Cleanup استفاده کنید.

هنگامی که ویندوز خراب شد یا مشكلات عمده دیگری در رایانه پیش آمد ، این فایلها را فوراً حذف نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از آنها می توانید از برنامه ای مانند WhoCrashed استفاده کنید.

 

اینها فولدرهایی بود که شخصا با خیال راحت میتوانید حذف کنید

گشتن به دنبال مواردی که فضای اضافی در سیستم اشغال کرده ممکن است کمی طول بکشد ، اما ویندوز فایل ها و پوشه های زیادی را که واقعا لازم نیست ، درون سیستم نگه می دارد. به یاد داشته باشید که کامپیوتر شما در تمیز نگه داشتن خود موفق عمل میکند ، بنابراین مجبور نیستید با وسواس جستجو کنید و محتویات این پوشه ها را شخصا حذف کنید مگر اینکه فضای دیسک شما واقعاً کم باشد.

اجرای ابزار Disk Cleanup با فاصله های یک یا دو بار در ماه ، میتواند از بروز خطاهای سیستمی به خوبی جلوگیری کند. اگر با انجام دادن تمام این موارد ، هنوز نیاز به خالی کردن فضای زیادی دارید ، برخی نرم افزارهای غیر ضروری ویندوز را حذف کنید.

 

منبع:  www.makeuseof.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه