پلی استیشن پلاس در برابر ایکس باکس گلد

پلی استیشن و ایکس باکس علاوه بر بازی های فوق العاده ، ویژگی های فراوانی را در اختیار شما قرار می دهند. اما برای استفاده بیشتر از قابلیت های PS4 ، PS5 ، Xbox One یا Xbox Series S | X ، باید از خدمات شبکه آنها استفاده کنید

پلی استیشن پلاس در برابر ایکس باکس گلد

می خواهید در Xbox Live Gold یا PlayStation Plus مشترک شوید؟ در اینجا به تفکیک آنچه که هرکدام از این سرویسها به کاربر ارائه می دهد را بررسی میکنیم.

پلتفرم های پلی استیشن و ایکس باکس علاوه بر بازی های فوق العاده ، ویژگی های فراوانی را هم در اختیار شما قرار می دهند. اما برای استفاده بیشتر از قابلیت های PS4 ، PS5 ، Xbox One یا Xbox Series S | X ، باید از خدمات برتر شبکه آنها استفاده کنید: به ترتیب PlayStation Plus و Xbox Live Gold.

اگر قصد خرید یک کنسول نسل بعدی را دارید ، نحوه عملکرد سرویس انحصاری آن می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام را تهیه کنید. بیایید پلی استیشن پلاس و ایکس باکس لایو گلد را مقایسه کنیم تا ببینیم هرکدام چه چیزی به شما پیشنهاد می دهند.

 

ویژگی های بنیادی PS Plus و Xbox Live Gold

نه PlayStation Plus و نه Xbox Live Gold هیچکدام برای عملکردهای اصلی کنسول شما مورد نیاز نیستند. می توانید از بازیهای فیزیکی استفاده کنید ، از برنامه های رسانه ای مانند Netflix و Spotify لذت ببرید ، بازی های دیجیتالی بخرید و عناوین تک نفره را بدون اشتراک بازی کنید.

کنسول های PS4 ، PS5 ، Xbox One و Xbox Series S | X همه به شما امکان می دهند یک اشتراک را با هر کاربر کنسول به اشتراک بگذارید. تا زمانی که کنسول خود را به عنوان سیستم اصلی خود تعیین کنید و اشتراک خود را فعال نگه دارید ، هر کسی که از آن استفاده می کند می تواند بدون نیاز به پرداخت هزینه اشتراک جداگانه ، از مزایای این اشتراک بهره مند شود.

در حالی که PS Plus و Xbox Live Gold هنوز دارای مزایایی برای PlayStation 3 و Xbox 360 هستند ، ما آنها را از بحث در اینجا حذف می کنیم ، زیرا این کنسول ها دیگر از دور خارج شده اند.

 

قابلیت بازی آنلاین

ویژگی اصلی هر دو سرویس ، بازی چند نفره آنلاین است. در PS4 و PS5 ، و همچنین Xbox One و Xbox Series S | X ، سرویس مربوطه برای همه بازی های چندنفره آنلاین ( در PS4 و PS5 بازیهای رایگان نیازی به اشتراک پلاس ندارند ، این ویژگی برای اکس باکس هم در حال نهایی شدن است) ، اعم از رقابتی یا مشارکتی لازم است.

بازی های رایگان ماهیانه

هم در پلی استیشن پلاس و هم ایکس باکس لایو گلد با اشتراک شما بازی های رایگان ماهیانه ارائه می شود. در اینجا نحوه کار آنها را معرفی میکنیم:

 

بازیهای رایگان PS Plus

هر ماه ، مشترکین PlayStation Plus می توانند دو بازی رایگان PS4 را به کتابخانه خود اضافه کنند. از زمان انتشار پلی استیشن 5 ، سونی همچنین شروع به اضافه کردن یک بازی رایگان PS5 در هر ماه کرده است ، اگرچه این عنوان ممکن است در PS4 نیز موجود باشد.

بازی های جدید PS Plus در اولین سه شنبه هر ماه می آیند و تا سه شنبه اول ماه بعد در دسترس می مانند. در صورتی که این بازی ها را در مدت "رایگان" بودن خریداری کنید ، تا زمانی که اشتراک Plus شما فعال است ، به این بازی ها دسترسی دارید.

اگر اشتراک شما به پایان برسد ، دسترسی به هر بازی رایگان Plus دیگری که از آن استفاده کرده اید را از دست می دهید. با این حال ، در صورت مشترک شدن مجدد ، دوباره به آن بازی ها دسترسی خواهید داشت.

در PS5 ، مزیت جدیدی به نام PlayStation Plus Collection نیز وجود دارد. این به شما امکان می دهد به لطف سازگاری با نسل قبل ، برخی از بهترین بازی های PS4 را در PS5 خود تجربه کنید. مانند دیگر بازی های این سرویس ، اجرای بازی های این مجموعه هم رایگان است ، اما در صورت لغو اشتراک ، دسترسی شما از بین می رود.

در زمان نگارش این مقاله ، برخی از بازی های این مجموعه شامل Uncharted 4 ، God of War ، Persona 5 و Resident Evil 7 هستند.

 

بازی های رایگان Xbox Live Gold

سیستم بازی رایگان مایکروسافت Games with Gold نام دارد. هر ماه ، اعضا دو بازی رایگان Xbox One/Series S | X و همچنین دو عنوان رایگان Xbox 360 دریافت می کنند. با توجه به سازگاری نسل قبل سری S | X و ایکس باکس وان ، همه عناوین Games with Gold برای کنسول های قدیمی Xbox بر روی سیستم های جدیدتر نیز قابل اجرا هستند.

مانند PS Plus ، اگر اجازه دهید اشتراک شما تمام شود ، از بازی های رایگان Xbox One/Series S | X خود خارج می شوید. با این حال ، همه بازی های Xbox 360 که در این مدت دریافت کرده اید متعلق به شماست که برای همیشه نگهداری کنید. برای افزودن آنها به کتابخانه خود ، باید آنها را در دوره رایگان بودن "خریداری" کنید.

به زمان عرضه بازی با طلا توجه کنید:

     Xbox One/Series S | X: One یک بازی رایگان در اول ماه عرضه می شود و تا پایان ماه در دسترس است. بازی دیگر از 16 ماه جاری تا 15 ماه آینده رایگان است.

     Xbox 360: می توانید یک بازی رایگان را از اول ماه تا پانزدهم بارگیری کنید. سپس ، بازی دوم از 16 ام تا پایان ماه در دسترس است.

 

تخفیف بازیهای دیجیتال

علاوه بر ارائه بازی های رایگان ، پلی استیشن پلاس و ایکس باکس لایو گلد هر دو تخفیف های مختلفی را در فروشگاه های دیجیتال مربوطه به مشترکین ارائه می دهند.

البته ، تفاوت هایی در فراوانی و حجم آنچه در دسترس است وجود دارد. مقایسه خدمات به طور مستقیم در این زمینه دشوار است ، زیرا عناوین تخفیف خورده در هر هفته متفاوت است. ممکن است برای یک عنوان خاص ، در هر فروشگاه در زمان های مختلف میزان تخفیف متفاوتی اعمال شود.

این تخفیفات شامل DLC و موارد مصرفی هم می شود ، بنابراین فقط عنوان کامل بازی ها در این لیست جای ندارند. هر دو سرویس گاهی دسترسی رایگان کامل به بسته های الحاقی ارائه میدهند ، اما اشتراک PS Plus گاهی برخی از آواتارهای مربوط به پروفایل پلی استیشن را هم برای مشترکین رایگان میکند.

 

دیگر ویژگیهای اشتراک ها

ما ویژگی های اصلی را در بالا ذکر کرده ایم ، اما در مورد PlayStation Plus و Xbox Live Gold نکات دیگری را نیز باید در نظر داشته باشند.

 

ذخیره سازی ابری

پلی استیشن پلاس 100 گیگابایت فضا برای ذخیره بازی شما در اختیار شما قرار می دهد و به شما این امکان را می دهد تا از اطلاعات گرانبهای خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و همچنین ذخیره های خود را به راحتی به یک کنسول دیگر منتقل کنید.

با این حال ، هر دو Xbox One و Xbox Series S | X فضای ذخیره سازی ابری را بدون اشتراک ارائه می دهند. مایکروسافت می گوید "با افزایش کتابخانه بازی شما ، فضای ذخیره سازی ابری شما نیز افزایش می یابد" ، بنابراین مقدار دقیق آن مشخص نیست.این فضای ابری ، حتی برای بازی های چند پلتفرمی هم کاربرد دارد. بنابر این اگر شما یک بازی را که از قابلیت Xbox Play Anywhere پشتیبانی میکند ، در هریک از پلتفرم های اکس باکس ، موبایل و یا کامپیوتر تجربه کنید ، با هربار ورود به بازی در هر یک از پلتفرم ها ، میتوانید بازی را از آخرین ذخیره آن فارغ از پلتفرم و بدون نیاز به اشتراک ماهیانه ، ادامه دهید.

 

گروه ها و شرکت در بازی ها

در PS4 و PS5 ، حتی بدون PS Plus ، می توانید گروه هایی را برای گفتگو با دوستان خود صرف نظر از اینکه در چه بازی ای هستید ، ایجاد کنید. با این حال ، در Xbox One و Xbox Series S | X ، برای شروع یک گروه به Xbox Live Gold نیاز دارید.

پلی استیشن همچنین قابلیتی به نام Share Play ارائه می دهد که به دوستان اجازه می دهد بازی شما را تماشا کرده و حتی در صورت اجازه شما کنترل آن را در دست بگیرند. برای میزبانی یک جلسه Share Play (جایی که دوست شما ، بازی شما را تماشا می کند یا کنترل بازی را در دست می گیرد) به PlayStation Plus احتیاج دارید.

برای استفاده از ویژگی “Play a game together” ، که به شما امکان می دهد بازی های چند نفره Local را بصورت آنلاین به شکلی که انگار در کنار هم نشسته اید انجام دهید هم هر دو نفر به اشتراک پلاس نیاز دارند.

 

راهنمای بازی پلی استیشن

PS5 دارای ویژگی جدیدی به نام Game Help است که به شما امکان می دهد نکات و ترفندهایی را برای بازی های پشتیبانی شده مشاهده کنید. این برنامه بدون نیاز به خروج از بازی فعلی شما کار می کند ، بنابراین نیازی به دیدن راهنما ها یا هر چیز جداگانه ای ندارید.

این امکان در PS4 در دسترس نیست و برای استفاده در PS5 هم نیاز به اشتراک PS Plus دارد.

 

به روز رسانی خودکار و امتیازات دیگر

در نهایت ، PS Plus برخی از ویژگی های آسایشی را در PS4 و PS5 مانند بارگیری خودکار به روزرسانی های بازی در حالت استراحت کنسول فعال می کند. البته این ویژگی بدون نیاز به اشتراک ، برای اکس باکس های نسل هشتم و نهم فعال است.

 همچنین اگر کالاهای فیزیکی را از فروشگاه آنلاین سونی سفارش دهید ، ارسال برای مشترکان PS Plus در اولویت قرار می گیرد.

 

قیمت

قیمت خرده فروشی Xbox Live Gold و PlayStation Plus یکسان است: 60 دلار در سال. خوشبختانه ، می توانید در هر دو مورد گاه به گاه تخفیف هایی پیدا کنید که به شما اجازه می دهد 10 دلار یا بیشتر در اشتراک سالانه صرفه جویی کنید. در نتیجه ، هرگز مجبور نیستید هزینه کامل را بپردازید ، به ویژه اگر برای تمدید اشتراک خود تا حدود جمعه سیاه منتظر بمانید.

همچنین می توانید به صورت ماهانه به هر یک از این خدمات بپیوندید ، اما هزینه آن بسیار بیشتر است. هردوی آنها 10 دلار برای یک ماه یا 25 دلار برای سه ماه هزینه دارند. مگر اینکه فقط به دنبال بازی کوتاه مدت آنلاین باشید ، پرداخت سالانه بسیار منطقی تر است.

 

اکس باکس گیم پس آلتیمیت را هم مد نظر داشته باشید

در حالی که این سرویس یک محصول جداگانه است ، ما باید Xbox Game Pass را هم در این بحث ذکر کنیم ، زیرا مایکروسافت برنامه ای را ارائه می دهد که می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند.

بالاترین سطح برنامه ، Game Pass Ultimate ، 15 دلار در ماه است. این شامل Game Pass برای Xbox و PC و همچنین پشتیبانی از استریم بازی ها در Android است. این مجموعه شامل Xbox Live Gold ، به علاوه EA Play است ، که یک سرویس اشتراک مشابه برای عناوین EA است.

اگر به Game Pass علاقه دارید و قصد دارید به هر حال در Xbox Live Gold مشترک شوید ، این یک گزینه عالی است.

نهایت بازی ، با PS Plus و Xbox Live Gold

اکنون می دانید که PlayStation Plus و Xbox Live Gold هر کدام چه چیزی ارائه می دهند و می توانید تصمیم بگیرید که آیا این سرویس ها برای شما ارزشمند هستند یا خیر.

 

هیچ برنده واقعی بین این دو سرویس وجود ندارد و آنها تفاوت های اساسی دارند. هر یک از آنها برای بازی های چند نفره آنلاین مورد نیاز است ، و بازی های رایگان و تخفیف ها در واقع یک جایزه هستند.

اگر بیشتر بازی های رایگان مانند Apex Legends و Rocket League انجام می دهید ، سیستم PlayStation به شما امکان می دهد بدون پرداخت اشتراک از این بازی ها لذت ببرید. همچنین خوب است که برای استفاده از چت گروهی در سیستم های سونی نیازی به PS Plus ندارید. و اگر PS5 دارید ، مجموعه PS Plus برای دستیابی به کتابخانه PS4 عالی است.

Xbox نیز چند نکته به نفع خود دارد. اگر مایل به پرداخت کمی بیشتر هستید ، Game Pass Ultimate یک انتخاب عالی است. و عدم یازی به Xbox Live Gold برای ذخیره سازی ابری در کنسول Xbox نیز بسیار ارزشمند است.

منبع:    www.makeuseof.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه