چه نکاتی را هنگام خرید یک دوربین DSLR دست دوم باید بدانید.

راهنمای خرید و فروش دوربین دیجیتال دست دوم. اگر در هنگام خرید دوربین کارکرده نگرانی هایی دارید، حتما این مقاله را بخوانید.

چه نکاتی را هنگام خرید یک دوربین DSLR دست دوم باید بدانید.

خرید یک دوربین DSLR دست دوم می تواند مزایای بسیاری برای شما به ارمغان آورد. در بودجه شما (در صورت خرید مناسب ) صرفه جویی خوبی  به عمل آورد . این روز ها با توجه به شرایط سخت اقتصادی موضوع هزینه و سود نکته بسیار مهمی در خرید یک کالا محسوب می شود و بسیاری از علاقه مندان به عکاسی و فیلمسازی از این طریق می توانند با هزینه کمتری خود را در این مسیر محک بزنند.

در بسیاری از مواقع در هنگام خرید دوربین های دست دوم شما با دوربین هایی مواجه می شوید که مصرف کننده تا کنون استفاده بسیار کمی از آنها کرده است و با اندکی دقت شما به دوربینی دسترسی دارید که فرق چندانی با مدل آکبند آن محصول ندارد، از نکاتی که می بایست در نظر داشت این است که مدل پیشین یک محصول گاهی تفاوت بسیار عمده ای با نسل بعدی خود ندارد و خرید آن با یک قیمت مقرون به صرفه بسیار امتیاز بزرگی محسوب می گردد. 

نکات بسیار مهم در خرید دوربین و لنز دست دوم( کار کرده) که در هنگام خرید می بایست به آن توجه کنید. 

نکته اول: تا جایی که می توانید در وهله اول با دقت تمام بدنه فیزیکی را بررسی کنید . جای پیچ ها که آیا پیچ گوشتی آن ها را لمس کرده است. رفتگی عاج های قسمت کف دوربین و خط افتادگی آنها به دلیل برخورد با هد سه پایه . خط افتادگی و ترک بر روی بدنه و محل تماس و پیچش لنز با بدنه که ممکن است به خاطر استفاده نادرست و بد جا انداختن لنز بوجود آید. و همچنین با چراغ قوه تلفن همراه بر روی سنسور تصویر نور بتابانید تا مبادا خط یا ساییدگی بر روی آن وجود داشته باشد. باز هم تأکید میکنیم بدون خجالت و هر گونه رودربایستی باید با دقت نگاه و بررسی کنید. اگر با هر گونه نشانه بسیار واضحی روبرو شدید دلیل آسیب را از فروشنده در قالب یک سئوال مودبانه بپرسید و پاسخ را با شرایط ظاهری سنجش کنید. 

 

نکته دوم:  دوربین را روشن کنید (البته اگر تا کنون با نکته ای مواجه نشدید که شما را از خرید پشیمان کند) و سپس مانیتور را کنترل کنید که دچار مشکلی نباشد. از منظره یاب به اطراف نگاه کنید. و چند عکس در حالت های مختلف Auto .p . M بگیرید ، تا کارایی فلاش اسپید لایت بر روی دوربین را چک کنید در حالت اتوماتیک و در حالت M  بتوانید عملکرد شاتر را در سرعت های متفاوت سنجش کنید و با دیافراگم لنز و شاتر در چند تنظیم متفاوت در یک شرایط نوری عکس بگیرید . منوها را بررسی کنید و قبل از خرید دوربین با جستجوی کاتالوگ مدل دوربین از منوی آن دوربین اطلاعاب کسب کنید ، میزان شاتر زده شده توسط دوربین و به اصطلاح خستگی شاتر را کنترل کنید ، زیرا اگر با دوربین عکاسی زیادی شده باشد و عمر شاتر رو به پایان باشد تعویض و یا تعمیر شاتر هزینه زیادی را به شما تحمیل می کند که باید از آن رویگردان باشید. در حالت های مختلف عکاسی کنید و در منوها بازیگوشی کنید ، البته تا جایی که صاحبش به شما چشم غره نرود. کنکاش و جستجو و تطبیق نیازهای واقعی شما با بودجه تون تنها چیزیست که به شما در یک خرید موفق کمک می کند. 

 

نکته سوم : بررسی عملکرد دوربین و لنز یکی از موارد مهم است ، لنز و د‌وربین را در دو حالت MF ( فوکوس دستی) و AF (فوکوس اتوماتیک) چک کنید، بررسی ظاهری را در مورد لنز هم به دقت انجام دهید، میزان F(فاصله کانونی) لنز را که یکی از عوامل موثر در قیمت لنز است را با میزان اعلامی از سوی فروشنده چک کنید. پویایی لنز و عدم خط و خش و داشتن فیلتر uv را چک کنید . 


نکته چهارم : داشتن جعبه و لوازم جانبی و تطبیق شماره سریال دوربین با شماره سریال درجدشده بر روی کارتن دوربین است. حتما کارتن دوربین را از فروشنده جویا شوید و اقلامی مانند بند و جایگاه پلاستیکی باطری را جویا شوید و اگر بتوانید لوازم جانبی همانند کیف و کاور را هم جویا شوید . زیرا برای خرید آن ها از بازار هزینه زیادی بسته به کیفیت می بایست بپردازید. باطری را از محفظه دوربین درآورید و به دقت بررسی کنید که دچار تورم و مشکل ظاهری نباشد. 

نکته پنجم : با خود لپ تاپ و کارت حافظه همراه ببرید و عکس هایی را که گرفته اید به دقت چک کنید. که هیچ گونه خطایی نداشته باشند، این نکته بسیار مهم است که هیچ گونه افت کیفیت غیر منتظره ای در تصاویر وجود نداشته باشد. 

در پایان می توان گفت خرید دوربین DSLR دست دوم اگر با دقت و رعایت نکات ذکر گردیده صورت پذیرد می تواند به یک خرید خوب و کارآمد و مقرون به صرفهتبدیل گردد. امیدواریم نکاتی که در بالا ذکر گردید به شما اگر قصد خرید دوربین دارید کمک کند. 

 

منابع: www.premiumbeat.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه