وقوع یک سانحه هوایی در پی جابجایی واحد های متریک و ایمپریال در محاسبات

داستان “Gimli Glider” به عنوان یک بوئینگ 767 تا مرز یک فاجعه هوایی پیش رفت. هنگامی که لحیم کاری نامناسب باعث شده بود کامپیوتر هواپیما قادر به محاسبه میزان سوخت مورد نیاز از مونترال به ادمونتون نباشد.

وقوع یک سانحه هوایی در پی جابجایی واحد های متریک و ایمپریال در محاسبات

این مقاله روایت گر اشتباهی کوچک در یک محاسبه به ظاهر ساده است و فاجعه ای که در نتیجه این اشتباه در شرف وقوع بود.

داستان “Gimli Glider” به عنوان یک بوئینگ 767  که تا مرز یک فاجعه هوایی پیش رفت در 23 ژوئیه 1983 آغاز شد. هنگامی که خدمه تعمیر و نگهداری پرواز 143 ایر کانادا متوجه شدند که لحیم کاری نامناسب باعث شده است کامپیوتر هواپیما قادر به محاسبه میزان سوخت مورد نیاز برای انتقال هواپیما از مونترال به ادمونتون و یک توقف کوتاه در اوتاوا نباشد.

به جای لغو کردن پرواز ، خدمه زمینی به صورت دستی محاسبه کردند که این پرواز چه میزان سوخت نیاز دارد و قبل از بلند شدن هواپیما ، سه بار کار خود را بررسی کردند. هیچ یک از آنها برای انجام این کار آموزش ندیده بودند ، اما وقتی هواپیما به سلامت به اتاوا رسید ، از کاری که انجام داده بودند دلگرم شدند.

با این حال ، روشن شدن یک سیگنال هشداردهنده در ارتفاع 41000 پایی ، جایی در بالای دریاچه “Red Lake” اعتماد به نفس آنها را از بین برد و خطای مهمی را در محاسبات آنها نمایان کرد. آنها برای محاسبات خود از اندازه گیری های امپریال استفاده کرده بودند و سوخت هواپیما به سرعت در حال تمام شدن بود.مسافتی که هواپیما باید طی میکرد بسیار بیشتر از میزانی بود که خدمه محاسبه کرده بودند ، بنا بر این میزان سوخت مورد نیاز هم بسیار بیشتر از میزان محاسبه شده خدمه بود.

ابتدا یکی از موتور ها از کار افتاد. سپس ، به دلیل از مدار خارج شدن سیستم الکتریکی ای که موتور ها را تغذیه میکرد ، موتور بعدی نیز خاموش شد. سپس با از دست رفتن برق کابین ، خلبان مجبور شد "اتوپایلوت" را خاموش کرده و کنترل هواپیما را خودش در دست بگیرد ، در حالی که هواپیما شروع به سقوط با سرعتی معادل 600 متر در دقیقه کرده بود.

خوشبختانه کاپیتان پیرسون ، خلبانی آموزش دیده برای پرواز با این هواپیما بود و بلافاصله به افسر اول پرواز دستور داد تا شروع به محاسبه سرعت مطلوب سر خوردن برای یک جامبو جت 80 تنی کند.

آنها تخمین زدند که بتوانند تا "وینیپگ" به پرواز ادامه دهند ، اما در عوض افسر اول "کوئینتال" پیشنهاد کرد که هواپیما را در پایگاه نیروی هوایی مجاور در "گیملی" ، جایی که او پیشتر در آن خدمت کرده بود ، فرود بیاورند.

با این حال ، هیچ کدام از خلبانان خبر نداشتند که یکی از باند های فرود در گیملی، جایی که هواپیما سرانجام باید در آنجا فرود می آمد به یک پیست مسابقه درگ تبدیل شده است و جمعیت زیادی هم در طول باند برای تماشای مسابقه کارتینگ جمع شده بودند.

سرانجام "گیملی گلایدر" پس از ، از دست دادن مکانیزم های فرود ، با فاصله ی تنها 100 پا از محل تجمع مردم فرود آمد.

"گیملی گلایدر" پس از تعمیرات اساسی مجددا به ناوگان ایر کانادا بازگردانده شد ، و قبل از اینکه در سال 2008 بازنشسته شود ، 25 سال دیگر به پرواز خود ادامه داد.

هواپیمای معروف Gimli Glider ایر کانادا در نهایت به حراج گذاشته شد. این هواپیما به عنوان یک قطعه از تاریخچه هوانوردی کانادا در یک بعد از ظهر یکشنبه به فروش گذاشته شد و به یک حراجی در خارج از تورنتو منتقل شد.

 

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه