روش های تمیز کردن گوشی موبایل بدون آسیب زدن به صفحه نمایش

چگونه گوشی موبایل را بدون آسیب زدن به صفحه نمایش تمیز کنیم؟ چگونه لکه های اثر انگشت را از بین ببریم؟ چگونه اثر لوازم آرایش را از بین ببریم؟ آیا می توان گوشی های ضد آب را شست؟ چه مواد شوینده ای به گوشی آسیب می زنند؟

روش های تمیز کردن گوشی موبایل بدون آسیب زدن به صفحه نمایش

برای ضد عفونی مطمئن تلفن خود می توانید از دستمالهای مرطوب مناسب این منظور استفاده کنید ، اما مراقب باشید چون پاک کننده های دیگری نیز در بازار وجود دارند که برای این کار کاملا نامناسب هستند.

آیا صفحه نمایش تلفن شما طی استفاده روزمره نامرتب شده است یا اینکه نگران انتشار ویروس کرونا از طریق اشیا و فضاهای مشترک هستید ، پس وقت آن است که یک بار دیگر در مورد روش های درست و غلط تمیز کردن صفحه تلفن خود صحبت کنیم.

به طور کلی ، هر میکروبی که روی تلفن یا قاب گوشی شما باشد ، می تواند به بدن شما منتقل شود ، اگرچه انتقال سطح اصلی ترین روش انتقال ویروس کرونا در نظر گرفته نمی شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می گویند (CDC) ویروس کرونا می تواند از ساعتها تا چند روز بر روی سطوح و اشیا دوام داشته باشد. این مرکز همچنین اعلام میکند که COVID-19 در شرایطی بیش از هفت روز زنده مانده است.

تمیز کردن تلفن فکر خوبی است ، اما روش صحیح زدودن آلودگی بدون آسیب رساندن به دستگاه چیست؟ در ادامه میتوانید نکات ما در مورد بهترین روش های ضد عفونی کردن تلفن و پاک کردن لکه های اثر انگشت ، شن و ماسه از درگاه ها و آرایش (نکته مهم اینکه هرگز با پاک کننده آرایش این لکه ها از بین نبرید) از روی صفحه ، را بخوانید .ما همچنین به شما خواهیم گفت که از کدام محصولات تمیز کردن اجتناب کنید و چگونه از تلفنهایی که دارای مقاومت در برابر آب هستند مراقبت کنید.

 

دستمال مرطوب و نه الکل خالص

اگر تلفن خود را پس از لمس دستگیره درب عمومی یا سبد مواد غذایی لمس کنید ، ممکن است بلافاصله فکر کنید که آن را بوسیله الکل تمیز کنید. اما این کار را نکنید. برخورد مستقیم الکل می تواند پوشش های oleophobic و hydrophobic را که باعث می شود روغن و آب به صفحه نمایش و سایر درگاه ها آسیب نرساند ، از بین ببرد.

برخی از وب سایت ها پیشنهاد می کنند خودتان ترکیبی از الکل و آب ایجاد کنید ، اما غلظت مناسب بسیار مهم است. اگر این کار را اشتباه انجام دهید ، می توانید به تلفن خود آسیب جدی برسانید. مطمئن ترین حالت ، استفاده از دستمال های ضدعفونی کننده حاوی 70٪ الکل ایزوپروپیل برای تمیز کردن صفحه نمایش است.

قبل از همه گیری کرونا ، گفته میشد که از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده روی صفحه نمایش تلفن خود استفاده نکنیم ، اما اپل می گوید استفاده از دستمال مرطوب کلوروکس و سایر موارد با غلظت مشابه مشکلی ایجاد نمیکند.

دستورالعمل های مراقبتی AT&T به شما پیشنهاد می دهد که "یک ضد عفونی کننده غیر ساینده یا مبتنی بر الکل (70٪ ایزوپروپیل) را مستقیماً روی یک پارچه نرم بدون پرز اسپری کنید و دستگاه خود را در حالی که خاموش و جدا از برق است پاک کنید. سامسونگ همچنین گفته است که "می توانید محلول پایه الکلی 70٪ اتانول یا ایزوپروپیل درست کرده و با پارچه میکروفیبر استفاده کنید".

گزینه دیگر برای تمیز کردن هر روزه  گوشی ،خرید دستگاه های نور ماورا بنفش مانند PhoneSoap است. این شرکت فناوری نور ماورا  بنفش ادعا می کند 99.99٪ از میکروب ها و باکتری ها را از بین می برد.البته تا آنجا که می دانیم عملکرد این دستگاه ، در رابطه ویروس کرونا آزمایش نشده است.

 

چگونه لکه های اثر انگشت را از بین ببریم

جلوگیری از ایجاد لکه های اثر انگشت کار سختی است زیرا پوست شما دائما روغن تولید می کند. این بدان معناست که هر بار که تلفن خود را تحویل می گیرید ، به طور قطع اثر انگشت در سراسر آن پیدا می شود.

ایمن ترین و مثرترین روش برای تمیز کردن صفحه نمایش ، استفاده از پارچه میکروفیبر است. اگر صفحه نیاز مبرم به تمیز کردن دارد ، از آب مقطر استفاده کنید تا پارچه میکروفیبر را خیس کند و سپس صفحه خود را پاک کنید و به یاد داشته باشید که از اسپری کردن آب به طور مستقیم روی صفحه جلوگیری کنید. از این روش می توان در پشت و کناره تلفن نیز استفاده کرد.

همچنین اگر با ظاهر آن مشکل ندارید ، می توانید برچسب پاک کننده صفحه میکروفیبر را امتحان کنید. برچسب را به پشت تلفن خود بچسبانید و در صورت نیاز به پاک کردن ، آن را جدا کرده و استفاده کنید.

 

ماسه و ذرات غبار را به این شکل بیرون بیاورید

پرز و ماسه می تواند در درگاه های کوچک تلفن شما و در شکاف هایی که صفحه با بدنه قرار دارد گیر کند.

بهترین راه حل برای از بین بردن شن و ماسه و پرز ، نوار چسب کاغذی است. می توانید آن را در امتداد شکاه ها و فضای بلندگو قرار داده و بپیچانید و یا به آرامی داخل درگاه ها قرار دهید. چسبندگی نوار ، هر پرز یا ماسه ای را که ممکن است در تلفن شما گیر کند ، بیرون می کشد.

برای سوراخ های بلندگوی کوچکتر که نوار به آنها نمی رسد ، از یک خلال دندان (به آرامی) استفاده کنید یا سعی کنید غبار باقی مانده را با سری کوچک جاروبرقی بیرون بکشید. این ابزارها همچنین می توانند برای وسایل کوچک دیگر یا قسمتهای دور از دسترس اتومبیل شما نیز استفاده شوند.

 

چگونه اثر لوازم آرایشی را از بین ببریم

وقتی آرایش کامل دارید و نیازمند به برقراری تماس هم هستید ، حتی تصور کردن ظاهر گوشی بعد از این تماس ، دردناک است. گرچه ممکن است هر شب برای پاک کردن آرایش خود از پاک کننده آرایش استفاده کنید ، اما به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی اجزاء تشکیل دهنده آن ، نباید از آن به عنوان پاک کننده صفحه نمایش استفاده کنید. Organics.org مواد شیمیایی را که می تواند در پاک کننده آرایش شما باشد ، معرفی کرده است.

در عوض ، می توانید برای تلفن خود مواد مخصوص پاک کننده آرایش خودش را تهیه کنید. شرکتهای سازنده این پاک کننده ها ادعا می کنند که "این مواد برای همه صفحه ها بی خطر است و فاقد الکل ، کلر ، آمونیاک یا فسفات است که می تواند به پوشش های مختلف صفحه آسیب برساند".

همچنین برای پاک کردن رد لوازم آرایش می توانید از یک پارچه میکروفیبر مرطوب استفاده کرده ، سپس آن پارچه را بشویید. دقت کنید که به جای گرفتن پارچه در زیر آب ، حتما از اسپری برای پاشیدن آب به پارچه استفاده کنید. هرچه آب کمتر باشد ، بهتر است.

آیا میتوان گوشی های ضد آب را شست؟

اگر تلفن مقاوم در برابر آب دارید که دارای درجه IP67 و بالاتر است ، می توانید آن را با آب بشویید. اگرچه ادعا میشود که این تلفن ها می توانند تا 3 دقیقه در عمق 4 متری آب دوام بیاورند ، اما استفاده از پارچه های بهداشتی یا مرطوب بسیار بهتر است . ابتدا تلفن خود را تمیز کنید سپس آن را با یک پارچه خشک و نرم خشک کنید تا آب آن خارج شود. اطمینان حاصل کنید که همه بلندگوها و پورت ها را خشک کرده اید.

با قرار دادن تلفن در آب یا استفاده از آن در زیر دوش ، آب به درگاه ها وارد می شود ، این بدان معناست که تا زمانی که خشک نشود قادر به شارژ آن نخواهید بود و این قضیه ممکن است زمان ببرد. به یاد داشته باشید که داشتن یک تلفن مقاوم در برابر آب بیش از آنکه راهی مناسب برای بردن گوشی موبایل به داخل استخر باشد ، یک جور آرامش خاطر است.

 

9 چیز که هرگز نباید برای تمیز کردن گوشی استفاده کنید:

قصد ما اینجا ، این نیست تا کسی را شرمنده کنیم ، اما واقعا با مایع شیشه شوی ، نباید گوشی تلفن را تمیز کرد. لطفا با این روش ها صفحه نمایش خود را تمیز نکنید.

 

1 - ضدعفونی کننده دست

از آنجا که برخی از محلول های ضد عفونی کننده دارای مواد تشکیل دهنده ای مانند عطرها و الکل اتیل هستند ، بهتر است آن را از صفحه گوشی خود دور نگه دارید. با این حال ، اگر به چیزی در خارج از خانه خود دست زده اید ، بهتر است قبل از لمس تلفن ، دست های خود را تمیز کنید تا از انتشار ویروس ها و باکتری ها جلوگیری کتند. همچنین برای دستیابی به بهترین نتیجه ، به جای اینکه خودتان در خانه محلول ها را تهیه کنید ، از ضد عفونی کننده های معتبر استفاده کنید.

 

2- شیشه شوی

آینه ها و شیشه ها را با محلول های شیشه شوی تمیز می کنیم ، و آنها فوق العاده عمل میکنند ، بنابراین استفاده از آن ها در تلفن های همراه هم باید درست باشد؟ اما این فکر کاملا اشتباه است! تلفن های جدید دارای پوشش محافظتی است که از صفحه نمایش در برابر آب و روغن مقاومت می کند و استفاده از محلول شیشه شوی با گذشت زمان می تواند آن را فرسوده کند.

استفاده از پاک کننده های قوی باعث از بین رفتن لایه های پوششی می شود و تلفن شما را در برابر خراشیدگی آسیب پذیرتر میکند. جیمز لبو ، استادیار علوم و مهندسی مواد در MIT ، به ما گفت که هر پاک کننده ای که از مواد ساینده در ترکیباتش استفاده شده باشد باعث خراش سطح می شود ، بنابراین باید کاملاً از این مواد دوری شود.

 

3- شوینده های آشپزخانه

خواص ضد خش صفحه نمایش توسط مواد تمیز کننده از بین نمی رود ، اما از بین بردن آن پوشش محافظتی هنوز یک مشکل است. به همین دلیل اپل همچنین پیشنهاد می کند برای تمیز کردن آیفون از محصولات تمیز کننده خانگی مانند سفید کننده ها استفاده نکنید. به همبن دلیل برخی تولید کننده های شوینده های خانگی در بسته بندی خود اعلام کرده اند که فرمول ساینده به کار رفته در ترکیب این مواد ممکن است به لایه محافظ صفحه نمایش گوشی آسیب برساند و حتی بیان شده که نباید روی شیشه های دارای پوشش استفاده شود.

 

4- دستمال کاغذی حوله ای

دستمال های حوله ای ممکن است بهترین راه برای تمیز کردن میز شما باشند ، اما واقعا آنها را از تلفن خود دور نگه دارید. بافت سلولوزی دستمال می تواند خرد شود ، و وضعیت ذرات غبار موجود در شیار های تلفن شما را بسیار بدتر کند. حوله های کاغذی حتی می توانند روی صفحه نمایش خراش ایجاد کنند.

5- پاشیدن الکل

همانطور که چندین بار گفته شد ، از آنجا که بسیاری از تلفن های جدید دارای پوشش محافظ هستند ، استفاده مکرر از الکل می تواند با گذشت زمان سریعتر آن را از بین ببرد و باعث شود تلفن شما بیشتر در معرض خراشیده شدن قرار گیرد. هنگام خرید محصولات اطمینان حاصل کنید که وجود و میزان الکل در مواد تشکیل دهنده محصول را از روی بسته بندی چک کرده اید ، این مورد را حتی برای محصولات دارای لیبل "ایمن برای استفاده بر صفحه نمایش" بررسی کنید. اپل می گوید هنگام تمیز کردن دستگاه های این شرکت از مصرف الکل خودداری کنید.

 

6- شوینده لوازم آرایش

برخی از مواد پاک کننده آرایش ممکن است ترکیباتی داشته باشند که برای صفحه نمایش گوشی مضر باشد. تولید کنندگان این محصولات پیشنهاد می کنند از محصولات پاک کننده آرایش برای تمیز کردن صفحه نمایش خودداری کنید و در عوض از یک پارچه نرم با کمی آب استفاده کنید.

 

7- هوای فشرده

تلفن همراه شما یک دستگاه ظریف است ، بنابراین دمیدن مقدار زیادی هوا به پورت های آن ، می تواند به ویژه به میکروفن دستگاه آسیب برساند. شرکت های فناوری مانند اپل به طور خاص هشدار می دهند که از هوای فشرده استفاده نشود.

 

8- شوینده های ظروف و دست

گرچه ممکن است صابون ظروف و دست و صورت شما لطیف و ملایم باشد ، اما تنها راه استفاده از آنها ترکیب آنها با آب است. اکثر شرکت های سازنده تلفن های هوشمند پیشنهاد می کنند آب را از تلفن خود دور نگه دارید ، بنابراین بهتر است دوباره به سمت همان پارچه های مرطوب برگردیم.

 

9- سرکه

این یک بازی دو سر باخت است. سرکه پوشش محافظ صفحه را از بین می برد. اما لایف هکر اعلام میکند که میتوانید از سرکه بسیار رقیق شده برای تمیز کردن قسمتهای دیگر تلفن خود (به جز صفحه نمایش) استفاده کنید. Android Central ترکیبی 50/50 با آب مقطر را برای تمیز کردن کناره ها و پشت دستگاه پیشنهاد می کند.

 

منبع:   cnet.com

2
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

چهارشنبه 10 خرداد 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 19 ارديبهشت 1402 0 دیدگاه
دوشنبه 28 فروردين 1402 0 دیدگاه