آیا عینک های محافظ نور آبی واقعا موثر هستند؟

عینکهای فیلترکننده نور آبی به جلوگیری از سردرد کمک می کنند و ما را از بیدار ماندن تا نیمه های شب باز می دارند ، اما آیا این نکته صحیح است و آیا آنها واقعا ارزش صرف این میزان پول را دارند؟

آیا عینک های محافظ نور آبی واقعا موثر هستند؟

من تمام زندگی ام به صفحه های نمایش خیره شده ام ، از تماشای کارتون در تلویزیونهای سیاه و سفید قدیمی ، بازی با کنسولهای اولیه و تلویزیونهای کوچک رنگی تا بازی با کامپیوتر در دوره مدرسه ، کار با کامپیوتر در دوران دانشگاه و انبوه صفحاتی که امروزه با آنها روبه رو هستیم. و بدیهی است که من تنها کسی نیستم که این شرایط را دارم.

یک کارمند اداری به طور متوسط 1700 ساعت در سال (!) را مقابل صفحه کامپیوتر می گذراند. و این عدد عجیب و غریب در حالیست که فقط نمایشگر دفتر کار را محاسبه کنیم ، اما اکثر ما همچنین به استفاده از تلفن های خود در تمام طول روز معتاد هستیم.

به نظر می رسد تمام آن زمان نگاه کردن به نمایشگر ها با اثرات سو مختلف بر روی بدن و ذهن ما مانند خستگی چشم ، سردرد و بی خوابی همراه است. برای مقابله با این مشکلات ، می توانید یک عینک ویژه کامپیوتر ( که عینک های مسدود کننده نور آبی نیز نامیده می شوند ) تهیه کنید ، که حل مشکلات مختلفی ، از رفع خستگی چشم گرفته تا کمک به خواب بهتر شما را نوید می دهد.

با اینکه زمانی که یافتن آنها دشوار بود ، اکنون گزینه های بسیار مدرنی از شرکت های مختلف سازنده وجود دارد. حتی می توانید لنزهای مسدود کننده نور آبی را برای عینک های طبی فعلی خود تهیه کنید.

بنابراین آیا عینک های مسدود کننده نور آبی برای همه ما که روزانه زمانی بیش از 8 ساعت به صفحه نمایش خیره می شویم ، تفاوتی ایجاد می کند؟ پاسخ این سوال به آسانی یک بله یا خیر نیست.

 

آیا خیره شدن به نمایشگر برای چند ساعت در روز ، بد است؟

کوتاهترین پاسخ این است: "شاید"

پزشکان و محققان عمدتا روی دو مسئله متمرکز شده اند که از زمان رو به رو شدن ما با صفحه نمایش نمودار شده: فشار چشم دیجیتالی و قرار گرفتن در معرض نور آبی.

طبق اظهارات انجمن بینایی سنجی آمریکا ، فشار چشم دیجیتالی "گروهی از مشکلات مربوط به چشم و بینایی است که ناشی از استفاده طولانی مدت از رایانه ، تبلت ، کتابخوان و تلفن همراه است." این مشکلات از تاری دید و خشکی چشم گرفته تا سردرد و گردن درد را شامل می شود.

با خیره شدن به صفحه نمایش در تمام روز ، در معرض امواج نور آبی قرار می گیریم که گفته می شود باعث بی شمار مشکلات می شود. شواهد متناقضی در مورد تأثیر نور آبی بر روی چشمان شما وجود دارد ، اما پزشکان و تحقیقات صورت گرفته در مورد تأثیر آن بر ریتم ساعت بدن شما توافق دارند. اطلاعات بیشتر در زیر ارائه شده است:

 

نور آبی چیست؟

همه نورهای مرئی که ما انسان ها می بینیم شامل کل طیف رنگین کمان ، از قرمز تا بنفش است. در این طیف ، امواج نور آبی هم وجود دارد که گفته می شود "به ما کمک می کند تا هوشیار و خوشحال باشیم".

چه چیزی نور آبی ساتع میکند؟

هر منبع نور مرئی ، امواج نور آبی را ایجاد می کند ، چه خورشید باشد ، چه صفحه لمسی یا یک لامپ.

ما هر روز امواج نور آبی زیادی از خورشید دریافت می کنیم ، اما پس از تاریکی هوا هنوز هم از طریق منابع نور مصنوعی در معرض آن هستیم.

 

نور آبی چگونه بر خواب تاثیر میگذارد؟

هنگامی که خورشید غروب می کند ، کمبود نور به بدن ما نشان می دهد که باید شروع به تولید ملاتونین کند ، هورمونی که باعث به خواب رفتن ما می شود.

قبل از ظهور نور مصنوعی ، خورشید برنامه خواب ما را تنظیم می کرد. اما امروز ، ما در کل روز و شب در معرض انواع نور ها هستیم. در حالی که قرار گرفتن در معرض هرگونه امواج نوری پس از تاریکی ، تولید ملاتونین را در بدن ما به تعویق می اندازد ، امواج نور آبی می توانند به طور ویژه مشکل ساز شوند زیرا آنها ما را هوشیار نگه می دارند.

از طرف دیگر ، نور آبی می تواند با برهم زدن ریتم شبانه روزی معمول بدن ، به ما کمک کند تا بر بعضی از مشکلات خواب غلبه کنیم. به عنوان مثال ماسکهایی ابداع شده ان که از نور درمانی برای کاهش تأثیرات جت لگ استفاده می کند.

 

پس صفحه گوشی یا کامپیوتر من چه ارتباطی با این موضوع دارد؟

در مقایسه با لامپهای فلورسنت و رشته ای ، LED ها می توانند مقدار قابل توجهی نور آبی تولید کنند.

نکته منفی برای همه ما که پس از غروب آفتاب از تجهیزات فن آوری استفاده می کنیم همینجاست که از LED ها در صفحه نمایش تلفن های هوشمند ، تبلت ها و تلویزیون هم استفاده می شود. محصولات تکنولوژیکی که دارای صفحه LCD هستند ، مانند لپ تاپ ها ، آیپدها و تلفن های هوشمند قدیمی ، هنوز هم از نور LED برای روشنایی پس زمینه نمایشگرهای خود استفاده می کنند.

 

نور آبی مضر است؟

نور آبی با مشکلات متعددی مرتبط است ، از ایجاد فشار چشم دیجیتالی گرفته تا نابینایی. با این حال ، شواهد متناقضی در مورد اینکه نور آبی دقیقاً چگونه موجب آسیب میشود وجود دارد.

آکادمی چشم پزشکی آمریکا می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد نور آبی که به طور خاص توسط صفحه نمایش ساتع می شود باعث آسیب به چشم می شود ، زیرا ما تمام روز در معرض نور آبی از خورشید هستیم.

دکتر راج ماتوری ، سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا در گفتگو با CNET ، توضیح داد: "در طول روز ، شما 10 برابر بیشتر از صفحه رایانه خود از نور خورشید نور آبی دریافت می کنید. بدن ما طوری تکامل یافته تا با این نور کنار بیاید. "

با این حال ، تحقیقات جمع آوری شده توسط AOA (انجمن چشم پزشکی امریکا) نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی (مانند نشستن مقابل کامپیوتر در تمام طول روز) ممکن است به شبکیه شما (داخلی ترین لایه چشم شما که سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند تا آنچه را که شما در حال دیدن هستید ، پردازش کند) آسیب برساند .

"مرکز جلوگیری از نابینایی" ، یک سازمان غیر انتفاعی که به مبارزه با کاهش بینایی اختصاص دارد ، همچنین می گوید تحقیقات اولیه نشان می دهد که نور آبی می تواند در فشار چشم نقش داشته باشد.

عینکهای فیلترکننده  نور آبی چه میکنند؟

عینک های فیلتر کننده نور آبی در لنزهای خود فیلترهایی دارند که نور آبی و در بعضی موارد نور ماورا UV بنفش را مسدود یا جذب می کند. به این معنی که اگر هنگام تماشای صفحه به خصوص بعد از تاریکی هوا از این عینک ها استفاده کنید ، می توانند در کاهش قرار گرفتن در معرض امواج نور آبی که می توانند شما را بیدار نگه دارند ، کمک کنند.

بسیاری از عینک های فیلتر کننده نور آبی که می توانید خریداری کنید ادعا می کنند که به کاهش خستگی چشم کمک می کنند.

بیشتر آنها قرار است در طول روز هنگام کار جلوی رایانه استفاده شوند و در شب برای جلوگیری از بیدار ماندن ناشی از نور آبی صفحه نمایش ها.

آیا لازم است که از عینکهای فیلتر کننده نور آبی استفاده کنیم؟

بستگی دارد . آیا می خواهید یا لازم است بعد از تاریک شدن هوا با تلفن کار کنید و ممکن است مشکل خواب داشته باشید؟

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد نور آبی هنگام ایجاد ملاتونین در بدن ما تأثیر می گذارد ، بنابراین اگر مدت ها پس از غروب آفتاب از صفحه نمایش استفاده می کنید ، ممکن است این عینک ها مانع از بیدار ماندن دیرتر از زمان مورد نظر شوید.

اگر شما با فشار چشم دیجیتالی مواجه هستید ، یک ورزش آسان وجود دارد که باید قبل از سرمایه گذاری برای خرید عینک های جدید امتحان کنید. از قانون 20-20-20 استفاده کنید: هر 20 دقیقه ، به مدت حداقل 20 ثانیه به فاصله 20 متری نگاه کنید.

ایده این تمرین ، این است که کمک کند تا تمرکز خود را از صفحه نمایش قطع کرده و به عضلات چشم اجازه دهد تا آرام شوند و خستگی چشم را از بین ببرد.

در مورد خود من ، من در حال نوشتن این مقاله با استفاده از یک عینک مسدود کننده نور آبی هستم که طی چند ماه گذشته از آنها استفاده کرده ام. در حالی که من 100 درصد مطمئن نیستم که آنها به چشم من کمک می کنند ، اما احساس می کنم که در پایان روز چشمانم کمتر احساس خستگی می کنند.

آیا ممکن است یک عینکها صرفا یکجور دلخوش کنک باشند؟ مطمئنا. اما من به پوشیدن آنها ادامه خواهم داد تا زمانی که جواب دقیق این سوال را بدانم.

 

منبع:   Cnet.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه