بهترین بازیهای کراس پلی (کراس پلتفرم) برای کنسول و پی سی

کراس پلی (Cross-Play) قابلیتی است که از طریق آن کاربران چند پلتفرم می توانند بدون محدودیت و بصورت آنلاین با هم بازی کنند. تعداد بازی های کراس پلی روز به روز در حال افزایش است.

بهترین بازیهای کراس پلی (کراس پلتفرم) برای کنسول و پی سی

تعداد بازی های کراس پلی روز به روز در حال افزایش است ، به این معنی که هر کسی که امیدوار است جدیدترین بازیهای FPS ، MMO یا بازیهای پارتی-گیم را با دوستان خود بصورت آنلاین انجام دهد.

بازی با مردم در سراسر جهان هرگز به اندازه امروزه آسان نبوده است. امروزه بیش از هر زمان دیگری امکان انجام این کار میسر شده است .

برخی ممکن است نیاز مبرم به کراس-پلی را درک نکنند. به هر حال ، آیا افراد کافی برای بازی Call of Duty: Warzone فقط در PS4 وجود ندارند؟ اما همین قابلیت ساده کراس-پلی می تواند بر انتخاب سخت افزار شما تأثیر بگذارد. اگر دوستان شما در Xbox بازی می کنند و شما در PlayStation بازی می کنید ، حتما نیاز دارید بدون خرید Xbox نیز با آنها بازی کنید.

به طور فزاینده ای روشن است که این روزها ما از نظر فناوری توانایی آن را داریم که بازی های چند پلتفرمی را فعال کنیم ، به خصوص در عناوین کنسول ها - مانند PS5 و Xbox Series X ، یا اسلاف PS4 و Xbox One آنها – که از شروع نسل هشتم از معماری پردازشی مشابهی هم برخوردار هستند. بیشتر توسعه دهندگان در حال فعال کردن قابلیتهای کراس-پلی در بازی های آنلاین خود هستند تا کسانی که آنها را بازی می کنند بتوانند فارغ از پلتفرم با دوستان خود بازی کنند.

ما می دانیم که برخی از ناشران مانند Ubisoft به دنبال این هستند که همه بازی های PVP خود را به صورت کراس-پلی منتشر کنند و این روند را ادامه دهند. بنابراین اگر به دنبال بازی های کراس پلی هستید که به شما امکان می دهد بدون توجه به پلتفرم با دوستان خود بازی کنید ، در اینجا راهنمای جامع ما برای همه چیزهایی که مورد نیاز شماست ، گردآوری شده است.

 

بازیهای کراس پلی دقیقا چه هستند؟

کراس-پلی توانایی تجربه یک بازی ویدیویی آنلاین با دیگران در بیش از یک سیستم عامل است ، به این معنی که کسی که Fortnite را روی Nintendo Switch بازی می کند می تواند در سرور همان کسی باشد که از Xbox One استفاده می کند.

بازی های خوش نامی که تمرکز آنها بر روی بهترین دسترسی به بازی است ، بیشترین تمایل به پشتیبانی را از کراس پلی را دارند. در این زمینه بازیهایی مانند Fortnite یا Minecraft یکی از پیشتازان محسوب میشوند.

اما به هرحال وجود بازیهای انحصاری و عدم امکان تجربه آنها روی پلتفرمهای رقیب ، بخش وسیعی از بازی ها را از قابلیت کراس پلی بی نصیب میکند.

 

چرا همه بازیها کراس پلی نیستند؟

در این باره چند بازیگر اصلی وجود دارد که عهده دار پیشبرد این ویژگی شده اند. ابتکار Microsoft’s Play Anywhere به این معنی است که بسیاری از عناوین Xbox ، پس از خرید ، می توانند در کامپیوتر ها نیز اجرا شوند. با توجه به اینکه مایکروسافت هم پلتفرم Xbox و هم سیستم عامل ویندوز را توسعه می دهد ، این بسیار ساده به نظر می رسد - و امکان بازی متقابل در برخی از بازی ها (هرچند نه همه) را با قابلیت Play Anywhere فراهم می کند.

ما شاهد رشد تعداد بازی های کراس پلی AAA بین Xbox و PlayStation هستیم و علی رغم وقفه ای که در گذشته ایجاد شده بود ، پیشرفت هایی در حال انجام است.

فعال کردن قابلیت کراس پلی برای بازیها هزینه بر است ، به همین دلیل است که شما آن را در سراسر عناوین نمی بینید. اگر کد نویسی یک بازی برای اجرا به این شکل انجام نشده باشد ، باز نگری و افزودن این قابلیت در آینده هم به همین سادگی نیست.

Wes Yanagi ، توسعه دهنده Overwatch ، طی مصاحبه ای با Gamespot در مورد چگونگی کراس پلی میگوید: " این قابلیت چیزی است که قطعاً برای بازیکنان جذاب است و من به عنوان یک بازیکن ، دوست داشتم که این اتفاق را ببینم.اما حقیقت این است که اجرای این بازی به شکل کراس پلی دشوارتر از آن چیزیست که بازیکنان تصور میکنند "(از طریق GameSpot).

همچنین Shawn Layden، رئیس سابق استودیوهای جهانی PlayStation ،به Eurogamer اظهار داشت: "امکان کراس پلی فقط این نیست که یک سوئیچ بزنید و این قابلیت فعال شود. این یک نوع ویژگی یا مناسبات بسیار چند بعدی است" .

تولیدکنندگان پلتفرم ها حتی اگر این قابلیت از نظر تکنیکی هم امکان پذیرتر شود ، می توانند مردد باشند ( مستقیما به سونی اشاره نمیکنیم ! ) تا قابلیت های مربوط به کراس پلتفرم را برای عناوین خود فعال کنند ، چون تمایل دارند بازیکنان بیشتر در پلتفرم خود باشند و نه دیگران.

اما چه بازی هایی در واقع کراس پلی هستند؟ درفهرست زیر می توانید راهنمای ما برای 10 بازی برتر کراس پلی را مشاهده کنید.

 

بهترین بازیهای کراس پلی:


Fortnite (PC , Xbox one , Xbox series X/S , PS4 , PS5 , Switch , Mobile)

بازی فوق العاده محبوب بتل رویال آنلاین  Fortnite یکی از بازی های پرچمدار کراس پلی برای سهولت بازی و پشتیبانی از کنسول ها ، رایانه های شخصی ، iOS و Android است. با توجه به اینکه Fortnite Chapter 2 یک نقشه کاملاً جدید از جزیره را با مکانیک های جدیدی مانند شنا و قایق های موتوری آغاز کرد ، مشخص شد که سازنده این عنوان متعهد به پشتیبانی طولانی مدت از بازی رایگان خود خواهد بود.

 

Minecraft (PC , Xbox one <xbox series X/S , Switch , Movile)

به ساختن بیشتر از تیراندازی علاقه دارید؟ Minecraft پرفروش ترین بازی رایانه ای تا به امروز است و دلیل خوبی هم دارد: رابط کاربری ساده و مکانیک ساخت آن اجازه می دهد تا مقدار زیادی از خلاقیت خود را به کار گیرید ، چه در حال ساخت یک قلعه شناور ، یک گودال زیرزمینی آتشفشانی ، یا یک ماشین غول آسا در بازی باشید. دنیای بازی در دستان شماست.

 

Rocket League (Xbox One, PS4, Switch, PC)

یک ترکیب فوتبالی که شما را مشغول ضربه زدن به توپهای بزرگ و گل زدن به وسیله ماشینهای پرسرعت میکند و به همان اندازه که به نظر میرسد احمقانه و پر هرج و مرج است. این بازی یکی از اولین عناوینی بود که برای داشتن چنین مخاطبان گسترده ای از کراس پلی پشتیبانی کرد.

 

Apex Legends (PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One)

Apex Legends برای کسانی که از Fortnite خسته شده اند یک بتل رویال خارق العاده است. این عنوان همچنین به بازیکنان امکان کراس پلی در کنسول های نسل هشتم و نسل نهم را می دهد ، بنابراین هیچ عضو تیمی از بازیکنان عقب نمی ماند. البته ... مگر اینکه آنها روی PC یا Switch بازی کنند.

 

Call of Duty: Warzone (PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One, PC)

Call of Duty: Warzone اکنون یک بتل رویال مستقل است و در میان این سبک بازیها همچنین یک بازی عالی است. Warzone که در ابتدا به عنوان الحاقی برای Modern Warfare (2019) منتشر شده بود ، راه خود را از این عنوان جدا کرد و به عناوینی مانند Fortnite و PUBG هم در زمینه مالی کمک کرد. Warzone قابلیت کراس پلی را در دو کنسول نسل آخر و کنونی به علاوه رایانه شخصی ارائه می دهد - یعنی در هر پلتفرمی که بازی می کنید ، می توانید به دوستان خود بپیوندید.

 

Hearthstone (PC, mobile)

یک بازی کارتی رایگان که پیشینه World of Warcraft را گسترش می دهد . هارتستون امروزه افراد زیادی را به خود جلب کرده است و قابلیت کراس پلی با موبایل همچنین ، انعطاف پذیری بیشتر را در سیستم عامل ها فراهم کرده است.

 

PUBG (Xbox One, PS4)

این بازی بتل رویال نتوانست با موفقیت Fortnite مواجه شود ، اما هنوز هم مخاطبان قابل توجهی در سراسر جهان دارد - و از قابلیت کراس پلی در Xbox One و PS4 پشتیبانی می کند. هرچند نمی توانید بین همه سیستم عامل ها به صورت کراس پلی بازی کنید.

 

Street Fighter V (PS4, PC)

با وجود قابلیت کراس پلی محدود ، اما بازی Street Fighter 2016 شروع حرکتی بود تا نشان دهد ، بازیهای مبارزه ای دو نفره هم میتوانند فراتر از محدودیت های سیستم عامل تجربه شوند.

 

Wargroove (Xbox One, Switch, PC)

یک بازی استراتژیک مستقل با الهام از میراث جنگهای مدرن اما این بار در یک فضای خیالی قرون وسطایی. اژدها و جادوها جای  تانک ها و هواپیماها را گرفته اند ، اما به هر حال این جنگ های فانتزی ، روی هر پلتفرمی که باشد ، هنوز هم ارزش تجربه کردن را دارد.

 

Dauntless (Xbox One, PS4, PC)

یک بازی اکشن رایگان که توسط Epic Games منتشر شده است و می توانید آن را به صورت انفرادی یا در گروه های حداکثر چهار نفره بازی کنید. در نقش یک شکارچی ،  هیولا های عظیمی را خواهید دید که زمین را در معرض ویران شدن قرار می دهند ، اگرچه این هیولاها شاید در مدت زمان 20 دقیقه قابل کنترل هستند.

 

DC Universe Online (PS4, PC)

یک اکشن MMO که در دنیای DC جریان دارد. در این بازی با کاراکتر هایی مانند بتمن ، فلش ، جوکر و دیگر کاراکتر های دنیای کمیک DC سر و کار داریم. چرا وقتی دوستانتان در PC و PS4 می توانند به شما بپیوندند به تنهایی بازی کنید؟

 

No Man's Sky (PS4, Xbox One, PC)

No Man's Sky پس از یک شروع آرام ، بعد از به روزرسانی های مختلف قابل توجه ، با قدرت به کار خود ادامه داده است. این بازی اکنون از کراس پلی پشتیبانی می کند و در Xbox One نیز در دسترس است.

 

بازیهای کراس پلی دیگری که میتوانید تجربه کنید:

اگر هیچ یک از موارد بالا از علاقه مندی های شما نیست – یا کنجکاو هستید بدانید که چه بازی های کراس پلی دیگری وجود دارد ، در اینجا فهرستی از عناوین 30 بازی با قابلیت کراس پلی دیگر ارائه میشود که در دو یا چند پلتفرم قرار دارند.

 • Aragami (Xbox One, PC, Switch, PS4, PC)
 • Ark: Survival Evolved (Xbox One, PC)
 • Astroneer (Xbox One, PC)
 • Brawlhalla (Xbox One, PS4, Switch)
 • Dick Wilde 2 (PS4, PC)
 • Dragon Quest Builders 2 (PS4, Switch)
 • Eve: Valkyrie (PS4, PC)
 • Final Fantasy XIV (PS4, PC, Mac)
 • Full Metal Furies (Xbox One, PC)
 • Games of Glory (PS4, PC)
 • Guns of Icarus Online (PS4, PC, Mac)
 • Happy Wars (Xbox One, PC)
 • Hex (PS4, PC)
 • Killer Queen Black (Switch, Xbox One, PC)
 • Mantis Burn Racing (PS4, Switch, Xbox One, PC)
 • Mushroom Wars 2 (Switch, PC, Mac)
 • Next Up Hero (Xbox One, Switch, Mac, PC)
 • Overload (Xbox One, PC / PS4, PC)
 • Paladins (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Phantasy Star Online 2 (PS4, Xbox One, Switch, PC)
 • Realm Royale (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Rec Room (PS4, PC)
 • Siegecraft Commander (PS4, PC / Switch, Xbox One, PC)
 • Sniper Elite V2 Remastered (Xbox One, PC)
 • Spacelords (PS4, PC  / Xbox One, PC)
 • SMITE (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Star Trek: Bridge Crew (PS4, PC)
 • Super Mega Baseball (PS4, Xbox One)
 • Weapons of Mythology: New Age (PS4, PC)
 • Werewolves Within (PS4, PC)

 

تفاوت بین کراس پلی (Cross play) و کراس پلتفرم (Cross Platform ) در چیست؟

ما می دانیم که اصطلاحات زیادی با کلمه "cross" وجود دارد. کراسپلی و کراس پلتفرم دو نمونه از این موارد هستند که به راحتی اشتباه گرفته می شوند. تفاوت بین بازی های کراس پلی و کراس پلتفرم عمدتاً این است که بازی ای که از کراس پلی پشتیبانی می کند بازی ای است که در آن بازیکنان در سیستم عامل های مختلف می توانند به صورت آنلاین با هم بازی کنند. بنابراین ، به عنوان مثال ، حتی اگر شما در Xbox هستید و دوست شما در PlayStation است ، شما هنوز هم می توانید با هم در Fortnite بازی کنید.

نسخه کراس پلتفرم کمی متفاوت است. این قابلیت فقط به معنای در دسترس بودن یک بازی در چندین سیستم عامل است. ممکن است یک بازی با نسخه های Xbox ، PlayStation و Switch منتشر شود و آن را به صورت کراس پلتفرم در بیاورد ، اما لزوماً شامل پشتیبانی از cross-play نیست که به بازیکنان در این سیستم عامل های مختلف امکان آن را بدهد تا به صورت آنلاین با هم بازی کنند.

 

درمورد قابلیت Cross-gen :

در حالی که ما در حال صحبت در باره عبارت "کراس" هستیم. ممکن است در مقالات بازی ها یا انجمن ها ( به خصوص هنگام عرضه PS5 و Xbox Series X/S به بازار ) این اصطلاح مشابه را شنیده باشید. اما بازی های کراس-جن ، در واقع هیچ ارتباطی با بازی های کراس پلی ندارد.

 

بازی های cross-gen بازی هایی هستند که در بیش از یک نسل کنسول منتشر می شوند - مانند انتشار GTA 5 در PS4 / Xbox One و PS3 / Xbox 360 یا نحوه انتشار The Legend of Zelda: Breath of the Wild در Wii U و همچنین نینتندو سوییچ.

گاهی اوقات بازی های کراس-جن از کراس-پلی هم پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال Call of Duty Warzone ، کراس پلی را در هر دو کنسول نسل هشتم و نهم به همراه رایانه ها ارائه می دهد ، به این معنی که در هر پلتفرمی که بازی می کنید ، می توانید به دوستان خود بپیوندید.

منبع:  Techradar.com

1
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

چهارشنبه 10 خرداد 1402 0 دیدگاه
سه شنبه 19 ارديبهشت 1402 0 دیدگاه
دوشنبه 28 فروردين 1402 0 دیدگاه