بیوگرافی  گروه لدزپلین  Led Zeppelin 

لد زپلین دوران آلبوم های راک را آغاز کرد. گروهی بسیار موفق و خلاق که منشوری را بوجود آوردند که تمام دوران آنها از طریق آن دیده می شوند.

بیوگرافی  گروه لدزپلین  Led Zeppelin 

♦ بیوگرافی  گروه لدزپلین  Led Zeppelin 

نگارش شده توسط استیون توماس ارلوین

آنچه بیتلز در دهه 60 خلق کرد ، لدزپلین Led Zeppelin در دهه 70 بوجود آورد. گروهی بسیار موفق و خلاق  که منشوری را بوجود آوردند که تمام دوران آنها از طریق آن دیده می شوند. لد زپلین دوران آلبوم های راک را آغاز کرد - آنها حتی از زمانی که اجراهای  رادیویی گسترده ای را ترتیب می دادند، از انتشار تک آهنگ هایی از آلبوم های خود خودداری می کردند و همچنین به جای اجرا در کافه های  راک ، در استادیوم ها و سالن های بزرگتر اجرا می گذاشتند که سبب می شد بلیط فروشی  آنها به اوج خود برسد. گروههای دیگری هم بودند که در فضاهای مشابه کنسرت برگزار می کردند، اما Led Zeppelin دارای یک رمز و راز منحصر به فرد خود بود که توسط هنر آلبوم های رمز آلود ، فاصله با مطبوعات و البته موسیقی آنها پرورش یافته بود.  با استفاده از نوازندگی های بلوز الکتریکی پس از جنگ جهانی دوم، اوایل راک اند رول و سایکدلیک راک ، Zeppelin در اولین روزهای خود غرشی به عظمت تایتانیک خلق کرد ، اما حتی در آن زمان آنها فقط سنگین نبودند. آنها یک نمایش بسیار قوی از فولک اجرا می کردند و  همچنین با ظهور کوارتت در موسیقی جهان ، فانک ، کانتری و سینتی سایزریک کار ماجراجویانه ایجاد می کند که تأثیر طولانی مدت بر هارد راک ، هوی متال ،  و جایگزین راک متداول در آن زمان شد.

 اجراهایی شاهکار  برای گروهی که ریشه در خاکستر گروه راک انگلیسی پیشگام Yardbirds داشت . Yardbirds شروع کننده راه بود.  جیمی پیج ، نوازنده گیتار که در دهه 60 شهرت خود را به عنوان یک قهرمان نوازندگی  کسب کرد ، در سال 1966 به گروه Yardbirds پیوست و ابتدا به عنوان جانشین پل ساموئل اسمیت باسیست Yardbirds فعالیت کرد ، اما او خیلی زود به وظیفه اصلی خود یعنی نوازندگی گیتار الکتریک با  همکاری جف بک  بازگشت و کاملاً این سمت را به عهده گرفت . به یک باره جف بک از گروه جدا شد.  پیج با قدرت در آلبوم آخر گروه ، Little Games 1967 شرکت کرد ، که همچنین از جان پل جونز ، بیسیست و تنظیم کننده آهنگ که در همان محافل استودیویی پیج  را می شناخت نیز دعوت به همکاری کرد. این دو در تک آهنگ "Beck's Bolero" جف بک که در سال 1966 که در آن  کیت مون نیز حضور داشت به نوازندگی پرداختند.  با هدایت مدیر جدیدشان پیتر گرانت ، Yardbirds با برگزاری تور در ایالات متحده با استقبال گسترده هواداران مواجه شد ، اما این گروه در روزهای پایانی خود بود.  درست قبل از انحلال گروه ، پیج وقت خود را با برگزاری جلساتی برای تمرین و مداومت در آهنگسازی  پر کرد ، از جمله جلسه بهار 1968 که در آن پیج با تنظیم جونز برای ترانه  "مرد قاتل مرد" از دونووان نوازندگی کرد.  در طول جلسات ، جونز درخواست کرد که بخشی از هر  ایده پردازی ضبط گردد.  این پروژه ضبط ایده ها برای آهنگسازی های آینده به سرعت تحقق یافت.  در تابستان 1968 ، کیت رلف و جیمز مک کارتی از گروه Yardbirds جدا شدند ، و پیج و نوازنده بیس کریس درجا را با  الزامی که به انجام تور پاییزی داشتند ، رها کردند. جیمی پیج  برای یافتن یک خواننده و درامر جایگزین تلاش کرد.  در ابتدا ، او می خواست خواننده تری رید و درامر پروکل هاروم ، بی جی ویلسون را به خدمت بگیرد ، اما هیچ یک از نوازندگان قادر به پیوستن به این گروه نبودند.  رید پیشنهاد کرد که پیج با رابرت پلنت تماس بگیرد ، که با گروهی به نام Hobbstweedle به عنوان خواننده فعالیت می کرد.

 

♦ تأسیس لد زپلین Led Zeppelin

 پیج پس از شنیدن صدای آواز رابرت پلنت، در اوت سال 1968 از رابرت پلنت  خواست که به گروه بپیوندد ، همان ماه که کریس درجا از پروژه جدید انصراف داد.  پس از عزیمت درجا ، جان پل جونز به عنوان باسیست گروه به گروه پیوست.  رابرت پلنت پیشنهاد کرد که پیج جان بونهام ، نوازنده درام گروه قدیمی Plant ، Band of Joy را استخدام کند.  بونهام در نهایت متقاعد شد که به این گروه بپیوندد ، زیرا توسط هنرمندان دیگری که پول بیشتری به یک درامر می دادند قبل از لد زپلین Led Zeppelin به او پیشنهاد همکاری شده بود.  در ماه سپتامبر ، بونهام موافقت کرد که به گروه بپیوندد.  با اجرای New Yardbirds ، گروه کنسرت های  Yardbirds را که از قبل برای آن بلیط رزرو شده بود  در اسکاندیناوی در اواخر سپتامبر 1968 انجام داد. ماه بعد ، آنها اولین آلبوم خود را در کمتر از 30 ساعت ضبط کردند.  همچنین در ماه اکتبر ، درجا به پیج اطلاع داد که فقط برای اجراهای  زنده از حق نام New Yardbirds برخوردار است ، بنابراین گروه نام خود را به Led Zeppelin تغییر داد.  گرانت به گروه کمک کرد تا قبل از پایان سال با Atlantic Records در ایالات متحده قرارداد تنظیم و ضبط موسیقی امضا کند.

به آنها مبلغ 20000 دلار پیش پرداخت داده شد ، در آن تاریخ ، این بیشترین مبلغی بود که برای یک گروه جدید تأسیس پرداخت شده بود.در اوایل سال 1969 ، لد زپلین اولین تور آمریکایی خود را آغاز کرد ، که به زمینه سازی برای انتشار اولین آلبوم معروف خود در ژانویه کمک کرد.  دو ماه پس از انتشار ، Led Zeppelin به لیست ده آلبوم برتر آمريكا صعود كرد.  در طول سال 1969 ، گروه بی وقفه توربرگزار می کردند ، و در آمریکا و انگلیس بی وقفه همه جا حرف از آنها بود.  در حالی که آنها در جاده بودند ، آلبوم دوم خود را به نام Led Zeppelin II ضبط کردند و این سرعت به بلوزهای بلند کشیده و ریف سنگین ضبط که در این آلبوم شنیده می شود هویتی محسوس بخشید. که برگرفته از همان هیاهویی است که در اطراف گروه شکل گرفته بود.

 

♦ آلبوم Led Zeppelin III

 Led Zeppelin II نیز مانند نسخه قبلی خود در اکتبر 1969 بلافاصله مورد توجه دنبال کنندگان موسیقی قرار گرفت و دو ماه پس از انتشار در رده های برتر جدول موسیقی آمریکایی ها قرار گرفت و هفت هفته را در شماره یک گذراند.  این آلبوم به تاسیس لد زپلین به عنوان یک جاذبه بین المللی برگزاری کنسرت کمک کرد و برای سال بعد ، گروه به تورهای بی وقفه خود ادامه دادند.  Led Zeppelin با Led Zeppelin III شروع به گسترش افق دید خود کرد.  این آلبوم در یک کلبه در ولز ضبط و در اکتبر 1970 منتشر شد ، آنها در این آلبوم موسیقی فولکلور بریتانیا را با سنگینی موسیقی راک در هم آمیختند، ترکیبی که صدای گروه را عمیق تر کرد.  Led Zeppelin III هم در انگلیس و هم در ایالات متحده در لیست برترین آهنگ هابه رتبه یک رسید اما در مقایسه ، فروش این آلبوم نسبت به دو آلبوم  پرفروش قبلی کمتر بود.  هرگز در انگلیس موفق به دریافت گواهینامه پلاتین نشد ، اما با گذشت سالها ، شش بار در ایالات متحده موفق به اخذ پلاتین شد ، که نشان از شهرت آن به عنوان یکی از متمایزترین آلبوم های  گروه دارد. علی رغم ابراز انزجار Led Zeppelin از تک آهنگ ها ، آنها با انتشار "آهنگ مهاجر" به عنوان هفتم در لیست برترین آهنگ های ایالات متحده دست یافت، و با حمایت غیر" LP Hey "هی ، چه کاری می توانم انجام دهم" ، تنها طرف B آنها  در یک آلبوم ظاهر شد. Led Zeppelin به اندازه Led Zeppelin III به اندازه لد Zeppelin II تور نرفت ، اما آنها در تلاش بودند تا وضعیت خود را به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های راک تثبیت کنند. رکورد بعدی آنها ،  رکورد بدون عنوان که معمولاً لد زپلین IV نامیده می شود بود ، این آلبوم  سبب ساز تقویت شهرت این گروه شد. در نوامبر 1971 ، لد زپلین IV آبی های سنگین II را با عرفان های عامیانه III ادغام کرد و در تقاطع آن دو حالت "Stairway to Heaven" شکل گرفت ،  حماسه هشت دقیقه ای که بسیاری از ابهت های Led Zeppelin را در بر می گرفت. "Stairway to Heaven" یک ضبط فوری رادیویی بود ، سرانجام به پربازدیدترین آهنگ در تاریخ رادیو های پخش موسیقی تبدیل شد ؛ این آهنگ هرگز به صورت تک منتشر نشد. علی رغم این واقعیت که  آلبوم هرگز به شماره یک در آمریکا نرسید ،  Led Zeppelin IV بزرگترین آلبوم این گروه بوده است ، در چهار دهه پس از انتشار بیش از 37 میلیون نسخه فروش داشته است.

 

 ♦ خانه های مقدس

 Led Zeppelin با بزرگترین تور تا به امروز از Led Zeppelin IV پشتیبانی کرد - بزرگترین آنها بر اساس تعداد کنسرت .  در سراسر جهان آنها با برگزاری کنسرت ها به استادیوم ها و میادین ورزشی رفتند ، و پیشگام جریانی در برگزاری کنسرت شدند که بعداً در این دهه به امری عادی تبدیل شد و افسانه های بسیاری  را در این راه برجای گذاشت.  آنها پس از اتمام تور 1972 خود ، از کانون توجه عقب نشینی کردند و پنجمین آلبوم خود را با نام Houses of the Holy ضبط کردند.  خانه های مقدس در مارس 1973 انتشار یافت و آنها را در میان سنگهای مبهم و حماسه های هفت دقیقه ای که در لبه های فانک و رگی ساخته  شده بودند ، پیدا کردند.  یک بار دیگر ، Zeppelin آلبوم پر سر و صدا دیگری در دستان خود داشت و موفقیت آن منجر به یک تور بزرگددر آمریکا شد که رکوردهای گیشه را شکست - بیشتر این رکوردها قبلاً توسط بیتلز نگهداری می شدند.  اوج تور این گروه در یک ایستگاه در مدیسون اسکوئر گاردن نیویورک در ژوئیه 1973 بود ، دوره ای که به عنوان فیلم کنسرت  کنسرت The Song Is the Same Remains همان سال 1976 فیلمبرداری و منتشر شد. پس از این تور رکوردشکنی ، لد زپلین یک دوره را با آرامش سپری کرد. سالی آرام در سال 1974 ، بدون انتشار هیچ آهنگ و آلبوم  جدید و اجرای کنسرت.  با این حال ، آنها استودیو ضبط موسیقی خود را با نام Swan Song تأسیس کردند ، که همه آلبوم های بعدی لد زپلین را منتشر کردند ، کارهای بسیار زیبا و چندین تک آهنگ دیگر.

Physical Graffiti ، یک آلبوم دوتایی که در فوریه 1975 منتشر شد ، اولین انتشار گروه درsong  Swan بود.  این آلبوم با موفقیت بسیار سریع موفق شد و در رده های بالای جدول هم در آمریکا و هم در انگلیس قرار گرفت.  لد زپلین یک تور بین المللی را با پنج شب حضور در دادگاه ارلز لندن آغاز کرد اما در آستانه یک موفقیت بزرگ جهانی دیگر برای این گروه همه چیز ناگهان بهم ریخت  ، رابرت پلنت و همسرش هنگام تعطیلات در یونان دچار یک تصادف شدید اتومبیل شدند.  این تور لغو شد و Plant بقیه سال را صرف بازیابی سلامت خود کرد.

 

♦ حضور

 با بهبودی رابرت پلنت Plant ، گروه برای ضبط آلبوم جدیدی به سمت مالیبو حرکت کردند.  آلبوم Presence که در بهار 1976 ظاهر شد و در حالی که اولین بار در ایالات متحده و انگلیس در جایگاه یک قرار گرفت ، فروش کمی نسبت به آلبوم های قبلی عقب افتاد ، احتمالاً به دلیل تصمیم گروه برای شرکت نکردن در تور در حمایت از آلبوم.  در عوض ، آنها ف ویدئو کلیپ ترانه  را منتشر كردند كه در پاییز 1976 ظاهر شد.  موسیقی متن آن در انگلستان به شماره یک رسید و سرانجام شماره دو در ایالات متحده در نهایت در بهار 1977 با تور ایالات متحده گروه به صحنه بازگشت (انگلیس از حد مجاز خارج بود ، زیرا گروه تصمیم به تبعید خود خواسته و فرار مالیاتی گرفت)  .  پول کنسرت ها بسیار زیاد بود اما نزدیک به سه ماه از برگزاری تور ، کاراک پسر شش ساله پلنت  به دلیل عفونت معده درگذشت.  لد زپلین بلافاصله تور را لغو کرد و هیچ خبری در مورد برنامه ریزی مجدد یا عدم برگزاری آن ارائه نداد و باعث گمانه زنی های گسترده در مورد آینده گروه شد.  برای مدتی به نظر می رسید که Led Zeppelin تمام شده است.  رابرت پلنت نیمه دوم 1977 و قسمت بیشتر  1978 را در انزوا گذراند.  این گروه کار روی آلبوم جدید را شروع نکردند تا اواخر سال 1978 ، زمانی که شروع به ضبط در استودیوی ABBA در Polar Studios در سوئد کردند.  یک سال بعد ، گروه یک تور کوتاه اروپا را اجرا کرد و در سوئیس ، آلمان ، هلند ، بلژیک و اتریش اجرا کرد.  در آگوست سال 1979 ، لد زپلین دو کنسرت بزرگ در کنبورث اجرا کرد.  این نمایش ها اولین اجرای انگلیسی آنها در چهار سال گذشته بود و آخرین کنسرت های در انگلستان آنها نیز بود.

 

♦ آلبوم  Through Through Out Door  در Through Through Out Door ، آلبوم استودیویی هشتم با تأخیر بسیار زیاد گروه ، سرانجام در سپتامبر سال 1979 منتشر شد. این آلبوم در جدول شماره یک در هر دو کشور آمریکا و انگلیس قرار گرفت.  در ماه مه سال 1980 ، لد زپلین آخرین تور اروپایی خود را آغاز کرد.  در ماه سپتامبر ، آنها در خانه جیمی پیج شروع به تمرین کردند تا برای یک تور آمریکایی آماده شوند.  در 25 سپتامبر ، پیکر بی جان . جان بونهام را در رختخواب خود پیدا كردند - بدنبال استعمال بی رویه نوشیدنی الکلی در  تمام روز ، او از حال رفته بود و استفراغ خود را خفه كرده بود.  در دسامبر سال 1980 ، لد زپلین اعلام کرد که در حال انحلال هستند ، زیرا آنها نمی توانند بدون بونهام ادامه دهند.

 

♦ زوم  پس از جدایی ، اعضای باقیمانده همه شغل انفرادی را شروع کردند.  جان پل جونز به تهیه کنندگی موسیقی و تنظیم آهنگ بازگشت.  سالها در ظرفیت پشت صحنه ماند و تا سال 1999 منتظر ماند تا اولین انفرادی خود را با نام Zooma منتشر  کند.  جیمی پیج پس از ضبط موسیقی متن فیلم Death Wish II ، مجموعه محصولات زپلین Coda را تهیه کرد که در پایان سال 1982 منتشر شد. در همان سال ، رابرت پلنت  کار انفرادی خود را آغاز کرد.  در سال 1984 ، پلنت و پیج به طور خلاصه در گروه قدیمی ستارگان Honeydrippers به   هم پیوستند.  پس از ضبط یک EP با Honeydrippers ، پلنت به کار انفرادی خود بازگشت و پیج با خواننده سابق کمپانی Bad Company ، پل راجرز ، شرکت خود را تشکیل دادند.  در سال 1985 ، لد زپلین برای اجرا در Live Aid مجدداً متحد شد و توسط درامرهای Phil Collins و Tony Thompson پشتیبانی شد ، و باعث ایجاد شایعاتی در مورد تشکیل  مجدد گروه شد.  تشکیل مجدد هرگز تحقق نیافت.  در سال 1988 ، گروه برای اجرای کنسرت 25 سالگی آتلانتیک تشکیل شد ، این بار با پسر جان بونهام ، جیسون اجرا کرد. در طی سال 1989 ، پیج بازسازی کاتالوگ گروه برای انتشار در مجموعه جعبه 1990 لد زپلین را آغاز کرد.  در آن زمان ، مجموعه چهار دیسک به پر فروش ترین مجموعه جعبه چندتایی  دیسک در همه زمان ها تبدیل شد ، که سه سال بعد توسط یک مجموعه pack دیگر دنبال شد ، مجموعه ده دیسک ماموت The Complete Studio Recordings.

 

 

♦ No Quarter

 در سال 1994 ، پیج و پلنت  برای ضبط بخشی از MTV Unplugged که با عنوان No Quarter در پاییز 1994 منتشر شد ، دوباره بهم پیوستند. اگرچه این آلبوم پلاتین شد ، اما با توجه به پیش بینی گردآوری  مجدد Led Zeppelin ، فروش ناامید کننده بود.

سال بعد ، پیج و پلنت  یک تور موفق بین المللی را آغاز کردند که در نهایت منجر به ضبط استودیوی کاملاً جدیدی شد ، Walking into Clarksdale ساخته استیو آلبینی.  اگرچه نظرات مثبتی دریافت کرد ، آلبوم موفقیت چشمگیری نداشت - فقط در آمریکا رتبه Gold دریافت کرد - و پیج و پلنت  اندکی بعد اتحاد خود را پایان دادند.  پیج در حالی با بلک کلاوز به تور رفت که پلانت کار انفرادی خود را از سر گرفت.  انتشارات بعدی بایگانی Zeppelin در اواخر دهه 90 ، از جمله جلسات BBC دیسک دو ستاره ای 1997 ، به علاوه اولین مجموعه های رسمی Zep - 1999 Early Days: The Best Of، Vol.  1 و 2000's Latter Days: The Best of، Vol.  2 - و چگونه غرب برنده شد ، مجموعه ای در سال 2003 شامل نکات برجسته زنده از کنسرت های Zeppelin در لس آنجلس در سال 1972. در همان سال ، گروه یک مجموعه تحسین برانگیز دو دی وی دی 2003 را از سالهای 1969-1979 منتشر کرد.  در سال 2007 هنگامی که گروه یک کنسرت تاریخی را در 02 لندن به یاد احمد ارتگون بنیانگذار Atlantic Records اجرا کردند ، یک دیدار کامل از اعضای زنده مانده گروه ، با جیسون بونهام ، انجام داد.  این مجموعه فیلمبرداری و ضبط شد و سرانجام به عنوان یک نسخه تجاری تحت عنوان Celebration Day در پاییز 2012 ظاهر شد.

 

 ضبط هایکامل بی بی سی

 در سال 2014 ، لد زپلین یک کمپین کاتالوگ عظیم را تحت نظارت جیمی پیج راه اندازی کرد ، که شامل نسخه های تازه بازسازی شده از همه آلبوم های گروه  ، موجود در CD ، بارگیری با وضوح بالا و وینیل بود.  علاوه بر این ، Deluxe Editions حاوی موارد قبلاً منتشر نشده از بایگانی ها بود.  اولین دور از انتشار مجدد شامل سه آلبوم اول گروه بود و در ژوئن 2014 ظاهر شد.  آخرین دور در ژوئیه 2015 ظاهر شد. این گروه همچنین ضبط کامل بی بی سی را در سال 2016 منتشر کرد ، نسخه به روز شده و گسترش یافته مجموعه جلسات بی بی سی در سال 1997.  این مجموعه شامل هشت ضبط قبلاً منتشر نشده بود که در میان آنها یک ضبط  رادیویی طولانی مدت از دست رفته شامل قطعات "You Shook Me" ، "Sunshine Woman" و "I Can't Quit You Baby" وجود داشت.  در سال 2018 ، نسخه گسترده ای از "چگونه غرب برنده شد" در ماه مارس منتشر  شد و نسخه Super Deluxe از آهنگ  همان باقی مانده است در سپتامبر منتشر شد.

منبع: www.allmusic.com

 

► آهنگ معروف Going to Califirnia

 

► آهنگ معروف Whole Lotta Love

 

► آهنگ معروف Immigrant Song Love

 

► آهنگ معروف Stairway to Heaven | پلکانی به بهشت 

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه