مروری بر زندگینامه و آثار پائولو سورنتینو  Paolo Sorrentino  کارگردان و فیلم نامه نویس  نام دار ایتالیایی

پائولو سورنتینو کارگردان و فیلم نامه نویس مشهور معاصر ایتالیایی است که بارها برنده جایزه اسکار، گلدون گلوب، فیلم کن، جشن.اره فیلم ونیز و ... بوده است. 

مروری بر زندگینامه و آثار پائولو سورنتینو  Paolo Sorrentino  کارگردان و فیلم نامه نویس  نام دار ایتالیایی

بررسی اجمالی زندگی و آثار پائولو سورنتینو

 متولد 31 می 1970 در ناپل، کامپانیا، ایتالیا

 

 کارگردان و فیلمنامه نویس پائولو سورنتینو در سال 1970 در ناپل به دنیا آمد وی پدر و مادرش را در 16 سالگی از دست داد یتیم شد. در 25 سالگی، پس از چند سال تحصیل در دانشکده اقتصاد و بازرگانی در  دانشگاه ناپل فدریکو دوم، او تصمیم گرفت در صنعت فیلم کار کند.  اولین فیلم بلند او L'uomo in più با بازی تونی سرویلو و آندره آ رنزی در جشنواره فیلم ونیز در سال 2001 انتخاب شد، سه نامزدی برای داوید دی دوناتلو (جوایز اسکار ایتالیا) و برنده Nastro d'Argento  جایزه اسکار روزنامه نگاران سینمای ایتالیا) برای بهترین کارگردانی در اولین فیلم خود.

پائولو سورنتینو در سال 2004 Le conseguenze dell'amore را کارگردانی کرد که در جشنواره فیلم کن در بخش مسابقه انتخاب شد و مورد تحسین منتقدان ایتالیایی و بین المللی قرار گرفت.  این فیلم برنده بسیاری از جوایز مهم ایتالیایی از جمله پنج جایزه دیوید دی دوناتلو شد: بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، بازیگر مرد و فیلمبرداری.  سه سال بعد، سومین فیلم او به نام L'amico di famiglia نیز در جشنواره کن انتخاب شد.  در سال 2008، همکاری دیگری با تونی سرویلو، Il Divo، سومین فیلم او شد که در جشنواره کن برگزیده شد.  این فیلم نامزد بهترین گریم در جوایز اسکار شد و برنده هفت جایزه دیوید دی دوناتلو، پنج جایزه Ciak d'Oro و پنج جایزه Nastri d'Argento شد. 

پائولو سورنتینو همچنین یک رمان Hanno tutti ragione (حق همه) در سال 2010 و دو مجموعه داستان کوتاه منتشر کرده است: Tony Pagoda e i suoi amici (2012) و Gli aspetti irrilevanti (2016).  منطقه هانو توتی به گرمی مورد استقبال منتقدان و عموم قرار گرفت و در فهرست نهایی جایزه Premio Strega، معتبرترین جایزه ادبیات ایتالیا قرار گرفت.  تا سال 2021، هفت فیلم از 9 فیلم او در رقابت در جشنواره کن ارائه شده است، جایی که ایل دیوو در سال 2008 برنده جایزه داوری شد.

در سال 2014، فیلم La Grande Bellezza او برنده اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان شد.  و همچنین یک بفتا و پنج جایزه EFA.  در سال 2016، La Giovinezza نامزد اسکار بهترین آهنگ اصلی و دو نامزدی گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین آهنگ اصلی شد.  این فیلم برنده سه جایزه فیلم اروپا شد.  او در سال 2016 اولین سریال تلویزیونی خود را ساخت: پاپ جوان.  در سال 2021، È stata la mano di Dio برنده جایزه بزرگ هیئت داوران در هفتاد و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شد.

پائولو سورنتینو کارهای خود را پس فیلم برداری نگاه نمی کند تا پس از تدوین که فیلم یکپارچه را ببیند. وی هیچ وقت در یک مدرسه فیلم سازی مطالعه نکرده است. او بدون گوش دادن به موسیقی نمی تواند دست به نگارش فیلمنامه ها و کتاب هایش بزند. او برای اولین بار در فلم نانی مورتی به نام ایل کاشمانو (۲۰۰۲) بازی کرد.

 

منبع وب سایت: www.imdb.com/name/nm0815204/bio

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه