دیدگاه متفاوت سونی و ماکروسافت درباره تولید پلی استیشن 4، PS4 و ایکس باکس وانXbox One 

چرا تولید پلی استیشن 4،  PS4 افزایش یافته است؟ چرا تولید ایکس باکس وان Xbox One متوقف شده است؟ برنامه سونی و مایکروسافت برای نسل نهم چیست؟

دیدگاه متفاوت سونی و ماکروسافت درباره تولید پلی استیشن 4، PS4 و ایکس باکس وانXbox One 

نحوه مدیریت تولید کنسول های پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان تفاوت آشکاری را در رویکردهای سونی و مایکروسافت نشان می دهد.

کنسول‌های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سریز در نوامبر 2020 منتشر شدند و نظرات تحسین‌برانگیزی از سوی کسانی که ‌توانستند به این کنسول ها دسترسی پیدا کنند ، منتشر شد. یکی از معدود شکایات در مورد این کنسول ها عدم وجود تجربیات واقعی نسل بعدی بود، شکایتی که با انتشار تدریجی بازی‌های جدید و پربار تر شدن کتابخانه بازی‌های هر کنسول، اکنون محو شده است. پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری X|S هنوز مورد تقاضا هستند، و البته که هنوز مشکلات عرضه وجود دارد.

بسیاری از گیمرهای بالقوه نسل بعدی هنوز هم موجودی این کنسول ها را دنبال می‌کنند ، تا فرصت مناسب برای دستیابی به کنسول مورد انتخابشان را پیدا کنند. این در پاسخ به کمبود کنسول‌های نسل بعدی، همراه با تقاضای انبوه برای آن‌ها است که موقعیت دشواری را برای گیمرها ایجاد کرده است. هنوز هم کنبود عرضه برای کنسول های نسل بعدی ادامه دارد ، در نتیجه کار گیمرها برای دستیابی به سیستم نسل بعدی در حال حاضر سخت تر از سال گذشته شده است. در حالی افراد می توانند از طریق  بازارهای واسطه اقدام به خرید کنند، این امر به قیمت های تورمی می انجامد که ممکن است بسیاری مایل به پرداخت آن نباشند (البته خیلی نگران نباشید ، در ایران ما به هر حال از بازاری با واسطه های فراوان خرید میکنیم...!!!)

در پاسخ به کمبود کنسول‌های نسل بعدی، بسیاری از گیمرها ممکن است به انتخاب های نسل قبلی متمایل شوند، خواه PS4 Pro یا Xbox One X برای قابلیت‌های 4K خود، یا Xbox One و PS4 پایه برای کسانی که کمتر نگران ضعف گرافیکی هستند. همانطور که اخیراً مشخص شده است، گیمرها ممکن است حتی در یافتن سیستم های نسل قبلی بسته به کنسول انتخابی خود، دستیافت های متفاوتی داشته باشند. در حالی که سونی و مایکروسافت هر دو در فضای یکسانی رقابت می کنند، آنها البته شرکت های جداگانه ای هستند، و رویکرد آنها نسبت به توزیع سیستم های نسل قبلی این موضوع را واضح تر از همیشه نشان می دهد.

چرا تولید PS4 افزایش یافته است؟

در حالی که سونی در نظر داشت تولید پلی استیشن 4 را در پایان سال 2021 متوقف کند، به نظر می رسد که سیستم نسل قبلی اکنون قرار است عمر جدیدی به دست آورد. در پاسخ به کمبود سیستم های پلی استیشن 5، سونی در حال افزایش تولید پلی استیشن 4 است. اگرچه این امر ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما این امر در نتیجه کمبود نیمه هادی ها است که به طور جدی بر تولید سیستم های پلی استیشن 5 تأثیر می گذارد. این بدون شک برای گیمرهایی که پلی استیشن 4 دارند اما هنوز به سیستم نسل بعدی دست پیدا نکرده اند، ناامید کننده خواهد بود، اما برای گیمرهایی که هیچ کنسولی ندارند، می تواند فرصتی برای تهیه یک پلی استیشن 4 فراهم کند.

اوایل سال گذشته گزارش ها حاکی از آن بود که پلی استیشن 5 در سال 2022 برای جبران کمبود عرضه باز طراحی می شود، اما این برنامه ها به نظر متوقف شده اند. تا زمانی که کمبود عرضه پلی استیشن 5 کاهش پیدا نکند، به نظر می رسد که پلی استیشن 4 کنسول اصلی برای طرفداران پلی استیشن باشد که هنوز فرصت ارتقا پیدا نکرده اند. این حداقل راهی را برای گیمرها فراهم می کند تا بتوانند بازی های ویدیویی را انجام دهند، البته نه با گرافیک 4K و 60 فریم در ثانیه که بسیاری ممکن است امیدوار باشند تا این زمان آن را تجربه کرده باشند. خوشبختانه در حال حاضر هنوز تعداد کمی از بازی‌های انحصاری نسل بعدی وجود دارد، بنابراین گیمرهای پلی استیشن 4 هم به انتخاب‌های گیمرهای پلی استیشن 5 دسترسی خواهند داشت.

چرا تولید Xbox One متوقف شده است؟

بر اساس گزارش ها، نه تنها تولید کنسول های ایکس باکس وان متوقف شده است، بلکه در واقع اواخر سال 2020 تقریباً در زمان عرضه کنسول های نسل نهمی ایکس باکس تولید ایکس باکس وان متوقف شده بود. این بخشی از یک تغییر راه واضح به سمت نسل بعدی بازی ها است . ماکروسافت با وجود دستاوردهایی که Xbox One در انتهای نسل هشتم به دست آورده بود ، با اجرایی کردن این برنامه یک قدم از نسل قبلی فاصله گرفته است. پلی استیشن 4 اولین انتخاب مطمئن برای گیمرها در نسل قبلی بود و بیش از دو برابر میزان فروش ایکس باکس وان فروخت. شاید این همان چیزی باشد که باعث تمرکز روی Xbox Series X|S نسبت به Xbox One شده است.

به نظر می رسد که این تغییر به سمت تمرکز بر روی بازی های نسل بعدی برای ایکس باکس جواب داده است، زیرا Xbox Series X و S  در عمل بسیار رقابتی تر با PlayStation 5 هستند. گزینه اقتصادی ایکس باکس، Xbox Series S، نیز علی رغم فقدان پشتیبانی از خروجی 4K و هارد با ظرفیت بالا ، عملکرد خوبی داشته است. ممکن است گیمرها با پیشنهادات و سرویس های این سیستم، مانند Xbox Game Pass متقاعد به خرید شده باشند، و حتی ممکن است ساده تر از PlayStation 5 در دسترس برخی قرار گرفته باشد. به نظر می رسد در این نسل، Xbox جایگاه عمده ای از بازار PlayStation را به دست آورده است و همین امر توقف تولید کنسولهای نسل قبل را در اواخر سال 2020 توجیه میکند.

برنامه دو کمپانی برای نسل نهم:

واضح است که ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 از زمان راه اندازی سیستم های نسل بعدی، رفتار بسیار متفاوتی داشته اند، که ممکن است نمایش دهنده ابعادی از نگاه گسترده این دو کمپانی به نسل نهم باشد. درحالی که سونی هنوز به PS4 باور دارد ، به نظر می رسد ایکس باکس وان دیگر متعلق به گذشته است. انحصاری های نسل بعدی پلی استیشن 5 نشان می دهد که نسل نهم همچنان مورد توجه سونی قرار دارد، با این حال مشخص است که سونی تمام تمرکز خود را معطوف نسل نهم نکرده است. این ممکن است از دیدگاه طرفدارانی که دارای پلی استیشن 5 هستند یا به دنبال خرید آن در آینده نزدیک هستند، ناامید کننده باشد.

با این حال، از منظری دیگر، توقف تولید سیستم های ایکس باکس وان ممکن است برای کسانی که هنوز ایکس باکس وان دارند و امید به ادامه استفاده از آن در آینده دارند، نگران کننده باشد. تمرکز سریع بر روی سیستم‌های Xbox Series X|S ظاهراً منجر به نتایج عالی از نظر فروش این سیستم‌ها شده است، اما طرفداران Xbox One با حس جا ماندگی مواجه هستند. جایی که ایکس باکس کاملاً آماده است تا با کنسول های ایکس باکس سریز به آینده بازی ها متعهد شود، پلی استیشن هنوز مشغول آماده سازی است. منصفانه این است که بگوییم هم پلی استیشن و هم ایکس باکس مشتاقانه منتظر نسل بعدی هستند، اما پلی استیشن به دنبال حفظ پیوند با گذشته خود هم هست، که همین امر ممکن است با کند کردن روند انتقال ، اوضاع را بهتر و یا حتی بدتر کند.

 

منبع:  Gamerant.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

مقالات پیشنهادی >

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه