مروری بر زندگینامه و آثار گروه موسیقی راک و هوی متال جوداس پریست Judas priest

 جوداس پریست یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های هوی متال دهه ۷۰ بودند که در اواخر دهه ۷۰، موج نوی هوی متال بریتانیا را رهبری کردند.

مروری بر زندگینامه و آثار گروه موسیقی راک و هوی متال جوداس پریست Judas priest

نوشته استفن توماس ارلوین
 جوداس پریست یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های هوی متال دهه ۷۰ بودند که در اواخر دهه ۷۰، موج نوی هوی متال بریتانیا را رهبری کردند.  گروه که با چرم و زنجیر تزئین شده بود، گوتیک متال بلک سبث را با ریف‌ها و سرعت لد زپلین در هم آمیخت، و همچنین یک آرایش  گیتار تهاجمی همراه با دو لید گیتار را اضافه کرد.  با انجام این کار، آنها سرعت نوازندگی در هوی متال را بسیار بالا بردند و آلبوم هایی محبوب را از سال 1975 تا 1985 تنظیم کردند و همچنین زمینه را برای رشد بسیار سریع و مرگ متال دهه 80 فراهم کردند.

 

جوداس پریست در سال 1970 در بیرمنگام انگلستان تشکیل شد و اعضای اصلی این گروه گیتاریست K.K.  داونینگ و ایان هیل نوازنده بیس بودند.  گروه با پیوستن آلن اتکینز و درامر جان الیس، اولین کنسرت خود را در سال 1971 اجرا کرد. گروه قبلی اتکینز جوداس پریست نام داشت، با این حال اعضا تصمیم گرفتند که این بهترین نام برای گروه جدید است.  این گروه در طول سال 1971 نمایش های متعددی را اجرا کرد.  در طول سال، الیس توسط آلن مور جایگزین شد.  تا پایان سال، کریس کمبل جایگزین مور شد.  پس از یک سال تور در بریتانیا، اتکینز و کمپبل در سال 1973 گروه را ترک کردند و راب هالفورد خواننده و جان هینچ درامر جایگزین آنها شدند.  آنها به تور خود ادامه دادند، از جمله بازدید از آلمان و هلند در سال 1974. در زمان تکمیل تور، آنها یک قرارداد رکورددار با Gull، به عنوان یک لیبل مستقل بریتانیایی، منعقد کرده بودند.  جوداس پریست قبل از ضبط اولین آلبوم خود، گیتاریست گلن تیپتون را اضافه کرد.

 

 راکا رولا
 آلبوم Rocka Rolla در سپتامبر 1974 منتشر شد و تقریباً مورد توجه قرار نگرفت.  سال بعد، آنها اجرای خوبی در جشنواره ریدینگ ارائه دادند و هینچ گروه را ترک کرد.  آلن مور جایگزین او شد.  در اواخر همان سال، گروه بال های غمگین سرنوشت را منتشر کرد که بازخوردهای مثبتی را به همراه داشت.  با این حال، عدم فروش گروه را در وضعیت مالی بدی قرار می داد که با قرارداد بین المللی با CBS Records برطرف شد.  Sin After Sin (1977) اولین آلبومی بود که تحت آن قرارداد منتشر شد.  این آلبوم با سیمون فیلیپس که جایگزین مور شد، ضبط شد.  این آلبوم نقدهای مثبتی دریافت کرد و گروه برای اولین تور آمریکایی خود با Les Binks برای نوازندگی درام بریتانیا را ترک کردند.

 

 Stained class
 هنگامی که آنها به انگلستان بازگشتند، جوداس پریست در سال 1978 Stained Class را ضبط کرد، ضبطی که آنها را به عنوان یک گروه  بین المللی در متال معرفی کرد.  همراه با Hell Bent for Leather (ماشین کشتار در بریتانیا) در سال 1979، Stained Class موج جدید نوپای جنبش هوی متال بریتانیا را تعریف کرد.  تعداد قابل توجهی از گروه‌ها از تصویر چرم پوش های جوداس پریست و صدای ریف های خشک گیتار و سبک خوانندگی منحصر بفردراب هالفورد و  پریست استفاده کردند و موسیقی خود را سخت‌تر، سریع‌تر و بلندتر کردند.  پس از انتشار Hell Bent for Leather، گروه آلبوم زنده Unleashed in the East (1979) را در ژاپن ضبط کرد.  این اولین آلبوم پلاتینیوم آنها در آمریکا شد.  لس بینکس در سال 1979 گروه را ترک کرد.  دیو هالند درامر سابق Trapeze جایگزین او شد.  آلبوم بعدی آنها، شمشیر بریتانیایی در سال 1980، در جدول بریتانیا در رتبه سوم قرار گرفت، تک آهنگ های موفق "Breaking the Law" و "Living After Midnight" را راه اندازی کرد و دومین رکورد پلاتینیوم آمریکایی آنها بود.  Point of Entry که سال بعد منتشر شد، تقریباً به همان اندازه موفق بود.

 

 فریاد برای انتقام
 در آغاز دهه 80، جوداس پریست علاوه بر پرفروش ترین آلبوم های ضبط شدهذ، یکی از جاذبه های برتر کنسرت در سراسر جهان بود.  Screaming for Vengeance (1982) با تک آهنگ پرطرفدار "You've Got Another Thing Comin"، اوج محبوبیت آنها را نشان داد و در رتبه 17 آمریکا قرار گرفت و بیش از یک میلیون نسخه فروخت.  دو سال بعد، Defenders of the Faith تقریباً با عملکرد قبلی خود مطابقت داشت، با این حال سلیقه متال  شروع به تغییر کرد، زیرا متالیکا و دیگر گروه‌های اسپید/ترش متال شروع به افزایش محبوبیت کردند.  این تغییر در توربو 1986 مشهود بود، جایی که جوداس پریست به نظر می رسید با روندهای کنونی ارتباط نداشته باشد.  با این حال، این رکورد تنها بر اساس تشخیص نام، بیش از یک میلیون نسخه در آمریکا فروخت.  با این حال اجرای زنده پریست  در سال 1987 ... اولین آلبوم آنها از زمان Stained Class بود که طلایی نشد.  Ram It Down (1988) بازگشتی به متال خالص  بود و گروه را به وضعیت طلا بازگرداند.  دیو هالند پس از این رکوردگروه را  ترک کرد و اسکات تراویس برای Painkiller در سال 1990 جایگزین او شد.

مانندRam it dawn آلبوم Painkiller تأثیری خارج از طرفداران سرسخت گروه نداشت، با این حال گروه همچنان یک برگزار کننده کنسرت محبوب بود.

 

 جوگولاتور
 در اوایل دهه 90، راب هالفورد گروه تراش خود را به نام فایت راه اندازی کرد و جوداس پریست را ترک کرد.  در سال 1996، پس از آلبوم انفرادی گلن تیپتون، گروه با یک خواننده جوان جدید، تیم "ریپر" اوونز (که قبلاً یکی از اعضای گروه ادای احترام Priest و Winter's Bane) بود، دوباره شروع به کار کرد.  آنها سال بعد را صرف ضبط Jugulator در میان هیاهوهای زیاد خود در مورد بازگشت پریست به ریشه هایش  کردند.  این آلبوم پس از انتشار در اواخر سال 1997 در رتبه 82 جدول آلبوم های بیلبورد قرار گرفت. هالفورد در آن زمان Fight را به دنبال کاهش طرفدار منحل کرد و با یک پروژه جدید، Two، با برچسب Nothing ترنت رزنور قرارداد امضا کرد.  در این میان، اعضای باقی‌مانده Judas Priest با '98 Live Meltdown، یک مجموعه زنده ضبط شده در طول تور افتتاحیه آنها با خوانندگی  Ripper ادامه دادند.  تقریباً در همان زمان، فیلمی در حال آماده سازی و تولید بود تا بر اساس داستان ریپر در مورد اینکه چگونه او توانسته بود در گروه موسیقی مورد علاقه‌اش حضور داشته باشد، ساخته شود.  اگرچه قرار بود Priest در ابتدا با این فیلم درگیر باشد، اما در نهایت از این فیلم کنار کشیدند، اما تولید به هر حال ادامه یافت (فیلم، ستاره راک، در نهایت در تابستان 2001 با بازی مارک والبرگ در نقش اصلی اکران شد)  .  راب هالفورد در این بین، Two را تنها پس از یک آلبوم واحد، Voyeurs در سال 1997، منحل کرد و با گروهی به نام هالفورد به ریشه های متال خود بازگشت.  این گروه اولین کار خود را در سال 2000 با عنوان Resurrection منتشر کرد و پس از آن با یک تور جهانی برگزار شد که گروه جدید تور Iron Maiden's Brave New World ایالات متحده را باز کرد و یک سال بعد یک مجموعه زنده (که شامل اجرای هوی متال آثار کلاسیک پریست بود) منتشر کرد -  - شورش زنده.

 

 تخریب Demolition

 در سال 2001 پریست به رهبری Ripper آلبوم جدیدی به نام Demolition منتشر کرد و کل کاتالوگ پشتی Priest برای کلمبیا با صداهای بازسازی شده و آهنگ های منتخب مجدداً منتشر شد.  در سال 2003 گروه - از جمله هالفورد - در نت‌های لاینر و انتخاب آهنگ‌ها برای باکس متالوژی که حرفه‌ای را در بر می‌گرفت، همکاری کردند، همکاری که هالفورد را دوباره به گروه بازگرداند.  اوونز در سال 2003 به طور دوستانه از گروه جدا شد و به اسطوره های هوی متال که تازه متحد شده بودند اجازه داد تور کنسرت زنده جهانی خود را در سال 2004 برنامه ریزی کنند و شانزدهمین آلبوم استودیویی خود به نام Angel of Retribution را در سال بعد منتشر کنند.  در سال 2008 گروه نوستراداموس را منتشر کرد، یک قطعه مفهومی گسترده و دو دیسکی که زندگی و زمانه پیشگوی مشهور فرانسوی را ترسیم می کرد.  در 7 دسامبر 2010، پریست این خبر را منتشر کرد که تور جهانی Epitaph آینده آنها آخرین خواهد بود.  ماه بعد، اما آنها روشن کردند که منحل نمی شوند و اعلام کردند که روی آلبوم های  جدید کار می کنند.  قبل از شروع تور، داونینگ عضو موسس گروه را به دلیل اختلاف با سایر اعضا و مدیریت آنها ترک کرد.  ریچی فاکنر جایگزین او شد.

 

 نجات دهنده ارواح Redeemer of Souls
 پریست در طول تور روی آلبوم جدید خود کار کرد که تا سال 2012 ادامه داشت. انتشار آلبوم چندین بار به تعویق افتاد، اما در نهایت اعلام شد که در جولای 2014 روشن خواهد شد. با عنوان Redeemer of Souls، توسط پریست توضیح داده شد.  به عنوان یک بازگشت سنتی و مردم پسند به ریشه های خود، و تبدیل به اولین آلبومی شد  که جزو ده آلبوم برتر گروه ها در ایالات متحده قرار گرفت و در جایگاه ششم جدول بیلبورد 200 قرار گرفت.  یک تور طولانی اتجام شد و در اوایل سال 2016 پریست آلبوم کنسرت/DVD/Blu-ray Battle Cry را منتشر کرد که در آن نکات برجسته ای از اجرای آنها در 1 اوت 2015 در جشنواره Wacken آلمان به نمایش گذاشته شد.

 

 قدرت آتش
 جوداس پریست در سال 2016 شروع به ارائه ایده های خود برای یک آلبوم استودیویی کرد، اما تا یک سال بعد به عنوان یک گروه وارد استودیو نشد.  تا ژانویه 2018 بود که آنها به مطبوعات و رسانه های اجتماعی اعلام کردند که Firepower، هجدهمین آلبوم استودیویی خود را تکمیل کرده اند.  آنها روش اصلی و ارگانیک ضبط خود را مجدداً مرور کردند و کل گروه همزمان در استودیو با هم نواختند.  آنها این موضوع را با استخدام تهیه کنندگان تام آلوم - که از سال 1979 تا 1988 روی تمام رکوردهای گروه کار کرده بودند - و اندی اسنیپ کهنه کار برنده جایزه گرمی صحه گذاشتند.

هالفورد در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: «تام آلوم درک خوبی از  این متال کلاسیک دارد و اندی بیشتر یک «تولیدکننده متال مدرن» است، و افزود: «فکر می‌کنم این تعادل بین آن متال قدیمی کلاسیک ایجاد شود.  آنچه دنیای اندی است فقط یک ادغام قابل توجه بود."

 در ژانویه 2018، گروه با انتشار یک تیزر ویدیویی برای تک آهنگ "Lightning Strikes" و اخباری از تور جهانی آینده، از انتشار Firepower در ماه مارس خبر داد.  در ماه فوریه، گیتاریست تیپتون - که یک دهه قبل به بیماری پارکینسون مبتلا شده بود - اعلام کرد که این بیماری به حدی رسیده است که مجبور شد از تور بازنشسته شود.  اسنیپ جایش را در گروه  پر کرد.  گیتاریست سابق K.K.  داونینگ، که مدعی بود از اینکه از او خواسته نشده بود که در تور جایگزین تیپتون شود، شوکه شده بود، در ملاء عام اظهار داشت که "نقش اسنیپ در واقع بسیار بیشتر از یک تهیه کننده در Firepower بود" - یعنی او در واقع قطعات تیپتون را در آلبوم اجرا  کرد.  هالفورد به رسانه ها پاسخ داد و گفت: "هر چیزی که از گلن در Firepower می شنوید، گلن تیپتون شگفت انگیز است."  او اتهام داونینگ را «کاملاً زائد» و «هزار درصد دروغ» خواند.  در 2 مارس، جوداس پریست ترانه ویدئوی آهنگ دوم "Never the Heroes" را منتشر کرد.  Firepower در 9 مارس منتشر کرد. 

منبع:  www.allmusic.com 

► آهنگ معروف  A Touch of Evil 

 

► آهنگ معروف Painkiller

 

► آهنگ معروف Living After Midnight

 

► آهنگ معروف Night Crawler

 

► آهنگ معروف Breaking The Law

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه