چرا درک مفهوم تفکر وابی سابی ژاپن (wabi sabi) سخت و دشوار است

 فرهنگ و فلسفه ژاپن ایدئولوژی منحصر به فردی از زیبایی و درک زیبایی و زیبایی شناسی در جهان دارد.  یکی از این مفاهیم جذاب ژاپنی "wabi-sabi" می باشد.

چرا درک مفهوم تفکر وابی سابی ژاپن (wabi sabi) سخت و دشوار است

در ژاپن مفاهیم عمیق و معنادار زیادی وجود دارد که بخشی از فرهنگ ژاپنی است.  سنت ها و روش های این  کشور بسیار جالب و زیباست و حول اشکال مختلف فلسفه می چرخد.  فرهنگ و فلسفه ژاپن ایدئولوژی منحصر به فردی از زیبایی و درک زیبایی و زیبایی شناسی در جهان دارد.  یکی از این مفاهیم جذاب ژاپنی "wabi-sabi" می باشد.


 تعریف وابی سابی
 وابی سابی دیدگاه یا تفکر یافتن زیبایی در هر جنبه ای از نقص در طبیعت است.  این در مورد زیبایی شناسی چیزهای موجود در هستی است که "ناقص، ناپایدار و نامفهوم " هستند.  وابی سابی نیز عمیقاً تحت تأثیر تعالیم بوداست و مکتب فکری آن را می توان با تفکر بودایی پیوند داد.  اساساً یک مفهوم یا ایدئولوژی است که از «آموزه بودایی» از سه نشانه هستی که عبارتند از «ناپایداری» (mujō)، رنج (ku) و پوچی یا عدم وجود طبیعت (kū)   ناشی می شود.
 وابی سابی روشی زیبا برای توصیف آنچه طبیعی و خالص است و تصدیق زیبایی هر ماده یا موجودی در طبیعی ترین و خام ترین شکل آن است.  این مفهوم نسبتاً غربی شده زیبایی مصنوعی و بت ساختن حالتی از کمال را که به ظاهر دست نیافتنی و غیرطبیعی است، حذف می کند.  دنیای غرب مفهوم زیبایی را به چیزی تبدیل کرده است که هر روز بیش از پیش اصلاح می شود و دست نیافتنی تر می شود و تصور زیبایی طبیعی و پذیرش معایب هستی را مخدوش می کند، اما برعکس.  باور ژاپنی ها و مفهوم وابی سابی دقیقاً همین را در بر می گیرد و به مردم اجازه می دهد بیشتر پذیرای خامی و عدم مهندسی ساخت باشند و به استقبال زیبایی از عیوب و  نقص های خامی طبیعی بروند.

 

وابی سابی در فرهنگ و هنر ژاپن
 وابی سابی تأثیر  عمیقی بر فرهنگ ژاپن دارد.  این فلسفه در بسیاری از جنبه‌های محلی مانند باغ‌های ژاپنی، معماری و بسیاری دیگر از اشکال هنر منعکس می‌شود.  تجربه کردن آن بسیار لذت بخش است و یک نظریه عالی است که از طریق هنر و دکوراسیون به واقعیت تبدیل شده است.  وابی سابی فلسفه‌ای است که از ساده‌ترین اندیشه‌ها و اندیشه‌های رایج روزمره استخراج شده، اما به زیبایی اجرا شده است.  همچنین با محیط و شیوه زندگی مردم ژاپن مطابقت دارد.
 در معماری ژاپنی، تاثیر وابی سابی چیزی است که آن را منحصر به فرد می کند.  حتی در سبک طراحی مدرن‌تر معماری ژاپنی، وابی سابی با سادگی ترکیب می‌شود تا زیبایی‌شناسی و حس راحتی منحصربه‌فرد را به همراه داشته باشد.


 
 معنی کلمات پشت وابی سابی چیست؟
 این مفهوم را می توان بهتر درک کرد اگر به ریشه های خود کلمه "wabi-sabi" تقسیم شود.  این منجر به توضیح جالبی می شود و مفاهیم زیادی را در پس مفهوم اصلی که این کلمه نشان می دهد قرار می دهد.  «وابی» بیانگر بخش سادگی، ناپایداری، نقص و عدم تکامل  است.  برعکس، «سابی» تأثیری را که زمان بر یک ماده یا هر شیئی می گذارد، نشان می دهد و بیان می کند.  "wabi-sabi" با هم ایده درک زیبایی‌شناختی از پیری، نقص‌ها و زیبایی اثرات زمان و نقص را در بر می‌گیرد.  این دو قسمت مجزا وقتی کنار هم قرار می گیرند، یکدیگر را کامل می کنند.  آنها سادگی و واقعی ترین شکل یک شی را بیان می کنند.  در نهایت، یافتن آسایش در خلوص و زندگی جدا از وسواس های مادی جهان را در بر می گیرد.
 در معماری، این به معنای طراحی راحت‌تر است که به سادگی طبیعت حاکم است.  به جای تظاهر نادرست فضایی شفاف با ایده آل‌سازی مادی «کمال»، عناصر بافت‌های خام را در بر می‌گیرد.

درک دشواری پشت این مفهوم
 برای بسیاری از غیر ژاپنی ها درک و هضم مفهوم وابی سابی در ابتدا دشوار می شود.  با این حال، هنگامی که ساده و تجزیه می شود، واضح تر و قابل درک تر می شود.  نیت خالص پشت این مفهوم در زندگی روزمره و هنر مردم ژاپن وجود دارد.  این فلسفه در فرهنگ، سنت ها و گرایش های آنها وجود دارد.  با آنچه بقیه جهان می بینند متفاوت است.  برای یک غیر ژاپنیر هضم آن در ابتدا ممکن است سخت باشد.  با این وجود، هنگامی که آن را در آغوش گرفتید، وابی سابی دری را به سوی یک باور فریبنده باز می کند.  بنابراین وابی سابی قدرت تغییر ذهنیت را دارد.  این می تواند تصور رایج از اینکه زیبایی و زیبایی شناسی واقعا چیست و چه چیزی می تواند باشد را تغییر دهد.

 

خودتان این فلسفه را امتحان کنید
 وابی سابی تصویری صلح آمیز از بودیسم و   مکتب تفکر  ژاپنی است.  این چیزی است که همه ما باید تلاش کنیم و بخشی از زندگی خود باشیم.
 می‌توانید وابی سابی را از طریق هنرهای اوروشی، خوشنویسی، سفالگری، ایک‌بانا (گل آرایی) و مراسم چای ژاپنی تجربه و کنکاش کنید.

 

منبع: www.kyoto-ryokan-sakura.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه