به چه بازی هایی 4X گفته میشود؟ معرفی بازی سبک استراتژیک 4X

اولین بازی 4X چه عنوانی بود؟ بازی های 4X چه تفاوتی با دیگر عناوین استراتژیک دارند؟ پرفروش ترین بازی های 4X کدام هستند؟

به چه بازی هایی 4X گفته میشود؟ معرفی بازی سبک استراتژیک 4X

اگر شما هم از آن دست گیمر هایی هستید که ، بازیهایی با سرعت کم را دوست دارید و یا عطش نقشه ریختن و برنامه ریزی در بازی ها را دارید ،  باید هر چه سریعتر به سمت سبک استراتژیک تغییر مسیر دهید.

در همین سبک ، زیر شاخه ای وجود دارد که مخصوصا وقتی درباره "غوطه وری در بازی" صحبت میکنیم ، در صدر جدول قرار میگیرند. آن هم شاخه 4X است. اما این بازی ها واقعا چه هستند؟ بازی های 4X ، عناوینی تاکتیکی هستند که از اصل عنصر به شکل اساسی بهره میبرند: گسترش ، بهره برداری ، نابودی و کاوش.  چون معادل انگلیسی این اصول (expand, exploit, exterminate, and explore) با حرف X شروع میشود ، این بازی ها به 4X معروف شده اند.

بازی های 4X می توانند به صورت نوبتی یا زمان واقعی باشند. صرف نظر از شکل ، آنچه بازی های استراتژیک 4X را در برابر زمان محکم می کند این است که چگونه تخیل بازیکنان را قلقلک می دهند و به آنها اجازه می دهند رویاهای خارق العاده خود را برای ایجاد و اداره جامعه بشری به کار گیرند.

 

 اولین بازی 4X چه عنوانی بود؟ 

ژانر 4X را می توان تا دهه 80 ، 1983 به طور خاص دنبال کرد.

بازی ای که همه چیز را آغاز کرد The Cosmic Balance II نام داشت ، جایی که بازیکنان با سناریوهای مختلف جنگ فضایی روبرو می شوند و باید منابع خود را بر این اساس مدیریت کنند.

در سال 1993 ، طراح بازی و نویسنده ، آلن امریش ، در نقد خود از Master of Orion ، عبارت 4X را مطرح کرد. در ابتدا ، امریش از آن فقط برای بازی با لغات استفاده می کرد. اما در نهایت این اصطلاح به یک استاندارد در جامعه بازی ها تبدیل شد.

 

بازی های 4X چه تفاوتی با دیگر عناوین استراتژیک دارند؟

سایر بازی های استراتژی نیز می توانند حاوی عناصر 4X باشند ، اما استفاده از این عناصر به طور خودکار آنها را 4X نمی کند. موارد زیادی باید در نظر گرفته شود ، مخصوصاً برای بازیهای جدیدتر 4X که ماهیت پیچیده تری دارند.

با این وجود ، اصول 4X همیشه ثابت بوده است.

از نظر یک فرد نا آشنا ، هر بازی استراتژی با نقشه ، شبیه یک بازی 4X به نظر می رسد. به راحتی می توان فهمید که چگونه بازی ای مانند Command and Conquer یا Warcraft می تواند به عنوان یک بازی 4X اشتباه گرفته شود ، اما برخی از تمایزها تنها زمانی قابل تشخیص هستند که شخص واقعاً بازی را شروع کند.

به طور کلی ، استراتژی پیرامون بازی های 4X در مورد ایجاد یک کشور است.

این فقط قرار دادن ساده ساختارها یا کاشت منابع نیست. همچنین عواملی مانند اقتصاد ، جغرافیا ، ملت های دشمن و تسخیر مناطق وجود دارد. مثال خوب Humankind است.

اصل غیر قابل پیش بینی بودن در عناوین 4X بازی را به یک ژانر فوق العاده هیجان انگیز و کامل بدل می کند.

از سوی دیگر ، مکانیزم های بازی هایی مانند Command and Conquer یا Warcraft شبیه جنگ های نظامی یا دفاع از قلعه است. هر دو دارای عمق استراتژیک متفاوتی هستند ، اما نوسان بازی های 4X دقیقا آن چیزی است که این عناوین را متفاوت می کند.

پرفروش ترین عناوین 4X کدام هستند؟

بازیهای 4X طرفداران خوبی دارند ، اما در مقایسه با بازیهای مبارزه ای یا FPS پرفروش به نظر نمیرسند.

با این وجود ، بازی های 4X موفق عمل کرده اند و اکنون کلاسیک محسوب می شوند. بدون شک محبوب ترین بازی 4X ، سری Sid Meier’s Civilization است که بیشتر با نام Civ شناخته می شود. این بازی در واقع آنقدر محبوب است که اگر این لیست پنج بازی پرفروش 4X 4 بود ، Civilization قطعا 4 رتبه را از آن خود می کرد.

Civilization V

پرفروش ترین بازی در این سری ، Civ V  است که در سپتامبر 2010 منتشر شد و تا کنون 8 میلیون نسخه فروش داشته است. توسط بسیاری از طرفداران به عنوان اوج بازی های Civ لقب گرفته است. 10  سال پس از انتشار ، Civ V همچنان در بین بازی های Civilization به عنوان ایده آل ترین بازی باقی مانده است.  با بسته های الحاقی عالی ، تعادل عالی بازی و معرفی سبک نقشه شش ضلعی این عنوان برای همیشه در ذهن علاقه مندان باقی مانده است.

Civilization VI

Civ VI در اکتبر 2016 منتشر شد. در کل Civ VI با 5/5 میلیون نسخه فروش ، رکورد پرسرعت ترین فروش این سری بازی را داراست. براساس این اعداد و ارقام ، Civ VI به طور قطع می تواند به زودی از Civ V پیشی بگیرد.

با وجود اینکه بخش بزرگی از بازیکنان Civ V را بیشتر مورد توجه قرار می دهند ، نمی توان انکار کرد که Civ VI محصول سالها طراحی و تحقیقات بازی است که منجر به بازی ای می شود که فاصله سایر بازی های Civ را پر می کند.

Civilization IV

چهارمین نسخه از این مجموعه در 30 ژوئن 2006 منتشر شد و 3 میلیون واحد فروخت.

بسیاری از مردم هنوز Civ IV را در مکان خاصی در قلب خود نگه می دارند ، و به حق نیز شایسته آن است. چیزهای جالبی در Civ IV وجود دارد ، هم در گرافیک و هم در گیم پلی. این نسخه آخرین عنوان این سری است که طرح اولیه نقشه های مربع شکل را حفظ کرده است.

Stellaris

Stellaris  تجربه لذت بردن از چشم انداز یک بازی است همراه با امپراتوری فضایی آن. در حالی که Civ جذابیت خود را با استفاده از تاریخ بشر و امکان تغییر شکل آن ، حتی به صورت مجازی ، ایجاد کرده است ، Stellaris درباره تخیلات غیرممکن و فراتر از آن است.

Stellaris از زمان انتشار در سال 2016 ، 1.5 میلیون نسخه فروش داشته است.

Civilization III

از آنجا که این Civ مستقیماً توسط Meier طراحی نشده بود ، چند عنصر جدید مانند دین یا فرهنگ وجود داشت که با هم ادغام شده بودند. در نهایت ، این موارد به بخش مهمی از این سری تبدیل شد. Civ III در 30 اکتبر 2001 منتشر شد و 2 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته است.

آینده 4X

از شروع آن در سال 1983 ، این سبک با عرضه هر بازی پیشرفته تر شده است ، و در نتیجه این ژانر به پیچیدگی های خوب فکری دست یافته است.

RPG ها ممکن است پادشاه امکانات باشند ، اما بازی های 4X وقتی به پیچیدگی های تاکتیکی می رسند اهمیت زیادی پیدا می کنند.

با توسعه هوش مصنوعی ، زیر شاخه 4X نیز دائما هیجان انگیز تر میشود. همچنین امکانات بی پایان هوش مصنوعی ، در نهایت عمق بیشتری به این ژانر خواهد داد.

 

منبع:  diamondlobby.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه