نقد و بررسی بازی Sifu ( ضربه، مشت، همه چیز در ذهن است)

سیفو جدید ترین بازی استودیو Sloclap ، در مبارزات شاید بیشترین بهره را از سکیرو داشته، اما بر خلاف سکیرو هربار مرگ در این بازی، عواقبی عمیق تر دارد. محیط بازی و نحوه پیش برد داستان به طرز شاخصی این بازی را از رقبای دیگر جدا کرده و مفهومی جدید به روایت داستان سیفو میدهد.

نقد و بررسی بازی Sifu ( ضربه، مشت، همه چیز در ذهن است)

سیفو جدید ترین بازی استودیو Sloclap ، اثریست که در مورد مبارزات شاید بیشترین بهره را از سکیرو داشته ، اما بر خلاف سکیرو هربار مرگ در این بازی ، عواقبی عمیق تر از عنوان یاد شده دارد. محیط بازی و نحوه پیش برد داستان به طرز شاخصی این بازی را از رقبای دیگر جدا کرده و مفهومی جدید به روایت داستان سیفو میدهد.

برای کسانی که نمی‌دانند این نام از کجا آمده است، "سیفو" یک واژه چینی به معنای "استاد" است - بسیار شبیه کلمه معروف تر "سنسی" از فرهنگ ژاپنی.  این نام برای عنوانی که Sloclap آن را در سبک "beat'em up" توسعه داده است، نه فقط به دلیل سبک کونگ فوی  بازی مناسب است ، بلکه به این دلیل که اگر می‌خواهید به نتیجه‌گیری در آن امیدوار باشید، نیاز دارید که به مبارزات این بازی تسلط داشته باشید.  حداقل، این برداشتی است که من بعد از بازی در نقش اصلی برای اولین بار به دست آوردم..  ساخت پیش‌نمایش اولیه بازی که به ما داده شد، تنها بخش کوچکی از آنچه در ماه فوریه منتشر می‌شود را نشان می‌دهد، با این حال این هنوز برای نشان دادن عمق و درخشش بالقوه اکشن Sifu بسیار کافی است.

 یک کلوپ شبانه در کوچه پشتی، زمینه را برای این پیش‌نمایش فراهم می‌کند، وقتی بین مناطق اجتماعی با نور نئون و راهروهای کم‌نور پشت صحنه حرکت می‌کنید، محیط آن تغییر می‌کند.  موسیقی متن تپنده ای از جایگاه دی جی که در بالای میدان رقص قرار دارد سرچشمه می گیرد، در حالی که یک کلوپ مبارزه مخفی در زیرزمین برای کسانی که دسترسی انحصاری دارند قرار دارد.  هر دشمن تکی را میتوان با چند ضربه از سر راه برداشت، اما وقتی به زیر زمین شلوغ باشگاه وارد می شوید، اوضاع به سادگی قبل نیست.

درست مانند فیلم‌های هنرهای رزمی که الهام‌ بخش  آن بودند، سیفو اغلب شما را به عنوان یک مبارز تنها در مقابل تعداد زیادی از دشمنان قرار می‌دهد.  البته در بیشتر بازی‌ها اینطور است و در نگاه اول، تنظیمات Sifu's Brawls یادآور بازی‌های Batman: Arkham به نظر می‌رسد.  اگرچه اساساً شباهت ها به همین جا ختم می شود.  بازی با روایت نبرد های یک جنگجو ، فانتزی نشاط آوری را نمایش میدهد: شمارنده آبی درخشان یک قابلیت دفاعی فراهم می کند که بیش از هر چیز دیگری به واکنش مناسب نیاز دارد. نبردهای سیفو در مقیاسی واقعیت پایه گذاری شده است.  شما در بیشتر برخوردها به سختی از پس اوضاع بر می آیید، حتی زمانی که از پتانسیل کامل مهارت های مبارزه، آگاهی از محیط و نبوغ خود استفاده کنید.

 همه اینها با هنر رزمی "پاک می"، یک سبک تهاجمی کونگ فو که توسط قهرمان سیفو پذیرفته شده است، شروع می شود و به پایان می رسد. استودیو اسلوکاپ متخصص مبارزات Pack Mei خود را دارد، بنجامین کولوسی، که قبل از افتتاح مدرسه هنرهای رزمی خود در پاریس ، دوران جوانی خود را با تمرین این سبک زیر نظر یک استاد چینی گذراند.  در حالی که برخی از سبک های کونگ فو برای نمایش طراحی شده اند، پاک می بر روی زمین زدن مهاجم و اطمینان از ماندن آنها در همانجا متمرکز است.  این امر پس از چند دقیقه ابتدایی سیفو آشکار می شود، زیرا ضربات رعد آسای آن با نوعی وحشی گری همراه شده است که قدرت طوفان را به مخاطب القا می کند.  این عنوان خیلی پر زرق و برق نیست، اما حس تاثیرگذاری پشت هر انیمیشن به طور موثر نشان می دهد که "پاک می" چقدر می تواند در دستان فرد آگاه به این فنون خطرناک باشد.  هجوم های ویرانگر به طور یکپارچه به هم متصل شده و جاخالی دادن ها و پرتاب ها را به طور طبیعی نشان می دهد، در حالی که نحوه نبرد کاراکتر محیط اطراف را به چیزی بیش از یک پس زمینه ساده برای فعالیت های کونگ فو تبدیل می کند.

 آگاهی از محیط اطراف خود یک جنبه کلیدی برای زنده ماندن در برابر ضربات مهلک دشمنان بازی  سیفو است.  ممکن است در خیلی از موارد مجبور شوید برای ایجاد جدایی موقت در کنجی پناه بگیرید. یا  برای رسیدن به هدف از دیوار نزدیک تان بالا بپرید‌و از بالای یک پلکان با دشمنان خود درگیر شوید.  یا دشمن نگون بخت را قبل از استفاده از یک تکه چوب شکسته به عنوان یک سلاح موقت از طریق یک پارتیشن به گوشه ای پرتاب کنید .  هر مبارزه به دلیل چیدمان و قرارگیری اشیاء مختلف منحصر به فرد است و این فقط با در نظر گرفتن یک سطح است.  بطری‌های شیشه‌ای یک سلاح متداول و در دسترس در یک کلوپ شبانه هستند و از میان برداشتن دشمن تنها با لگد زدن به سمت آنها هرگز به قدر کافی سرگرم کننده نخواهد بود. اینکه بتوانید توازن قدرت را با استفاده هوشمندانه از آنچه در اطرافتان است تغییر دهید، ذاتاً رضایت بخش است.

 

 وقتی صحبت از دفاع به میان می آید، سیفو از یک سیستم استقامت آشنا به نام «ساختار» استفاده می کند.  این حالت بسیار شبیه وضعیت بازی  Sekiro است، که در آن مسدود کردن حملات متوالی بیش از حد شما را به اندازه کافی مبهوت می کند تا دشمنان از اشتباه شما استفاده کنند.  روش  در هم آمیخته ای شامل دفاع کردن با جاخالی ها و حمله کردن ها ضروری است، اما فقط حملات خاصی را می توان با یک ضد حمله سریع پاسخ داد .  این شما را مجبور می کند تا مجموعه حرکات هر نوع دشمن را در تلاش برای پیش بینی آنچه در راه است یاد بگیرید.

 باید گفت ، شما بارها و بارها با همان حریفان روبرو خواهید شد.  سیفو علاوه بر سختی تنبیه شکست خوردن در بازی ، انگشتان پا را در قلمروی سرکش فرو می‌برد.  هیچ عنصر تصادفی وجود ندارد، بنابراین در این سبک سنتی نیست، و آخرین ساخت پیش‌نمایش بر روی مبارزه متمرکز شده است، بنابراین سنجش نحوه ادغام سایر سیستم‌ها دشوار است.  رویکرد منحصربه‌فرد سیفو به مرگ در سراسر جهان احساس می‌شود، با این حال، هر بار که می‌میرید، به لطف یک آویز جادویی می‌توانید مستقیماً بلند شوید.  تنها نکته این است که هر بار که این کار را انجام می دهید، آویز سال های بیشتری به سن شما اضافه می کند.

شما ممکن است بازی را به عنوان یک جوان ۲۰ ساله با چهره جوان شروع کنید، اما با از بین رفتن نوار سلامتی شما به سرعت پیرتر خواهید شد.  در طول اولین تلاش ، قبل از رسیدن به پایان، به سن 32 سالگی رسیدم، در حالی که سایر تلاش ها با سن های بسیار متفاوتی به پایان رسیدند.  گذشته از تغییر ظاهر شما، پیر شدن پیامدهای مهمی در گیم پلی نیز دارد.  با پیشرفت در سال‌ها، می‌توانید آسیب‌های بیشتری وارد کنید، اما همچنین نمی‌توانید به همان اندازه دوام بیاورید . و آسیب پذیری شما بیشتر می شود .‌ایده این است که سال‌ها طول می‌کشد تا در کونگ فو تسلط پیدا کنید.  سن با تجربه و مهارت بهبود یافته همراه می شود، اما استخوان های شکننده نقطه ضعفی را معرفی می کنند که در جوانی شما وجود نداشت.

"اسلوکاپ" می‌گوید ارتباط داستانی بین گذر عمر ، پیر شدن سریع و نحوه انتقام وجود دارد ، اما این امر حداقل در پیش‌نمایش بازی وجود ندارد.  در عوض، این پیش نمایش از بازی نگاهی اجمالی به عناصر جذاب مرتبط با مبارزات هیجان انگیز آن را ارائه می دهد.  انتظارات ما از سیفو پیش از این فقط بر اساس تریلرهای آن بود، اما پس از چشیدن طعم این بازی، نمی توان  بیشتر منتظر ماند.

 

منبع:   www.gamespot.com

0
تعداد نظرات
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

آخرین اخبار

يکشنبه 29 مرداد 1402 0 دیدگاه